Páli vás záha?
Pálenie záhy je častým problémom prevažne žien. Ja sama trpím symptómami niekoľko rokov. Ak si dobre pamätám, zhoršilo sa mi to počas prvého tehotenstva. Napíšte nám do komentára, či aj vy trpíte pálením záhy a ako to riešite?
Hypersenzitivita pažeráka je stav, pri ktorom inak fyziologické podnety ako fyziologický reflux vyvolávajú vnem bolesti. Ide o hypersenzitívny pažerák a funkčnú pyrózu. Je to pomerne časté ochorenia a v populácii sa vyskytujú najmä pod obrazom nekardiálnej bolesti na hrudníku alebo pyrózy.
Obsah článku
- Čo je to pálenie záhy, reflux a pyróza?
- Výskyt
- Čo je gastrofibroskopia?
- Ako sa pripravte na gastrofibroskopiu?
Čo je to pálenie záhy, reflux a pyróza?
Gastroezofágová refluxná choroba (Gastroesophageal Reflux Disease – GERD, v anglickej verzii GORD) sa prejavuje symptómami, ako sú pyróza, regurgitácia kyslého, prípadne horkého obsahu až po hrdlo. Stanovenie diagnózy GERD nie je jednoduché a jednoznačné. Napríklad bolesť za hrudnou kosťou môže zapríčiniť reflux, ale môžu na tom participovať aj srdcové a pľúcne choroby, respektíve porucha motility pažeráka.
Tieto klinické príznaky, zistené pri anamnéze a medikamentový test (antisekrečná terapia), často stačia na to, aby lekár stanovil diagnózu ezofágového refluxu. Sú však prípady, kedy stanovenie diagnózy GERD nie je jednoduché a jednoznačné, najmä pri absencii typických príznakov GERD. Pri anamnestickom údaji chronických respiračných chorôb bez zjavnej príčiny a neadekvátnej odpovedi na liečbu, treba myslieť na možnosť patologického refluxu, ktorý sa prejavuje aj mimopažerákovými symptómami.
Výskyt
Epidemiologické štúdie naznačujú, že pyrózou trpí 20 až 40 % dospelej populácie. V skupine zdravých ľudí udáva pálenie za hrudnou kosťou až do 7 % a u tehotných žien výskyt symptómov z refluxu až 48 % a viac. GERD môže byť kyslý, zmiešaný alebo alkalický. Zmiešaný reflux sa zdá byť najčastejším typom refluxu, i keď je diagnostika tohto typu ťažká. Na druhom mieste je kyslý typ a veľmi raritne diagnostikujeme čistý alkalický reflux.
Čo je gastrofibroskopia?
Každý pacient s podozrením na GERD má byť podrobený gastrofibroskopickému vyšetreniu (GFS). Gastrofibroskopia je jediným priamym vyšetrením, ktoré nám poskytne informáciu o závažnosti refluxu a iného organického postihnutia, s možnosťou odberu materiálu na histologické vyšetrenie. Je to endoskopické vyšetrenie hornej časti tráviaceho traktu. Gastrofibroskopia sa robí ohybným, optickým prístrojom – gastrofibroskopom. Ten sa zavádza cez ústnu dutinu a hrdlo až do hornej časti tenkého čreva, pri ktorom je možné vyšetriť sliznicu v tejto oblasti – pažeráka, žalúdka a dvanástnika.
Pred vyšetrením sa používa lokálna anestézia hrtanu. Využíva s ana to väčšinou 1% Lidocain v sprejovej forme. Je možné podať aj vnútrožilovú premedikáciu, Midazolam. Ak sa podáva táto forma, tak sa pacient sleduje počas vyšetrenia pulzoximetrom. Sedácie navodí spánok, útlm vnímania a oslabuje pamäť počas zákroku. Nevýhodou je, že pri tejto forme vyšetrenia nesmie pacient odísť domov sám, musí mať doprovod. Nemal by šoférovať, ale ani sám ísť do premávky, ani na MHD. Šoférovanie sa neodporúča až 24 hodín po aplikácii.
Pol hodinu po vyšetrení sa ešte neodporúča jesť, ani piť, ani pri jednej z foriem vyšetrení. Samotné vyšetrenie netrvá dlhšie ako 5- 10 minút.
Ako sa pripravte na gastrofibroskopiu?
- Pred vyšetrením nejedzte – buďte nalačno
- Nalačno znamená minimálne 6 hodín nejesť, ale zároveň aj 4 hodiny nepiť a nežuť žuvačku
- Týždeň pred vyšetrením nesmiete brať lieky, ktoré zrieďujú krv
- Odporúča sa – preverte u vyšetrujúceho lekára, aby ste so sebou mali výsledky krvného vyšetrenia nie staršieho ako 10 dní
Podeľte sa s nami o Vaše skúsenosti v komentároch.
Zdroj: MUDr. H. Narwan, Interná medicína 2004