Prvá preventívna gynekologická prehliadka
Tento článok odporúčame rodičom a mladistvým, ktorých zaujíma alebo v blízkej budúcnosti čaká prvá preventívna gynekologická prehliadka.
Obsah článku:
- Kedy isť na 1. gynekologickú preventívnu prehliadku?
- Prvé gynekologické vyšetrenie – čo to je?
- Témy, o ktorých sa môžete s gynekológom porozprávať
Kedy ísť na 1.g gynekologickú preventívku?
S prvou preventívnou prehliadkou u gynekológa sa u žien začína po dovŕšení 18. roku života a následne ju žena podstupuje každý rok. Návštevy u gynekológa môžu začať skôr v prípade tehotenstva alebo zdravotných problémov na odporučenie pediatra. Ak má dieťa, batoľa alebo tínedžer problémy gynekologického charakteru, ktoré pediater nevie riešiť, je potrebné vyhľadať detského gynekológa. Treba teda rozlišovať podľa charakteru problémov špecialistu, ktorého s dieťaťom, či mladistvým navštívite. Môže to byť u detského gynekológa alebo gynekológa pre dospelé ženy.
Ako prebieha 1. vyšetrenie?
Prvá prehliadka u gynekológa prebieha zisťovaním podrobnej anamnézy, teda histórie prekonaných ochorení, výskyt ochorení v rodine, alergie atď. Do anamnézy treba uviesť všetko, čo sa týka zdravotného stavu fyzického, aj psychického charakteru. Osobná anamnéza tvorí veľkú časť aj pri následnom odhalení zdravotných problémov. Zatajenie informácií môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, až k smrti.
Fyzické vyšetrenia, na ktoré sa môžete vopred pripraviť minimálne tak, že o nich viete a neprekvapia vás, sú:
- palpačné vyšetrenia prsníkov
- ultrasonografické vyšetrenie ženských orgánov a brušnej dutiny okolo orgánov sondou. Toto vyšetrenie sa vykonáva dvoma spôsobmi. Najprv vaginálne a potom hmatom, abdominálne, teda cez brucho
- každé dva roky sa robí aj ultrasonografické vyšetrenie prsníkov
Aké témy vás zaujímajú u gynekológa?
Nebojte sa a neváhajte sa gynekológa spýtať na čokoľvek, na čo ste zvedavé. Je to veľmi intímne a dôverné stretnutie mladej ženy a lekára a využite príležitosť porozprávať sa odborne o veciach, o ktorých sa bežne nezhovárate, ale zaujímajú vás. Pokojne otvorte aj také témy, ktoré sa vás reálne zatiaľ netýkajú, no chceli by ste o nich vedieť viac priamo od špecialistu.
- Čo sa deje s telom počas celého menštruačného cyklu?
- Prečo mám pri menštruácii bolesti a čo mám vtedy robiť?
- Môžem počas menštruácie športovať?
- Môžem počas menštruácie chodiť plávať alebo sa kúpať?
- Aké formy antikoncepcie existujú?
- Aké sú sexuálne prenosné choroby?
- Ako sa chrániť pred sexuálne prenosnými chorobami?
- Čo je skríning?
- Aký má skríning význam v mojom veku?
Alebo čokoľvek iné. Nebojte sa pýtať sa!
Starajte sa o svoje ženské zdravie!