11 sexuálnych porúch a ich príznaky
Sexuálne dysfunkcie sú omnoho častejšie u žien ako u mužov. V závislosti od veku sa udáva, že 22 – 75 % žien má určité problémy s pohlavným životom a formu sexuálnej dysfunkcie. Poruchy libida pociťuje približne 30 % žien, rovnaké percento udáva aj slabé uspokojenie pri pohlavnom styku. Chronickú dyspareuniu má 10-15 % žien, 30 % žien udáva bolestivosť pri pohlavnom styku, z toho 30 % žien trpí vaginizmom. Pre správnu diagnostiku je dôležitá dôkladná sexuologická anamnéza. Pri stanovení sexuálnej anamnézy je na prvom mieste nadviazanie dôvery medzi ženou a lekárom. K tomu prispieva pohodlie pacientky, dostatok času, zachovanie súkromia v uzavretej miestnosti, prítomnosť sestry na ochranu gynekológa (sťažnosti pacientky), správne formulovanie otázok, načúvanie a neskákanie do reči pacientky, dostatok času na pacientku a vnímanie aj neverbálnych prejavov pri diskusii. Nadviazať dôveru veľakrát pomôže aj dotazník a následne vedenie rozhovoru podľa odpovedí uvedených pacientkou.
Obsah článku:
- Klasifikácia sexuálnych porúch
- Poruchy pohlavných funkcií nezapríčinené organickou poruchou alebo chorobou
- Nedostatok alebo strata pohlavnej túžby
- Sexuálna averzia a nedostatok sexuálnej rozkoše
- Zlyhanie genitálnej odpovede
- Porucha orgazmu
- Predčasná ejakulácia
- Neorganický vaginizmus
- Neorganická dyspareunia
- Nadmerná pohlavná túžba
- Iná porucha pohlavných funkcií, nezapríčinená organickou poruchou alebo chorobou
- Porucha pohlavných funkcií, nezapríčinená organickou poruchou alebo chorobou, bližšie neurčená
- Sexuálne odchýlky: nymfománia, sadizmus
- Dispareunia
- Vaginismus
- Anorgazmia
- Intimny slovník žien
Klasifikácia sexuálnych porúch
1. Poruchy pohlavných funkcií nezapríčinené organickou poruchou alebo chorobou
Sexuálna dysfunkcia zahŕňa rôzne odchýlky, pre ktoré jednotlivec nie je schopný zúčastniť sa na sexuálnom vzťahu tak, ako by si to želal. Sexuálna odpoveď je psychosomatický proces a zvyčajne sa na sexuálnej dysfunkcii zúčastňujú psychické a somatické činitele. Nepatrí sem: Dhatov syndróm.
2. Nedostatok alebo strata pohlavnej túžby
Strata sexuálnej túžby je hlavný problém a nie je sekundárna pri iných sexuálnych ťažkostiach, ako je zlyhanie erekcie alebo dyspareunia. Frigidita Zníženie sexuálnej túžby
3. Sexuálna averzia a nedostatok sexuálnej rozkoše
Predstava sexuálnej interakcie vyvoláva strach alebo úzkosť dostatočnú na to, aby sa osoba sexuálnej aktivite vyhýbala (sexuálna averzia), alebo sexuálna odpoveď prebieha normálne s dosiahnutím orgazmu, ale bez sprievodného pocitu rozkoše (nedostatok sexuálnej slasti). Anhedonia (sexuálna)
4. Zlyhanie genitálnej odpovede
U mužov erektilná dysfunkcia. Hlavný problém je ťažšie dosiahnutie alebo udržanie erekcie potrebnej na uspokojivý pohlavný styk. U žien suchosť pošvy alebo nedostatočná lubrikácia. Mužská porucha erekcie Psychogénna impotencia Ženská porucha sexuálneho vzrušenia Nepatrí sem: Impotencia organického pôvodu (N48.4)
5. Porucha orgazmu
Orgazmus buď nevzniká, alebo sa zreteľne oneskoruje. Potlačený orgazmus (mužský) (ženský) Psychogénna anorgazmia
6. Predčasná ejakulácia
Neschopnosť ovládať ejakuláciu natoľko, aby obaja sexuálni partneri dosiahli pocit slasti
7. Neorganický vaginismus
Spazmus svalstva panvového dna, ktoré obkružuje pošvu, zatvára pošvový vchod. Preniknutie penisu je nemožné alebo bolestivé. Psychogénny vaginizmus Nepatrí sem: Vaginizmus (organický) (N94.2
8. Neorganická dyspareunia
Dyspareunia (bolesť počas súlože) sa vyskytuje u mužov aj u žien. Často ju možno pripísať miestnym patologickým zmenám a mala by sa zatriediť pod príslušnú chorobu. Táto kategória sa používa len vtedy, ak nie je primárna neorganická sexuálna dysfunkcia (napr. vaginizmus alebo pošvová suchosť). Psychogénna dyspareunia Nepatrí sem: Dyspareunia (organická
9. Nadmerná pohlavná túžba
Nymfománia Satyriáza
10. Iná porucha pohlavných funkcií, nezapríčinená organickou poruchou alebo chorobou
11. Porucha pohlavných funkcií, nezapríčinená organickou poruchou alebo chorobou, bližšie neurčená
Sexuálne odchýlky
Sexuálne aberácie sú odchýlky od normálneho sexuálneho života, pričom hranice medzi normálnym a patologickým nie sú vždy úplne jasné. Sexuálne aberácie sa rozdeľujú na poruchy sexuálnej orientácie a poruchy sexuálneho správania. K poruchám sexuálnej orientácie patrí: pedofília (sexuálny záujem o neplnoletých), sodomia (sexuálny záujem o zvieratá), fetišizmus (sexuálnym záujmom je určitá časť tela). K poruchám sexuálneho správania patrí: nymfománia, sadizmus (sexuálne potešenie z psychického a telesného týrania partnera), masochizmus (sexuálne potešenie z psychického a telesného týrania vlastnej osoby).
Liečba sexuálnych aberácií je psychoterapeutická, farmakologická a chirurgická. V niektorých prípadoch je nutná ochranná ústavná liečba. Títo pacienti sú v plnej kompetencii sexuológa a psychiatra.
Dispareunia
Dyspareunia je bolestivé vnímanie pohlavného styku. Je to jedna z najčastejších sexuálnych dysfunkcií. V priebehu života sa dyspareunia vyskytne u 2/3 žien. Etiológia bolesti pri pohlavnom styku môže byť psychická, sociálna a somatická. Gynekológ musí odhaliť najmä somatickú príčinu dyspareunie. V prípade, že sa potvrdí psychologická príčina, pacientka patrí do kompetencie sexuológa.
Vaginizmus
Vaginizmus je reflexné stiahnutie pošvového vchodu, ktoré nasleduje po reálnom alebo imaginárnom pokuse o zavedenie objektu do pošvy. O absolútny vaginizmus ide, keď žena nie je schopná ani zaviesť si menštruačný tampón.
Anorgazmia
Anorgazmia (poruchy orgazmu, dysfunkčný orgazmus) môže byť primárna alebo sekundárna. Výskyt anorgazmie je úmerný s vekom. Zväčša je spojená s poruchami partnerských vzťahov, depresiami, abúzom drog a chronickými ochoreniami. Medzi bežné príčiny nemožnosti dosiahnuť orgazmus patrí prílišné obsedantné sebapozorovanie, nadmerná snaha o dosiahnutie orgazmu, ktorá môže byť spojená s úzkosťou, so zabiehajúcimi myšlienkami a sebaobviňovaním. Absencia orgazmu môže byť spojená aj s negatívnym vzťahom k sexualite, pocitom menejcennosti, pocitom nedostatočnej fyzickej príťažlivosti, prekonaním sexuálneho zneužitia, pocitom straty kontroly nad svojimi duševnými a telesnými funkciami a orgazmicky neefektívnym sexuálnymi praktikami. Liečba spočíva v odstránení uvedených primárnych a sekundárnych príčin a v psychoterapii. Účinná ja self stimulácia spojená s erotickými fantáziami.
Zdroj: Gynekol.prax 2018, MUDr. Alexandra Krištúfková, PhD
Intímny slovník žien
Dyspareunia
– je bolestivé vnímanie pohlavného styku
Anorgazmia
– Absencia orgazmu, neschopnosť dosiahnuť orgazmus
Vaginizmus
– je reflexné – extrémne stiahnutie pošvového vchodu
Sadizmus
– sexuálne potešenie z psychického a telesného týrania partnera
Masochizmus
– sexuálne potešenie z psychického a telesného týrania vlastnej osoby
Sodomia
– sexuálny záujem o zvieratá
Pedofília
– sexuálny záujem o neplnoletých
Fetišizmus
– sexuálnym záujmom je určitá časť tela
Nymfománia
– nadmerná sexuálna potreba ženy, chorobná túžba