Od mája 2022 je očkovanie proti HPV ZADARMO aj na Slovensku
Očkovanie znamená vysokú mieru prevencie pred ochorením rakoviny krčka maternice. Je to typ rakoviny, pri ktorej vieme, čo ju spôsobuje a to je obrovská výhoda pri prevencii proti nej. Slovenská štatistika ukazuje, že ročne pribudne u nás vyše 600 žien s touto chorobou, pričom tretina z nich umrie.
Obsah článku
- Štatistika na Slovensku
- Čo je HPV?
- Je očkovanie bezpečné?
- Kto by sa mal dať zaočkovať?
- Možnosti očkovania
- Intímny slovník žien
Štatistika na Slovensku
Zatiaľ je na Slovensku nízka miera očkovanosti proti HPV. Možno sa tento pomer zmení práve teraz, keď je vakcinácia poskytnutá už zadarmo. Podľa iniciatívy NIE RAKOVINE zaznamenávame ročne až 900 novo diagnostikovaných prípadov HPV a súvisiacich rakovín.
Až
- 99% rakoviny krčka maternice súvisí s HPV
- 47% rakoviny penisu
- 70% rakoviny vagíny
- 84% rakoviny konečníka
- 44% rakoviny vulvy
- 23% rakoviny ústnej dutiny a
- 35% rakoviny nosohltanu súvisí s HPV.
Stránka uvádza, že každý deň u nás zomrie 1 človek na niektoré onkologické ochorenie. Odborníci tvrdia, že z 10 pacientok, ktoré majú rakovinu krčka maternice, moli až 4 predísť tomuto ochoreniu vďaka očkovaniu.
Čo je HPV?
O rakovine krčka maternice a HPV sme sa zmienili už aj v našom článku tu.
S HPV vírusom sa stretne mnoho ľudí, no len niektoré z nich sú zdraviu nebezpečné. Celkovo poznáme okolo 160 druhov HPV vírusov a tie najnebezpečnejšie sú označené číslicami. Najkritickejšími sú HPV 16 a 18. Tie spôsobujú až 70% rakoviny. Zbystrite pozornosť, ak sa vo vašich papieroch nachádzajú ešte HPV čísla: 31, 33, 45, 52 alebo 58. Tie ostatné sú bežne liečené gynekologickými postupmi a liekmi.
Je očkovanie proti HPV bezpečné?
Výsledky dlhodobých sledovaní a očkovaní preukazujú bezpečnosť tejto vakcíny. Prvá očkovacia látka sa podala ešte pred 25 rokmi, odvtedy sa očkovalo mnoho ľudí a klinické štúdie sú jednoznačne ZA. Lekári z praxe odporúčajú vakcináciu, lebo je jednak bezpečná a hlavne je účinná.
Kto by sa mal dať zaočkovať?
Očkovanie sa odporúča deťom od 12 rokov, ideálne vo veku medzi 12 a 13 rokom života. Druhou ideálnou podmienkou očkovania je, aby prebehlo ešte pred prvým sexuálnym stykom. Od 1. Mája je očkovacia látka plne hradená poisťovňami a je dostupná pre deti od 12 rokov. Očkovanie sa odporúča aj v prípade, keď sa človek už stretol s HPV. Prekonanie ochorenia nepredpokladá a nezabezpečuje dostatočne vysokú hladinu protilátok, preto je aj v takomto prípade najlepšou ochranou vakcinácia. Už 2 očkovacie dávky dokážu zabezpečiť dostatočnú a masívnu ochranu a dlhotrvajúcu imunitnú odpoveď.
Očkovanie sa odporúča rovnako mužom a ženám, ako aj chlapcom a dievčatám. O mužoch sa možno hovorí menej, no aj oni sú výrazne zastihnutí chorobnosťou z HPV. Vysoká úroveň zaočkovanosti predpokladá plošný boj s chorobami z HPV a eliminácia rakoviny krčka maternice.
Možnosti očkovania
Ako uvádza platforma Nie rakovine na Slovensku sú v súčasnosti dostupné dve vakcíny:
- Dvojvalentná vakcína: je pre 12-ročné deti plne hradená zo zdravotného poistenia a sú v nej obsiahnuté 2 typy ľudského papilomavírusu (HPV typy 16 a 18). Lacnejšia, plne preplácaná 2-valentná vakcína pokrýva iba 47% HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku.
- Deväťvalentná vakcína obsahuje 9 najbežnejších typov HPV, ktoré spôsobujú anogenitálne rakoviny a nepríjemné genitálne bradavice. Je to jediná priama najširšia ochrana pred HPV infekciami, pokrýva 77 % HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku. 12-ročné deti majú vakcínu čiastočne hradenú zo zdravotného poistenia.28
Ako sme spomenuli, na Slovensku je zatiaľ veľmi nízka očkovanosť, pozrime sa na iné krajiny:
- v Austrálii je proti HPV zaočkovaných 86% dievčat a 81% chlapcov
- v Nemecku 53% dievčat vo veku 14-17 rokov
- v Maďarsku 80 percent dievčat vo veku 12-13 rokov
- v Českej republike je zaočkovaných viac ako 65% dievčat a viac ako 30% chlapcov.