Neplodnosť: saktosalpinx, endometrióza a myómy
Príčiny neplodnosti sú multifaktoriálne a často sa vzájomne prelínajú. V posledných 20 rokoch poklesla plodnosť na Slovensku na jednu ženu vo fertilnom veku z 1,9 na 1,34 a priemerný vek prvorodičiek stúpol z 21 na 27 rokov.
Obsah článku:
- Plodnosť a vek žien
- Tubárna patológia
- Endometrióza
- Myómy
- Imunologické a genetické faktory neplodnosti
Plodnosť a vek žien
Je dôležité vedieť, že vekový faktor zohráva v liečbe neplodnosti stále väčšiu úlohu. Plodnosť žien začne klesať od 27. roku života a výrazne klesá po 35. roku ženy. Vyšší vek žien má vplyv aj na kvalitu ženských vajíčok, čo znižuje šancu otehotnenia. Ďalším podstatným faktorom šance na otehotnenie je ovariálna rezerva, čiže počet a kvalita vajíčok vo vaječníkoch. Túto hodnotu vieme posúdiť vyšetrením AMH hormónu a vyšetrením počtu antrálnych folikulov. Obe tieto vyšetrenia by mal byť schopný vykonať váš gynekológ. V prípade znížených hodnôt je žena odoslaná do centra asistovanej reprodukcie.
Najčastejšie patologické stavy ovplyvňujúce plodnosť
A. Tubárna patológia
Je to vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov, inak sa nazýva aj saktosalpinx. Je súčasťou základného vyšetrenia pred začatím liečby neplodnosti. Nepriechodnosť vzniká vo väčšine prípadov ako dôsledok zápalov. Častá je po infekcii chlamýdiou Chlamydia Trachomatis. Z hľadiska prognózy poznáme saktosalping s dobrou a zlou prognózou. Zväčša záleží od toho ako je zhrubnutá stena vaječníkov a od výskytu zrastov v jednotlivých vajíčkovodoch. Nežiaduce účinky saktosalpingov sú vyšší počet potratov v I. trimestri a vyšší počet mimomaternicových tehotenstiev. Liečba prebieha odstránením alebo uzavretím postihnutých vajíčkovodov. O tejto chirurgickej liečbe je možné uvažovať len v prípade, že žena nemá žiadne iné faktory ovplyvňujúce jej plodnosť.
B. Endometrióza
Pri endometrióze je liečba žien individuálna podľa toho, či pacientka plánuje byť v budúcnosti tehotná alebo nie. Toto ochorenie sa potvrdzuje vyšetrením laparoskopiou. Liečba môže byť chirurgická alebo medikamentózna. Pri chirurgickej liečbe sa prispôsobuje výkon podľa stupňa endometriózy. Pri I. a II. stupni sa uplatňuje odstránenie ložísk endometriózy a prípadne sa odstraňujú aj zrasty. Tým sa zvyšuje šanca na spontánne tehotenstvo. Pri III. a IV. Stupni už uvedené postupy nie sú dostatočné a šance na spontánne tehotenstvo sa zvyšujú len minimálne. Operácia endometriózy by sa mala zvážiť a vykonávať hlavne len v prípade, že pacientka pociťuje výrazné bolesti. Medikamentózna liečba je zameraná hlavne na potlačenie funkcie vaječníkov. Po tejto liečbe nedochádza ku zvýšenej šanci spontánneho tehotenstva, takže sa u žien s neplodnosťou neodporúča. Pri neúspešných pokusoch o počatie sa odporúča pacientkam mimotelové oplodnenie.
C. Myómy
Myómy ako samostatný faktor neplodnosti sa vyskytujú len v 1-2,4 %. No napriek tomu spôsobujú komplikácii pri tehotenstve. Môžu to byť problémy s počatím, vyššia šanca potratu alebo väčšia šanca predčasného pôrodu. Dôležitým faktorom je aj veľkosť, lokalizácia a vzťah myómu k maternici. Liečba môže byť konzervatívna alebo chirurgická. Konzervatívna liečba je látkami, ktoré majú myóm zmenšiť a následne uľahčiť jeho chirurgické odstránenie. Chirurgický výkon závisí od toho, či si žena praje zachovať plodnosť alebo už neplánuje mať ďalšie tehotenstvo. Po odstránení myómu môže žena otehotnieť buď spontánne alebo za pomoci centra pre asistovanú reprodukciu.
O myómoch chystáme viac článkov.
D. Imunologické a genetické faktory neplodnosti
V prípade, že sa nedarí páru počať a ani implantácia embryí nie je účinná, pár je odoslaný na imunologické a genetické testy.
Intímny slovník žien
Tubárna patológia – Saktosalpinx
– vyšetrenie priechodnosti vaječníkov
Endometrióza
je gynekologické ochorenie žien, najčastejšie sa vyskytujúce v reprodukčnom období. Endometriózu spôsobujú malé čiastočky, tzv. endometrie, ak sa nachádzajú mimo dutinu maternice, čiže mimo určenú lokalizáciu. Endometrie môžu byť zachytené napríklad na vaječníkoch, v oblasti močového mechúra alebo aj v črevnom trakte. V dôsledku endometriózy sa v tele ženy môžu vytvárať cysty aj maternicové myómy, a dochádzať tak k nepríjemným bolestiam.