8 najčastejších ochorení žien
Zatiaľ čo muži aj ženy majú rôzne ochorenia, niektoré rovnaké zdravotné problémy postihujú ženy inak a častejšie. Bostonská Regis College zverejnila 9 najčastejšie vyskytujúcich sa ochorení a zdravotných problémov, ktorými trpia ženy. Nie sú len teda výlučne ženské ochorenia, ale tie najčastejšie z celej škály ochorení populácie.
Zdravotný stav mnohých žien nie je diagnostikovaný a väčšina výskumov a testovaní liekov nezahŕňa ženské testovacie subjekty. Našťastie majú ženy osobitnú starostlivosť na vysokej úrovni, pokiaľ ide o ochorenia ako je rakovina prsníka, rakovina krčka maternice, menopauza a stav tehotenstva.
Obsah článku:
- Ochorenie srdca
- Rakovina prsníka
- Rakovina vaječníka a krčka maternice
- Gynekologické ochorenia
- Zdravotné problémy v tehotenstve
- Autoimunitné ochorenia
- Osteoporóza
- Depresia a úzkosť
Ženy trpia vyšším počtom úmrtí na infarkt v porovnaní s mužmi. Depresia a úzkosť sa vyskytujú častejšie u žien. Ochorenia močových ciest sa vyskytujú častejšie u žien a pohlavne prenosné choroby môžu ženám ublížiť viac ako mužom.
Tu je zoznam 8 ochorení, ktoré najčastejšie postihujú ženy. Všetky predstavujú vážne zdravotné riziká a značné zníženie kvality života.
1. Ochorenie srdca
V Spojených štátoch spôsobuje srdcové choroby každé štvrté úmrtie žien. Avšak aj našu slovenskú štatistiku vedú srdcovo-cievne zlyhania (alebo inak povedané kardiovaskulárne ochorenia). Verili by ste, že verejnosť považuje ochorenie srdca za bežný problém skôr u mužov, tento stav postihuje mužov aj ženy takmer rovnako? Len 54 percent žien si však uvedomuje, že ochorenie srdca je najčastejším zdravotným stavom ohrozujúcim ich pohlavie. Mnohé ženy považujú za častejší problém vyslovene ženské ochorenia. Spozornieť by ste mali, ak máte niektorý z týchto príznakov:
- vysoký krvný tlak,
- vysoký cholesterol, najmä ten „zlý“ LDL cholesterol a
- dlhšie trvajúcu abdominálnu obezitu aj v prípade, že zvyšok postavy sa považuje za štíhlu.
2. Rakovina prsníka
Rakovina prsníka, ktorá zvyčajne pochádza z výstelky mliečnych kanálikov, sa môže šíriť do iných orgánov a je najagresívnejšou rakovinou postihujúcou globálnu ženskú populáciu. Tento stav sa vyskytuje častejšie medzi ženskou populáciou v rozvinutých krajinách.
Spočiatku sa u žien postihnutých rakovinou prsníka môžu objaviť hrčky v prsníku. Väčšina hrčiek v prsníku nie je nebezpečná, ale pre ženy je dôležité, aby si každú z nich nechali skontrolovať poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Nezanedbávajte preto hlavne preventívne kontroly u svojho gynekológa, sonografické vyšetrenia a po 40.tom veku života aj mamografické vyšetrenia. Pokiaľ si objavíte hrčku v oblasti prsníkov, v podpazuší alebo aj na chrbtovej časti, vyhľadajte lekára okamžite bez odkladu. V niektorých prípadoch môže ísť o agresívnu formu ochorenia, kde skutočne záleží na každej hodine správneho diagnostikovania a okamžitej liečby.
3. Rakovina vaječníkov a krčka maternice
Mnoho ľudí si neuvedomuje rozdiely medzi rakovinou vaječníkov a krčka maternice. Rakovina krčka maternice vzniká v dolnej časti maternice, zatiaľ čo rakovina vaječníkov začína vo vajíčkovodoch. Oba stavy spôsobujú podobnú bolesť, výtok a bolesť počas pohlavného styku.
4. Gynekologické ochorenia
Krvácanie, výtok a bolesti v prsníkoch sú normálnou súčasťou menštruačného cyklu. Pridané symptómy počas menštruácie však môžu naznačovať zdravotné problémy a nezvyčajné symptómy, ako je krvácanie medzi menštruáciami a časté močenie, môžu znamenať vážnejšie zdravotné komplikácie. Aj vaginálne problémy môžu naznačovať vážne zdravotné problémy, ako sú sexuálne prenosné choroby alebo rakovina reprodukčného traktu.
Zanedbanie a neliečenie hoci aj miernych infekcií môžu viesť k stavom, ako je neplodnosť alebo zlyhanie obličiek.
5. Problémy s tehotenstvom
Ak už máte akékoľvek zdravotné ťažkosti, tieto sa môžu počas tehotenstva zhoršiť a ohroziť zdravie matky a jej dieťaťa. V tehotenstve sa môžu zhoršiť prejavy astmy, cukrovky a depresie a ich liečebné a terapeutické postupy treba brať so zvláštnym zreteľom.
Tehotenstvo môže u zdravej matky spôsobiť pokles počtu červených krviniek, stav nazývaný anémia alebo môže vyvolať napríklad aj depresiu.
6. Autoimunitné ochorenia
Autoimunitné ochorenie nastáva, keď telesné bunky, ktoré eliminujú hrozby, ako sú napríklad vírusy, napadnú zdravé bunky. Keďže tento stav medzi populáciou stále eskaluje, výskumníci zostávajú bezradní, prečo tento stav postihuje väčšinou ženy. Aj keď existuje veľa rôznych autoimunitných ochorení, väčšina z nich má spoločné príznaky, ako napríklad
Imunita, a teda väčšina autoimunitného systému, sa nachádza v tráviacom trakte. Preto je nesmierne dôležité začať systematickú liečbu práve tým, čo jeme. Medzi najdôležitejšie odporučenia patrí jesť:
- Menej (alebo žiadny) pridaného cukru
- Menej tuku
- Zníženie stresu
- Zníženie príjmu toxínov
Najlepšou obranou proti autoimunitným ochoreniam je ich včasné odhalenie a liečba.
7. Osteoporóza
Osteoporóza oslabuje kosti, čo im umožňuje ľahko sa lámať. Niekoľko faktorov môže spôsobiť stav, ktorý sa vyskytuje väčšinou u žien, ako napríklad:
- Vek
- Konzumácia alkoholu
- Určité predpisy
- Nedostatok pohybu
- Nízka telesná hmotnosť
- Fajčenie
- Užívanie steroidov a
- Genetika
Zistenie stavu kostí sa meria hustota kostí pomocou röntgenovej alebo ultrazvukovej diagnostiky. Hoci neexistuje žiadny liek na osteoporózu, poskytovatelia starostlivosti môžu predpísať liečbu na zabránenie progresie ochorenia, ktorá môže zahŕňať doplnky stravy, výber zdravého životného štýlu alebo lieky na predpis.
8. Depresia a úzkosť
Prirodzené hormonálne výkyvy môžu viesť až k depresii alebo úzkosti. Predmenštruačný syndróm (PMS) sa bežne vyskytuje u žien, zatiaľ čo predmenštruačná dysmorfická porucha (PMDD) predstavuje podobné, ale značne zosilnené symptómy. Krátko po pôrode mnohé matky získajú formu depresie nazývanú „baby blues“. Existuje aj perinatálna depresia, ktorá spôsobuje podobné – ale oveľa silnejšie – symptómy ako baby blues. V prípade výskytu depresií sa odporúča nasadiť nielen terapeutická liečba, ale aj medikamentózna liečba (liečba liekmi).