O HPV očkovaní
Po rakovine prsníka predstavuje rakovina krčka maternice druhé najčastejšie onkologické ochorenie u žien v produktívnom veku. Jedným z najvýznamnejších faktorov vplývajúcich na vznik tohto druhu rakoviny sú niektoré kmene ľudského papilomavírusu (HPV), ktoré sa najčastejšie šíria sexuálnym stykom (ako vaginálnym, tak o análnym, či orálnym), ale i iným kontaktom s ejakulátom, či vaginálnym sekrétom. Podobne, ako je tomu pri iných vírusoch, najefektívnejšou prevenciou je očkovanie, ktoré sa dôrazne odporúča.
Obsah článku
- Druhy očkovacích látok na Slovensku
- Nežiadúce účinky
- Včasná diagnostika prípadnej rakoviny
- Iné faktory ovplyvňujúce vznik rakoviny
Druhy očkovacích látok na Slovensku
Na Slovensku máme k dispozícií dva druhy vakcín proti HPV odlišujúcich sa počtom typov ľudského papilomavírusu:
- Dvojvalentná vakcína – sú v nej obsiahnuté dva typy vírusu
- Deväťvaletná vakcína – obsahuje deväť typov vírusu[1]
Odporúča sa začať s očkovaním už od deviateho roku veku, jednou z kontraindikácii vakcinácie je tehotenstvo a podobne sa neodporúča očkovanie ani osobám vo veku 27 až 45 rokov, vzhľadom na vyššiu pravdepodobnosť prítomnosti expozície ľudskému papilomavírusu.
Nežiadúce účinky
Bezpečnosť vakcín je vysoká. Ukázalo sa, že najčastejšími nežiadúcimi účinkami sú lokálna citlivosť či bolesť. Dávkovanie závisí od veku očkovaného. Deti do 15 rokov sa očkujú dvomi dávkami, pri ľuďoch starších ako 15 sú potrebné tri dávky na zabezpečenie dostatočnej ochrany. Je taktiež dôležité dodať, že vakcíny proti HPV nepredstavujú účinnú prevenciu proti iným sexuálne prenosným vírusom.
Účinná látka vakcíny je tvorená z častíc povrchu HPV, ktoré nie sú infekčné, sú však podobné samotnému vírusu. Tým sa stimuluje imunitný systém, ktorý si následne začína vytvárať protilátky, ktoré chránia organizmus.
Včasná diagnostika prípadnej rakoviny
Ako už bolo zmienené, očkovanie výrazne chráni pred vznikom rakoviny krčka maternice. V prípade vzniku a rozvoja tohto typu karcinómu je – podobne ako pri iných typoch karcinómov – dôležitá včasná diagnostika. Medzi najčastejšie príznaky patrí:
- krvácanie z vagíny po sexuálnom styku a medzi menštruačnými cyklami
- bolesť v panvovej oblasti či bolesť pri sexuálnom styku
- zapáchajúci výtok z vagíny
Iné faktory ovplyvňujúce vznik rakoviny
Okrem ľudského papilomavírusu sa na vzniku rakoviny krčka maternice podieľajú i ďalšie faktory, medzi ktoré možno zaradiť fajčenie, prítomnosť iných sexuálne prenosných infekcií či skorý začiatok sexuálne aktívneho života. Včasnému diagnostikovaniu karcinómu napomáhajú i pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa.