Tehotenská cukrovka a jej vplyv na dieťa
Aké komplikácie hrozia pacientkam s gestačným diabetom?
Gestačný diabetes mellitus (GDM) môžeme definovať ako akýkoľvek stupeň glukózovej intolerancie, ktorý vznikol počas tehotenstva a zvyčajne vymizol krátko po pôrode. GDM mnoho spoločných znakov s diabetom 2. typu (DM 2). Najznámejším spoločným znakom GDM a DM 2 je inzulínová rezistencia. Rizikovými faktormi vzniku tohto ochorenia sú najmä vek nad 35 rokov a pozitívna rodinná anamnéza DM2. Dobrou správou je, že pri správnej kontrole a liečbe GDM možno komplikácie minimalizovať a pozitívne ovplyvniť život matky a plodu.
Obsah článku:
- Kedy hovoríme o “tehotenskej cukrovke”?
- Komu hrozí tehot. cukrovka najviac?
- Komplikácie plodu zkrátkodobého hľadiska
- Makrozómia
- Dystokia ramienok plodu
- Respiračný distres syndróm (RDS)
- Novorodenecká hypoglykémia
Kedy hovoríme o “tehotenskej cukrovke”?
Gestačný diabetes mellitus (GDM) ako interdisciplinárne ochorenie. Je dôležité zaoberať sa touto problematikou, keďže jej vplyv na budúci život matky a plodu môže mať nepriaznivé následky v podobe rôznych komplikácií. Podľa najnovších odporúčaní ADA (Americká diabetologická spoločnosť) a SDS (Slovenská diabetologická spoločnosť) za rok 2018 je GDM potvrdený, ak je splnené aspoň jedno z nasledujúcich kritérií pomocou oGTT (orálneho glukózového tolerančného testu) po 8-hodinovom lačnení: glykémia nalačno ≥ 5,1 mmol/l, glykémia po 1. hodine ≥ 10 mmol/l, glykémia po 2. hodine ≥ 8,5 mmol/l. IDF (Medzinárodná federácia diabetu) uvádza, že jeden zo šiestich pôrodov je pôrod matky s jednou z foriem hyperglykémie v gravidite. Väčšiu časť, teda 84 %, týchto prípadov tvoria ženy s GDM, zvyšok, 16 %, pripadá na preexistujúci diabetes mellitus 1., prípadne 2. typu. Toto vysoké percento si vysvetľujeme globálnym nárastom nadváhy až obezity aj stúpajúcim vekom rodičiek.
Komu hrozí tehot. cukrovka najviac?
Rizikové z hľadiska gestačného diabetu sú:
- tehotné s BMI (index telesnej hmotnosti) nad 30 kg/m2 ,
- predchádzajúci pôrod ≥ 4,5 kg dieťaťa,
- gestačný diabetes v predchádzajúcej gravidite,
- preeklampsia,
- pozitívna rodinná anamnéza diabetu a etnikum s vyššou prevalenciou GDM
- syndróm polycystických ovárií,
- predchádzajúci abortus,
- mŕtvonarodený plod či
- viacplodová gravidita
Komplikácie plodu z krátkodobého hľadiska
Zahŕňajú množstvo nepriaznivých okolností týkajúcich sa intrauterinného života, pôrodu aj včasného popôrodného obdobia. Okrem rôznych kongenitálnych abnormalít, ktoré sa častejšie vyskytujú u plodov matiek s diabetom 1. typu, pri gestačnom diabete zaznamenávame fetálnu makrozómiu, ramienkovú dystokiu, poranenie brachiálneho plexu, respiračný distres syndróm či novorodeneckú hypoglykémiu.
Makrozómia
Makrozómia je definovaná ako pôrodná hmotnosť nad 4000 – 4500 gramov alebo vyššia ako 90. – 95. percentil pre daný gestačný týždeň a pohlavie. Makrozómia plodu sa u gravidných s GDM vyskytuje až desaťnásobne častejšie v porovnaní so zdravou populáciou matiek. Môže ju sprevádzať fetálna nezrelosť, pôrodné poranenia, respiračný distres syndróm až smrť novorodenca. Makrozomické plody sú počas vaginálneho pôrodu zraniteľnejšie, ich pôrod sa môže komplikovať tiež ramienkovou dystokiou či asfyxiou.
Dystokia ramienok plodu
Aj keď je ramienková dystokia častejšia u novorodencov s makrozómiou, približne jedna polovica ramienkových dystokií sa vyskytuje u novorodencov s hmotnosťou menšou ako 4 000 gramov. Treba poznamenať, že novorodenci matiek s diabetom majú špecifickú distribúciu tuku pri priberaní, veľký obvod ramien a dolných končatín a menší pomer hlava – ramená, väčšie množstvo telesného tuku a hrubšiu kožnú riasu na horných končatinách v porovnaní s novorodencami rovnakej hmotnosti zdravých matiek. Pri nesprávne liečenom GDM je hlavička nedostatočne veľká vzhľadom na veľkosť ramienok a brucha, čo vedie k signifikantnému zvýšeniu rizika poranenia hlavičky.
Respiračný distres syndróm (RDS)
Novorodenci matiek s GDM majú vyššie riziko vzniku RDS v porovnaní s novorodencami zdravých žien. Dôvod nie je celkom známy, keďže sú ním postihnuté deti matiek s GDM narodené v termíne, a toto ochorenie sa zvykne prejaviť typicky u nezrelých novorodencov. Predpokladá sa, že hyperglykémia spomaľuje dozrievanie pľúc u nedostatočne liečených pacientiek. Adekvátne liečené pacientky majú toto riziko nízke a celkové riziko je relatívne predvídateľné. Novorodenci matiek s dobre kompenzovaným glykemickým statusom majú vyzrievanie pľúc v rovnakom štádiu ako deti zdravých matiek vzhľadom na gestačný týždeň.
Novorodenecká hypoglykémia
Rozvíja sa zvyčajne krátko po pôrode, v prvých hodinách ako reakcia novorodenca na prechádzajúcu materskú hyperglykémiu. Potvrdilo sa, že existuje signifikantná asociácia medzi glykémiou novorodencov po pôrode, výsledkom oGTT (orálneho glukózového tolerančného testu) matky a koncentráciou C peptidu v pupočníkovej krvi. Z toho vyplýva, že väčšie deti a deti s vyšším podielom telesného tuku mali vyššie riziko vzniku hyperinzulinémie a následnej hypoglykémie. Na tomto príklade sa dá zreteľne ukázať vzťah medzi materskou glykémiou a produkciou fetálneho inzulínu. Adekvátny manažment GDM počas tehotenstva a pôrodu znižuje riziko vzniku neonatálnej hypoglykémie. Nerozpoznaná hypoglykémia môže spôsobiť kŕče, kómu či poškodenie mozgu. Zistilo sa tiež, že neonatálna hypoglykémia by sa v budúcnosti mohla využiť ako ukazovateľ prediabetu u žien s GDM, keďže bol nájdený jej súvis nielen s tehotenskou glykémiou, ale aj s glykémiou ženy v šestonedelí.
Medzi krátkodobé komplikácie gestačného diabetu u matky patrí:
- tehotenská hypertenzia,
- riziko preeklampsie a
- vyššia pravdepodobnosť cisárskeho rezu
U tých pacientok, u ktorých sa tieto komplikácie vyskytli, bolo pozorované vyššie kardiovaskulárne a metabolické riziká v neskoršom období. Liečba aj mierneho GDM viedla k zníženiu rizika hypertenzie a potreby cisárskeho rezu.
Zdroj: V. Doničová, M. Gáborová, S. Grešová, A. Brandeburová, J. Štimmelová, D. Tokárová, Slo. Gyn. Pôrod., 1/2019