Anémia – otázky a odpovede (2. časť)
Rozhovor s pani doc. MUDr. Vierou Fábryovou, hematologičkou
Vítam vás na rozhovore, ktorý bude venovaný téme anémia.
Srdečne vítam pani docentku Vieru Fábryovú, ktorá je hematologička a pôsobí v nemocnici Svätého Michala.
Moje meno je Angelika Kutišová a pripravujem pre vás – pre nás, platformu Lekári ženám.
Pani docentka, hovorili sme o tom, že anémia postihuje aj seniorov. Je to veľmi dôležité poznanie vzhľadom ku stereotypu, že anémia sa spája so ženským cyklom.
Áno, treba sa mať na pozore, ak majú starší ľudia už spomínané symptómy. Môže to u nich znamenať anémiu. Rovnako postihuje seniorov – bez ohľadu na pohlavie, keďže ženy v tejto vekovej kategórii už nemajú menštruáciu. Obrovský vplyv na „potrebu železa“ má aj stres. Žijeme v uponáhľanej dobe, sme po ťažkých kovidových rokoch, situácia vo svete, v ekonomike – toho stresu je naozaj veľa bez ohľadu na vek. A stres je obrovským spotrebiteľom železa.
Prvú časť rozhovoru o anémii s doc. MUDr. Fábryovou nájdete na našej stránke Lekári ženám: Anémia – otázky a odpovede.
Stres a nadmerná spotreba železa v organizme
Môže stres ako taký spôsobiť anémiu?
Anémiu stres ako taký nespôsobuje. No stres je taký široký ukazovateľ, ktorý pôsobí na rozličné orgány, na rozličné systémy, na funkcie, že jeho vplyv je markantný na zdravie človeka.
S čím sa často stretávame je- a to sa zase vraciam mladým ženám, ktoré sú dnes extrémne vyťažené, je aj extrémne krvácanie. 6eny sú zaťažené a stres spôsobuje hlavne veľké krvácania. Pri silnej menštruácii dochádza k poruche hormonálneho cyklu a tieto ženy potom prichádzajú samozrejme vykrvácané k nám. Okrem toho väčšina chce byť štíhla, čiže redukuje stravu, takže niekedy sú to naozaj veľmi ťažké stavy. A tie treba potom liečiť komplexne.
Jednoducho si to predstavte tak, že vplyvom stresu pracuje telo na každej úrovni na vyšších, alebo až najvyšších obrátkach a jeho spotreba nielen energie, ale aj mikroživín je obrovská. A ak nie je vhodne suplementovaná, dochádza k poruchám a k ochoreniam.
Viac o tzv. odvrátiteľných ochoreniach nájdete v našom projekte Týždeň prevencie.
Pani docentka, zopakujme si najčastejšie prejavy anémie. Pri týchto prejavoch vie človek spozornieť a môže mu napadnúť, že môže ísť o anémiu.
V prvom rade je tu subjektívny stav.
Človek začne byť
- unavený, malátny, v takom rozsahu, že sa ráno zobudí a už je unavený.
- Nevie sa koncentrovať na prácu,
- niekedy sa začne tým ľuďom aj ťažko dýchať,
- majú búšenie srdca.
- Všimnú si, že majú zvýšenú lomivosť nechtov.
- Začnú im vypadávať vlasy.
No, ale treba povedať, že toto sú prejavy sideropenickej anémie.
Pri prenicióznej anémii je:
- nažltlý kolorit.
Ale máme anémie tie sú už naozaj zriedkavé tzv hemolytické, kedy dochádza k rozpadu červených krviniek buď preto, že krvinky sú menejcenné z nejakého dôvodu alebo preto, že sa tvoria protilátky proti červeným krvinkám a tie protilátky deštruujú červené krvinky.
Ak ste žltí, môžete mať anémiu!
A keď sa tieto krvinky rozpadávajú tak sa vyplavuje z nich žlčové farbivo a tí ľudia sú žltí. Vyslovene majú žlté bielka majú žltú pokožku to sú veľmi vážne anémie, ktoré sa aj veľmi ťažko liečia.
Zriedkavé, veľmi vážne, typy anémie
Zriedkavé typy anémie sú anémie z ožiarenia z nejakých chemických látok po niektorých vírusových ochoreniach. Dochádza k útlmu kostnej drene, takže tam sú postihnuté nielen červené krvinky, ale aj bielej krvinky a krvné doštičky. V takomto prípade je anémia ten najmenší problém. Ľudia začnú trpieť na ťažké infekcie, lebo majú málo zdatných leukocytov. Začnú krvácať, lebo majú málo krvných doštičiek, ale to sú už zriedkavé, ale veľmi vážne stavy, ktoré si naozaj vyžadujú veľmi komplexnú hematologickú liečbu a nie vždy, žiaľ, úspešnú.
Takže tých anémií je veľmi veľa, mnoho z nich sú zápalové, nádorové.
Anémia pri ochorení kĺbov
Anémia je prítomná napríklad aj pri progresívnej polyartritíde, čo je ochorenie kĺbov. Sú to „znetvorené“ ruky, znetvorené kĺbiky na rukách. Toto je veľmi typické pre túto chorobu, okrem toho je tam mnoho ďalších ťažkostí, na ktoré trpia títo ľudia. Anémia je len 1 sprievodný jav. Takže ako vidíte problematika anémií je veľmi, veľmi široká a väčšinou ľudia najprv, samozrejme, prídu ku všeobecnému lekárovi, ktorý si dokáže poradiť s tými bežnými anémiami, hlavne s tými sideropenickými. Ale pokiaľ už je pacient žltý alebo má takúto komplexnejšiu poruchu, tak to už patrí do rúk hematológa.
Dá sa „zvrátiť“ anémia úpravou stravy a životného štýlu?
Závisí to od toho, aká vážna je anémia. Pokiaľ sú to hraničné hodnoty červeného krvného obrazu alebo anémia ľahkého stupňa, tak v mnohých prípadoch úplne stačí poučiť toho pacienta, ako sa má začať stravovať. Že má prijímať potraviny s vyšším obsahom železa. Na to existuje dnes množstvo rozličných príručiek. Pokiaľ je už teda anémia ťažšieho stupňa, tak samozrejme musíme nasadiť liečbu.
Výživové doplnky alebo lieky?
„Môj názor je taký, že treba istým medicínskym spôsobom zistiť príčinu, čo chýba pacientovi či železo, či vitamín B 12 a podať cielenú liečbu.“
A stačia výživové doplnky alebo treba lieky?
Výživové doplnky majú 2 zásadné problémy.
Jednak ich zloženie je veľmi rôznorodé a nevieme presne, čo sa tam nachádza. Všetko je iba, ako by som to povedala, vo veľmi malom množstve. Sú tam nejaké vitamíny, železo, ďalšie stopové prvky, ale ich koncentrácia je nedostatočná, až zanedbateľná.
Okrem toho, to nie je cielená liečba. Poviem úprimne, že väčšinou tieto výživové doplnky majú veľmi dobrú reklamu a samozrejme, že sú finančne aj náročné, takže niekedy to pripomína skôr biznis ako liečbu.
Môj názor je taký, že treba istým medicínskym spôsobom zistiť príčinu, čo chýba pacientovi či železo, či vitamín B 12 a podať cielenú liečbu. Pre mňa, pre lekára je dôležité vidieť zlepšenie stav na krvnom obraze a aj na subjektívnom vnímaní pacienta.
Pani docentka, čo sa stane, ak anémiu neliečime?
Anémiu bohužiaľ, veľmi často neliečime. Ľudia sú dnes prepracovaný, každý si povie, že som prepracovaný a z toho som taký unavený, a neriešia to ďalej. Toto vám dnes povie pomaly každý druhý človek. Obzvlášť dnes po pandémii.
Únava je častejšia ako kedykoľvek predtým a jej príčina môže byť jednak aj
- v prepínaní sa v práci,
- postokovid,
- alebo anémia,
- a mnoho iného.
O to viac je dôležité hovoriť o anémii práve dnes, lebo je veľmi častá a ľahko zameniteľná, ergo potom neliečená, komplikovaná a dlhodobá.
Extrémne prípady?
Mali ste nejaký extrémny prípad, pani docentka?
Tých extrémnych prípadov bolo dosť. Pamätám sa na pacienta, ktorý prišiel a mal hodnoty hemoglobínu, čo je pre nás úplne na prvom mieste – krvné farbivo – počet erytrocytov a hematokryt. Na prvom mieste sa teda orientujeme podľa krvného farbiva, pretože je nosičom dôležitého kyslíka. Tento pacient mal jednu pätinu hemoglobínu, čo by mal mať. Keď si predstavíte, že u muža hemoglobín má byť 150 gramov na liter krvi a on mal 30, tak bol zázrak, že vôbec došiel na vlastných nohách.
Ale s takýmito extrémnymi hodnotami sa stretávame práve u spomínaných starých pacientoch pri pernicióznej anémii. To je niekedy neuveriteľné, že tí ľudia majú tretinu hemoglobínu, čo by mali mať a prídu si akože „som trošku unavený a tak“. Vždy však majú už spomínaný žltý kolorit, ktorý hneď už od dverí upozorní, že pozor to bude asi anémia.
Milý čitateľ.
Pokračovanie, 3. – posledná časť rozhovoru s pani docentkou Fábryovou sa chystá a čoskoro ju uverejníme.
Sledujte:
a odporúčame sledovať aj náš projekt www.tyzdenprevencie.sk
Ďakujeme.