Anémia z nedostatku kyseliny listovej
Vedeli ste, že anémia môže vzniknúť nielen nedostatkom železa, ale aj nedostatkom kyseliny listovej?
Obsah článku:
- Aké máme zdroje kyseliny listovej v tele a koľko ná vydržia?
- Ako sa prejavuje nedostatok kyseliny listovej?
- Aké sú príčiny tejto anémie?
- Anémia z nedostatku kyseliny listovej v tehotnosti
- Akú liečbu treba nasadiť?
Aké máme zdroje kyseliny listovej v tele a koľko ná vydržia?
Kyselina listová (kyselina folová, acidum folicum) patrí medzi vitamíny skupiny B. Hoci sa vytvára aj činnosťou baktérií v hrubom čreve, tento zdroj nie je pre človeka použiteľný, preto sme odkázaní na jej zdroj v potrave. Bohatým zdrojom kyseliny listovej je rastlinná strava, varením sa však zničí 50 až 100 % jej obsahu.
Acidum folicum sa z potravy vstrebáva v tenkom čreve. Celkové telesné zásoby sú 6 až 10 mg, z toho 4 až 6 mg je v pečeni.
Denná potreba kyseliny listovej je menej ako 1 mg, telesné zásoby vydržia asi mesiac. Účinná forma kyseliny listovej je tzv. kyselina folínová (kyselina formyltetrahydrolistová), ktorá sa spolu s vitamínom B12 zúčastňuje ako koenzým na významných biosyntetických procesoch (syntéza nukleových kyselín, purínových a pyrimidínových báz).
Viac o anémii komplexne si pozrie v našom videorozhovore s doc. MUDr. Vierou Fábryovou, hematologičkou tu.
Ako sa prejavuje nedostatok kyseliny listovej?
Nedostatok kyseliny listovej sa prejaví:
- poruchou tkanív s vysokou proliferačnou aktivitou (hemopoéza, epitel tráviacej rúry) a
- s vysokou metabolickou aktivitou (nervové tkanivo).
Referenčné hodnoty kyseliny listovej v sére sú >12,2 µg/l, za hraničné hodnoty sa považujú hodnoty medzi 7,6 a 12,2 µg/l.
Deficit folátu v tehotnosti môže viesť:
- k poruchám vývoja nervovej trubice a
- rozštepu podnebia (nervová platnička sa uzatvára počas 4. týždňa tehotnosti.
Aké sú príčiny tejto anémie?
Všeobecne sú príčiny tohto druhu anémie rôzne:
- zvýšené požiadavky na kyselinu listovú v detstve, pri akcelerácii rastu a v gravidite
- pri nevhodnom stravovaní
- hladovanie,
- poruchy príjmu potravy,
- kachektizácia u starých a mentálne retardovaných ľudí
- pri iných ochoreniach:
- alkoholizmus,
- cirhóza pečene,
- stavy po resekcii čreva,
- malabsorpcie,
- gluténová enteropatia,
- sprue,
- nádorové ochorenia s vysokou proliferačnou aktivitou,
- pri užívaní liekov (antagonisty folátov-metotrexát, antagonisty dusíkatých báz – 6 merkaptopurín, cytozín arabinozid, alkylanciá – cyklofosfamid, arzén, nitráty)
Anémia z nedostatku kyseliny listovej v tehotnosti
Hematologický laboratórny nález závisí od stupňa deficitu kyseliny listovej. Vďaka prenatálnej starostlivosti sú dnes vzácnosťou tehotné s ťažkou formou anémie.
V takýchto ojedinelých prípadoch je prítomná makrocytová anémia, niekedy sprevádzaná leukopéniou a trombocytopéniou, s potvrdeným deficitom folátu, v kostnej dreni s megaloblastovou prestavbou a hyperpláziou hemopoézy s obrovskými metamyelocytmi. Neliečená anémia sa zvýrazní v treťom trimestri.
Skôr sa však stretávame s makrocytovou alebo normocytovou anémiou stredne ťažkého až ľahkého stupňa s potvrdeným deficitom kyseliny listovej. Vyšetrenie kostnej drene je zriedka potrebné. K známym klinickým príznakom anémie môže pribudnúť glositída, ale neurologické príznaky nebývajú prítomné.
V závislosti od stravovacích návykov a prenatálnej starostlivosti sa deficit folátov v tehotnosti vyskytuje u 2 až 50 % gravidných žien. Strava chudobná na listovú zeleninu sa môže vyskytovať nielen u žien zo slabších sociálnych skupín, ale aj medzi ekonomicky dobre zabezpečenými mladými ženami a tínedžerkami.
Dôvodmi môžu byť:
- poruchy príjmu potravy,
- chudnutie,
- strava z tzv. obchodov rýchleho občerstvenia
- nevyvážené diéty (vegetariínstvo, vegánstvo, frutariánstvo atď.
Deficit kyseliny listovej (a veľmi často aj železa) tak býva prítomný už pred graviditou.
Možno konštatovať, že anémie z deficitu železa a kyseliny listovej sú najčastejšie anémie v tehotnosti. Všetky ostatné druhy anémií sú v tehotnosti zriedkavé.
Akú liečbu treba nasadiť?
Zdravá tehotná žena by mala zvýšiť denný príjem železa v strave v každom trimestri asi o 30 mg. Ak sa napriek tomu pri laboratórnom vyšetrení potvrdí anémia alebo sideropénia či deficit zásobného železa, je potrebné začať s liečbou. Kyselina askorbová alebo D,L serín zlepšujú vstrebávanie železa. Kombinované prípravky obsahujú okrem železa aj kyselinu listovú alebo vitamín B12, vhodné pre tehotné pacientky.
Niektoré pevné liekové formy prípravkov s obsahom železa (poťahované tablety, kapsuly žuvacie tablety) majú za cieľ zlepšiť nepriaznivé vedľajšie účinky sprevádzajúce liečbu, prípadne spomaliť resorpciu železa z tenkého čreva. Pacienti sa môžu sťažovať na nadúvanie, bolesti žalúdka, zápchu alebo hnačku. Aj keď sa odporúča užívať tablety nalačno, zdá sa, že je menším zlom užiť liek v krátkom čase po jedle a vyhnúť sa tak ťažkostiam, ako neužiť ho vôbec pre bolesti, zápchu či hnačku. Efekt liečby možno očakávať už o tri až štyri dni!
Správne indikovaná a dostatočne dlho vedená liečba anémie v gravidite zabezpečí zdravie ženy, matky, správny vývoj plodu a podporí úspešný priebeh tehotnosti a pôrodu.
Zdroj: Gynekologická prax, 2006, MUDr. D. Pavlíková