Úvod do tematiky HAK – hormonálnej antikoncepcie
Tento článok vám poskytne úvod do tematiky hormonálnej antikoncepcie.
HAK je jednou z možných antikoncepčných metód, ktorá má predchádzať neplánovanému tehotenstvu. V populácii ju využíva zhruba 15-20 % žien v plodnom veku.
Obsah článku:
- Ako funguje HAK?
- Aké typy HAK poznáme?
- Pozitíva HAK
- Negatíva HAK
- Záver
- Intímny slovník žien
Ako funguje hormonálna antioncepcia?
Skúsme si priblížiť jej fungovanie. Zväčša ide o kombinované estrogén – progesterónové preparáty, čo sú základné hormóny v ženskom tele, ktoré podmieňujú nástup menštruácie. Ich funkcia pri hormonálnej antikoncepcii spočíva v zablokovaní ovulácie, čiže vajíčko z vaječníkov nie je uvoľnené a nemôže dôjsť k jeho oplodneniu. Blokovanie ovulácie je viazané na podávanie konštantných dávok estrogénov. Za roky praxe a skúseností sa zistilo, že postačuje aj minimálna dávka na to, aby bola antikoncepcia účinná. Práve tým sa dnešná hormonálna antikoncepcia odlišuje od tej prvej, ktorá obsahovala relatívne vysoké hladiny hormónov. Ďalším mechanizmom účinku je vplyv hormónov na steny maternice, ktorá neprechádza menštruačnými zmenami a tým neumožňuje zahniezdenie oplodneného vajíčka. Hormóny sa tiež podieľajú na zmene hlienu, ktorý sliznica produkuje. Hlien je hustejší a jeho produkcia je obmedzená, čo má za následok sťaženie priechodu spermií ku vajíčku.
Aké typy hormonálnej antikoncepcie poznáme?
V dnešnej dobe poznáme viaceré typy hormonálnej antikoncepcie, pričom zväčša sa líšia hlavne v type použitého gestagénu. Gestagény delíme na gestagény prvej, druhej a tretej generácie. Tieto gestagény zodpovedajú za špecifické vlastnosti jednotlivých prípravkov. Prípravky sa líšia v konštrukcii, teda či sú monofázové, dvojfázové alebo trojfázové.
Pri monofázových prípravkoch sa podáva rovnaká dávka hormónov počas celého cyklu. Pri dvoj a trojfázových prípravkoch sa dávka mení a snaží sa imitovať normálny menštruačný cyklus ženy. Poznáme aj kombinované prípravky, pri ktorých sa postupne zvyšuje dávka gestagénu a znižuje dávka estrogénu. Balenie zväčša obsahuje 21 tabliet, ktoré sa začínajú užívať prvý až piaty deň menštruácie. Prvé dva týždne užívania jepri pohlavnom styku potrebná aj iná antikoncepčná metóda pretože, hormonálna antikoncepcia, ešte nezačala účinkovať. Pri dojčiacich ženách po pôrode sa môže začať s užívaním tri týždne od pôrodu a po potrate do dvoch dní od ukončenia gravidity. U žien, ktoré menštruáciu nemajú, čiže trpia amenoreou, je možné začať hneď po vylúčení tehotnosti. Nežiaduce gravidity sú zväčša spôsobené chybou užívania. Tiež je potrebné myslieť na to, že určité kombinácie liekov môžu znížiť účinnosť hormonálnej antikoncepcie ako napríklad širokospektrálne antibiotiká, antituberkulotiká, hypnotiká atď. Teoretické riziko tehotenstva pri správnom užívaní je 0,1%.
Pozitíva HAK
- Pozitívne účinky, a teda prvoradým cieľom užívania HAK, sú samozrejme zabránenie nežiaducemu tehotenstvu.
- Hormonálna antikoncepcia je tiež metódou liečby pri poruchách menštruačného cyklu a pri pacientkach, ktoré trpia silným predmenštruačným syndrómom.
- Hormonálna antikoncepcia znižuje riziko vzniku cýst a riziko vzniku karcinómu vaječníkov.
- Jej ďalšie výhody sú pozitívny účinok na pleť, oslabenie menštruácie a zlepšenie predmenštruačného syndrómu.
Negatíva HAK
- Niektoré negatíva užívania HAK nie sú vážne a ich výskyt sa po pár mesiacoch užívania stratí. Napríklad akné, depresia, emočná nestabilita, bolesti hlavy, zvracanie alebo zmena sexuálneho apetítu.
- Najčastejším problémom býva nepravidelné krvácanie, ktoré sa tiež zvykne časom upraviť.
- Vážnejšie komplikácie sú vznik refluxu, čiže pálenia záhy alebo vznik nepríjemných migrén.
- No najväčším strašiakom býva práve vznik zrazeniny alebo embólie, vysoký krvný tlak a infarkt myokardu.
Treba poznamenať, že väčšina komplikácii nekončí smrťou. Riziko úmrtia pri užívaní hormonálnej antikoncepcie je nižšie ako riziko úmrtia pri gravidite. Pred nasadením hormonálnej antikoncepcie je potrebné sa podrobiť gynekologickému vyšetreniu a konzultovať s gynekológom a následne pravidelne chodiť na preventívne gynekologické prehliadky, ktoré by mali predísť nežiaducim komplikáciám v liečbe s HAK.
Intímny slovník žien
HAK
hormonálna antikoncepcia, pričom antikoncepcia je ochrana pred nežiadúcim otehotnením. Najčastejšou formou sú tabletky. Spoľahlivosť jednotlivých foriem antikoncepcie sa meria Pearlovým indexom (PI) tak, že sa vykazuje koľko žien zo 100 používajúcich danú metódu počas celého roka otehotnie. Vo všeobecnosti sa za najspoľahlivejšiu antikoncepciu považuje HAK – hormonálna metóda ochrany.
Gravidita
inak sa nazýva aj tehotnosť, tehotenstvo, ťarchavosť, gravidnosť. Je to obdobie, počas ktorého sa v materskom tele z oplodneného vajíčka vyvíja nový jedinec. Gravidita trvá 270 dní a delí sa na 3 základné fázy:
- Prvý trimester trvá od 1. po 12. týždeň gravidity. Mnoho žien trpí takzvanou „rannou“ nevoľnosťou, hoci v skutočnosti môže nastať kedykoľvek v priebehu dňa. Počas tohto obdobia sa z embrya stáva plod. Vyvíjajú sa všetky orgány. Do konca 12. týždňa aj pohlavné. Plod koncom prvého trimestra má už prakticky vzhľad človeka a v ďalších dvoch trimestroch predovšetkým rastie.
- Druhý trimester trvá od 13. týždňa do 24. týždňa. Nevoľnosť prvých mesiacov väčšinou zmizne alebo sa zlepší. Hmotnosť ženy sa navyšuje a tehotná žena začína cítiť jemné pohyby plodu. Mnohé ženy cítia zvýšené množstvo energie a vnútornú spokojnosť. S pribúdajúcim zaobľovaním brucha sa môžu objaviť strie. Tieto červenkasté alebo modrasté pásiky sú dôsledkom rozpínania väzivového tkaniva a po tehotenstve opäť trochu zblednú.
- Tretí trimester tehotenstva obyčajne trvá od 25. do 40. týždňa, aj keď zdravé deti sa môžu narodiť krátko pred koncom alebo aj po skončení tohto obdobia. Najdôležitejšou úlohou ženy v tomto období je príprava na pôrod.