Sexuálny život ženy – túžby a priania
4 fázy pohlavného styku
WHO definuje sexuálne zdravie ako stav psychického, mentálneho a sociálneho „well-beingu – cítenia sa dobre“ v súvislosti so sexualitou a pohlavným životom. O sexuálnom zdraví a problémoch súvisiacich s pohlavným životom sa diskutuje čoraz viacej. Pričom štúdie dokazujú, že práve ženy trpia týmito poruchami častejšie ako muži. Žena je vystavovaná viacerým požiadavkám – byť dokonalou matkou, manželkou, pracovníčkou, kamarátkou, zvládnuť tehotnosť, pôrod, dojčenie, v niektorých prípadoch prejsť cyklami umelého oplodnenia. Toto všetko vplýva na zdravie aj na zdravý sexuálny život žien. Ženy si postupne začínajú čím ďalej tým viac uvedomovať tieto problémy. Prestávajú sa hanbiť opýtať a žiadať lekára o radu a liečbu. Ktorý odborník je ten, za ktorým ísť? U koho hľadať radu? I keď ženské magazíny, časopisy, beletria, internet sú plné všelijakých rád a odporúčaní, gynekologická ambulancia by mala byť tým overeným miestom. Správny gynekológ by mal mať prehľad o odporúčaniach internetu a vedieť žene poskytnúť k nim relevantné odborné vysvetlenia, resp. rady pre zdravý sexuálny život ženy v každom veku. Nasledujúci článok ponúka prehľad od fyziológie ženskej sexuality po poruchy sexuálneho života žien.
Obsah článku:
- Sexualita v dobe moderných technológií
- Sexualita ŽENY
- Sexuálna fyziológia – Čo ženy vzrušuje?
- Bod G
- Pohlavný styk
- Model Mastersa aJohnsonovej a jeho 4 fázy
- Záver
Sexualita v dobe moderných technológií
Sexualita je neoddeliteľnou súčasťou ľudského života od narodenia až do staroby. V súčasnej dobe internetu, moderných smartfónov a rôznych aplikácií je každý človek zahrnutý množstvom informácií, ktoré sa, samozrejme, nevyhýbajú ani téme sexu, sexuálneho zdravia a jeho vplyvu na kvalitu života. Ženy sú vnímavejšie na tieto „overené-neoverené“ informácie o sexualite a nehanbia sa spýtať. Poskytnutie informácii ženám o normálnom priebehu sexuálneho vývoja a sexuálnych zmien, ktoré sa vyskytujú počas života (puberta, tehotenstvo, šestonedelie, menopauza, sénium) sú jednoznačnou súčasťou dobrej gynekologicko-pôrodníckej starostlivosti. Je veľmi dôležité nestratiť dôveru ženy a udržať správnu komunikáciu a diskusiu.
Sexualita ŽENY
V priebehu 20. storočia postupne došlo k posunu vo vnímaní ženskej sexuality. Žena už nie je len sexuálny objekt muža, ale postupne sa stala rovnoprávnym partnerom. Za týmto vývojom stojí množstvo sociálnych, environmentálnych, ekonomických a zdravotníckych faktorov, Sexuálne zdravie a kvalita sexuálneho života žien sa líšia od ženy k žene a u samotnej ženy aj v priebehu života. Sexuálna aktivita žien je výrazne individuálna a pod vplyvom viacerých faktorov: zdravotný stav ženy, postoj ženy a jej výchova k sexualite, postoj spoločnosti k sexualite, možnosti využitia nefarmakologických aj farmakologických možností ovplyvnenia sexuálnej aktivity.
Sexuálna fyziológia – Čo ženy vzrušuje?
Sexuálne vzrušenie žien závisí od viacerých podnetov, pričom medzi najdôležitejšie patrí najmä citový vzťah a konkrétne sexuálne stimulačné impulzy (príjemná atmosféra, prostredie, pohľad, dotyk, vôňa, vhodné partnerove slová, fantázia). Samotné sexuálne vzrušenie je značne ovplyvňované aj fázou menštruačného cyklu (najviac druhá polovica proliferačnej fázy, pred ovuláciou), avšak toto pravidlo sa nedá zovšeobecňovať. Sexuálne vzrušenie je spojené s receptormi pre estrogény a androgény v hypotalame. Zvýšená sekrécia hormónov pôsobí vazodilatačne, vedie k zmenám prietoku krvi v pohlavných orgánoch. Klitoris u väčšiny žien predstavuje sexuálne najcitlivejšiu časť rodidiel, jeho stimulácia vedie k intenzívnym sexuálnym pocitom a k intenzívnejšiemu prežívaniu orgazmu. Pred samotným dráždením klitorisu je však nutná nefyzická, negenitálna stimulácia. Dráždenie klitorisu pred samotným zvlhnutím pošvového vchodu a pošvy môže byť nepríjemné až bolestivé. Okrem klitorisu sexuálne citlivými oblasťami u žien sú bradavky, prsia, labia majora, najmä minora a pošva. Kým dolná tretina pošvy je citlivá najmä na dotyk, horné dve tretiny pošvy sú vnímavé najmä na tlak.
Bod G
Hlavne oblasť bodu G, ktorý sa nachádza na prednej stene pošvy medzi symfýzou a cervixom. Bod G je citlivý najmä na hlboký tlak, stimulácia je spojená s orgazmom a vylučovaním tekutiny zložením podobnej prostatickej tekutine, preto sa tento bod nazýva i ženskou prostatou. Dôležité je podotknúť, že aj u zdravých úplne kontinentných žien môže počas orgazmu dochádzať k úniku moču. Tento stav nie je patologický a nevyžaduje liečbu. Libido – sexuálna túžba predchádza sexuálnemu vzrušeniu a vedie k pohlavného styku. Libido je vyvolané vnútornými (fantázie, spomienky, pocit vzrušenia) aj vonkajšími (partner – jeho vlastnosti, správanie, príjemná atmosféra a pod.) faktormi.
Pohlavný styk
Model Mastersa a Johnsonovej delí pohlavný styk na 4 fázy:
1. Fáza sexuálneho vzrušenia (excitačná)
Psychické zmeny vedúce k sexuálnemu vzrušeniu sú sprevádzané somatickými zmenami: presiaknutie genitálu, zvýšená lubrikácia pošvového vchodu, napnutie prsníkov, erekcia bradaviek, zvýšená citlivosť kože na sexuálnu stimuláciu, tachykardia, zvýšenie krvného tlaku, svalového tonusu, dychovej frekvencie, telesnej teploty, zvlhčenie kože a návaly tepla v oblasti hrudníka, prsníkov a tváre v dôsledku vazodilatácie. Aktivuje sa mozgová činnosť v oblasti hypotalamu, autonómny nervový systém, ktorý zvyšuje prekrvenie pošvy. V priebehu ďalšieho vzrušenia sa pošva predlžuje a rozširuje, maternica sa vysunuje smerom do malej panvy. Pretrvávajúca sexuálna stimulácia vedie k maximálnej vazokongescii, labia minora sú tmavočervené, svalovina dolnej tretiny pošvy hrubne, vytvára orgastickú manžetu, klitoris zväčšuje svoj objem.
2. Fáza plateau
V dôsledku výraznej vazokongescie sa vytvára orgazmická manžeta v dolnej tretine pošvy, dochádza k ďalšiemu zdureniu labia minora a klitorisu. V období pred orgazmom sa klitoris dostáva pred predný okraj symfýzy, čím je viac prístupný frikčným pohybom penisu.
3. Fáza vyvrcholenia (orgazmus)
Orgazmus je definovaný ako najintenzívnejší a najpríjemnejší sexuálny vnem. Je vyvolaný myotonickou odpoveďou hladkých a priečne pruhovaných svalov a je spojený s náhlym uvoľnením sexuálneho pohlavného napätia. Prejavuje sa rytmickými kontrakciami svalov obklopujúcich pošvu a konečník približne v sekundových intervaloch. Tieto reakcie vyvolávajú kontrakcie svalových skupín v celej malej panve. Pri priemernej sexuálnej reaktivite prebehne približne 10 sťahov. Nastáva hyperventilácia, Koža brucha, hrudníka, a krku sčervenie, prsníky sa zväčšia o štvrtinu, nastáva erekcia prsných bradaviek.
4. Fáza uvoľnenia (relaxácia)
Po orgazme sa náhle uvoľňuje sexuálne napätie. U žien prichádza pocit uvoľnenia a pohody, uvoľňuje sa prekrvenie. U žien dochádza k postupnej strate napätia v malej panve, kým u mužov k rýchlej strate erekcie.
Záver
Sexuálne zdravie, sexualitu a sexuálnu reaktivitu počas života ženy ovplyvňuje viacero faktorov (mentálne zdravie, vek, osobnostné faktory, partnerské vzťahy, sexuálna dysfunkcia partnera, lieky, drogy, chronické ochorenia, infekčné ochorenia, onkologické ochorenia). Ženy s nízkym libidom a sexuálnou vzrušivosťou sú zo psychologického hľadiska skôr introvertné osobnosti, ľahko zraniteľné s vysokou hladinou úzkosti, negatívnym vnímaním svojho tela. Partnerské vzťahy a otvorená komunikácia o pohlavnom živote, trvanie a kvalita vzťahu, emočne-intímna stránka vzťahu sú veľmi dôležité a majú jednoznačný vplyv na sexuálne zdravie ženy/páru.
Zdroj: Gynekol.prax 2018:16(2), 67-73, Alexandra Krištúfková