Je užívanie hormonálnej antikoncepcie nebezpečné? Alebo práve naopak - prospešné?
Nielen kombinovaná hormonálna antikoncepcia, ale moderná antikoncepcia ako taká je v SR na ústupe. Kým v roku 2008 užívalo na Slovensku 22,3 % žien vo fertilnom veku hormonálnu antikoncepciu, v roku 2017 dosiahol pokles 12,2 %.
Obsah článku:
- Antikoncepcia vo svete a jej trend
- O kombinovanej hormonálnej antikoncepcii
- Čo je to estrogén?
- Ako ovplyvňuje estrogén rakovinu prsníka?
- Rakovina krčka maternice a HPV
- Niečo o karcinóme endometria a vaječníkov
- Záver k užívaniu antokoncepcie: áno, či nie?
Antikoncepcia vo svete a jej trend
V súčasnosti podľa odhadov asi 140 miliónov žien na celom svete užíva hormonálnu antikoncepciu. Toto číslo predstavuje približne 13 % žien vo veku od 15 do 49 rokov . V Dánsku sa tento percentuálny podiel zvýšil z 24 % v roku 1995 na 39 % v roku 2012 . V SR v roku 1995 užívalo hormonálnu antikoncepciu 7,1 %, v roku 2008 22,3 % a v roku 2017 už len 12,2 % žien (4) ! Tradične vyšší počet užívateliek hormonálnej antikoncepcie je v ČR: 1995: 19,4 %, 2008: 47,4 % a v roku 2016: 37,3 %. Za uvedenými faktami treba vidieť najmä silnú antihormónovú lobby aj nedôveru značnej časti odbornej spoločnosti k hormonálnej antikoncepcii. Ide najmä o výhrady pre obavy z trombembolických komplikácií. Kombinovaná hormonálna antikoncepcia (KHA) obsahuje syntetické verzie ženských hormónov, takže môžu potenciálne zvyšovať riziko rakoviny.
O kombinovanej hormonálnej antikoncepcii
Kombinovaná hormonálna antikoncepcia je celosvetovo najčastejšou formou efektívnej a reverzibilnej antikoncepcie, ktorá viedla v uplynulých desaťročiach k poklesu nežiaducich
tehotností. KHA má významné nekontraceptívne zdravotné benefity, kam patrí napríklad zlepšenie akné a úprava menštruačného cyklu. Napriek tomu užívanie tohto druhu antikoncepcie nie je bez zdravotných rizík.
Viacero klinických štúdií dokázalo vážne nežiaduce účinky v súvislosti s užívaním perorálnej KHA vrátane trombembolickej choroby, infarktu myokardu a náhlej mozgovej cievnej príhody. Prirodzene sa vyskytujúce estrogény a progesterón stimulujú vývoj a nárast určitého druhu rakoviny (t. j. malignity, ktoré tvoria receptory pre tieto hormóny, napríklad rakovina prsníka). KHA obsahuje syntetické verzie týchto ženských hormónov, takže môžu potenciálne zvyšovať riziko rakoviny.
Čo je estrogén?
Estrogén je hormón tvorený vo folikuloch, čo sú útvary, ktoré sa nachádzajú vo vaječníkoch a vajíčko v nich dozrieva. Estrogén je vylučovaný najmä počas vaječníkového cyklu vo folikulárnej fáze. Ten následne výrazne zvýši vylučovanie luteinizačného hormónu. Luteinizačný hormón následnej spôsobuje ďalšie dozrievanie primárneho vajíčka a následne dochádza k fázy ovulácie. Dozreté vajíčko je vypudené z folikulu a pustuje k vajíčkovodu, kde môže byť oplodnené. Nasleduje luteálna fáza, kde sa bunky folikulu menia na folikulárne luteálne bunky, ktoré začnú tvoriť progesterón (patriaci medzi gestagény) pre prípadné udržanie tehotenstva.
Rakovina prsníka
Je známe, že estrogény potencujú rozvoj rakoviny prsníka u žien, pričom úloha gestagénov je zložitejšia. Štúdie nie sú sto percentné, ale predchádzajúce prípadové štúdie preukázali pozitívnu súvislosť medzi užívaním KHA a rizikom rakoviny prsníka. Vtedy sa však využívali kombinované estrogénovo-gestagénové hormonálne kontraceptíva, ktorých dávka bola vyššia ako dnes, pričom dnes sa využívajú produkty s novými gestagénmi.
Nové metódy, ako napríklad vnútromaternicový systém uvoľňujúci levonorgestrel, antikoncepčné náplasti, vaginálne krúžky, implantáty s gestagénom a injekcie, predstavujú takmer tretinu všetkých hormonálnych antikoncepčných prostriedkov používaných v mnohých krajinách. Obavy zo zvýšenia rizika karcinómu prsníka, týkajúce sa obsahu gestagénu v hormonálnej antikoncepcii, vznikli, keď štúdie ukázali, že pridanie gestagénu pravdepodobne zvyšuje riziko rakoviny prsníka u postmenopauzálnych žien, ktoré dostávajú hormonálnu liečbu.
Rakovina krčka maternice
Pre cervikálnu karcinogenézu je potrebná perzistujúca infekcia jedným alebo viacerými onkogénnymi typmi HPV. Preto ženy, ktoré majú vysokorizikové typy HPV, sú najvhodnejšou vzorkou populácie, na ktorej možno skúmať vplyv medzi kombinovanou hormonálnou antikoncepciou a rizikom rakoviny krčka maternice. Jedna zo štúdií pozorovania pacientiek, ktoré užívajú KHA a majú HPV sa zaoberal Moreno a spol. . Vyhodnotili údaje z 8 prípadových kontrolných štúdií u HPV pozitívnych pacientok s karcinómom krčka maternice. Analýzou zistili, že užívateľky KHA mali štatisticky nevýznamné zvýšenie rizika rakoviny krčka maternice. Hlbšou analýzou zistili, že dĺžka užívania štatisticky významne korelovala s vyššou incidenciou výskytu rakoviny krčka maternice. OR bolo u HPV pozitívnych žien, ktoré užívali orálnu antikoncepciu medzi 5 – 9 rokmi. Ak bola dĺžka užívania viac ako 10 rokov, OR bolo vyššie v porovnaní so ženami, ktoré nikdy neužívali KHA. U žien, ktoré užívali KHA menej ako 5 rokov, tento trend nebol pozorovaný. Zo záverov vyplýva, že riziko narastá s dĺžkou užívania, 10 rokov po skončení užívania je však riziko vzniku karcinómu rovnaké ako u neužívateliek. Dizajn týchto štúdií nebol konzistentný. Niektoré štúdie hodnotili iba invazívny karcinóm, iné začlenili do štúdie aj iné typy nádorov.
Karcinóm endometria
Bolo vykonaných 9 štúdii zaoberajúcich sa vzťahom medzi užívaním orálnej antikoncepcie a výskytom rakoviny endometria, z toho 6 dobrej kvality, 2 vyhovujúce a 1 s nízkou kvalitou. Neexistujú štúdie porovnávajúce konkrétne preparáty, avšak na základe štúdií, ktoré boli vykonané v 90. rokoch a v súčasnosti, existuje silný predpoklad, že všetky orálne kontraceptíva majú protektívny efekt na výskyt rakoviny endometria.
Karcinóm vaječníkov
SR patrí medzi krajiny s najvyšším výskytom rakoviny ovária v Európe. V roku 2008 bola štandardizovaná incidencia Ca ovarii 12/100 000. Vyššia incidencia bola napr. v Litve: 14,2/100000 a v Bulharsku 14/100 000(28) . Za rok 2018 bol odhad štandardizovanej incidencie 11,6/100 000
Dĺžka prežitia pri rakovine vaječníkov je kratšia ako pri mnohých iných druhoch rakoviny; celkové prežitie po piatich rokoch na celom svete je v rozmedzí 30 – 40 %, pričom sa líši podľa stupňa diagnózy . Predchádzajúce výskumy ukázali znížené riziko rakoviny vaječníkov u užívateliek kombinovaných perorálnych kontraceptív. Účinok pretrváva aj po ukončení užívania.
Záver
U užívateliek hormonálnej antikoncepcie sa pozorovalo zníženie rizika ovariálneho a endometriálneho karcinómu. Vďaka užívaniu tejto ochrany je riziko vzniku rakoviny menšie ako u pacientiek, ktoré hormonálnu antikoncepciu nikdy neužívali.
Kvantifikácia potenciálneho vplyvu zmien v orálnych antikoncepčných preparátoch je zložitá. Dlhý čas medzi užívaním perorálnej antikoncepcie a vznikom karcinómu predpokladá, že súčasné užívateľky v budúcnosti budú možno vystavené iným
vplyvom a vývojom možných malígnych zmien. Aj v blízkej budúcnosti bude pretrvávať určitá neistota v odhadovaní negatívov užívania perorálnej antikoncepcie (zvýšené riziko rakoviny prsníka a krčka maternice) a očakávaní prínosov (znížené riziko endometriálneho a kolorektálneho karcinómu).
Zdroj:
https://www.amedi.sk/files/files/gyn_42019_cupanik.pdf
Základy lekárskej fyziológie- Daniela Ostatníkova a spol.
Memorix histologie- Jan Balko, Zbynek Tonar, Ivan Varga a kolektív
Video: Špeciálna histológia: Ženský pohlavný systém 1. časť