Ktorá pandémia je väčšia ako kovid?
- Vedeli ste, že od roku 1975 sa trojznásobila?
- 2 miliardy dospelých ľudí na zemeguli trpia nadváhou alebo obezitou.
- 40 miliónov detí trpí nadváhou alebo je obéznych.
- Ale čo je najdôležitejšie? Pred obezitou sa vieme chrániť!
Nadváha alebo obezita nie sú ženský problém, no z vlastných skúseností viem, že sa o túto tematiku zaujímajú viac ženy ako muži. Možno práve preto je štatistika taká, aká je. Prečo sem teda píšem túto tému? Lebo nie je to naša osobná téma alebo náš osobný boj. Každý máme niekoho, koho ľúbime a chceme, aby bol v našom živote čo najdlhšie. Nadváha a obezita sú najčastejšou príčinou tých chorôb, na ktoré umierajú pomerne mladí ľudia alebo v dôsledku týchto chorôb rapídne klesá kvalita ich života po produktívnom veku. Sú to najmä cukrovka, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol a ochorenie pečene. Prvé a posledné ochorenie dokáže ničiť životy nás a našich milovaných desiatky rokov bez toho, aby sme niečo čo i len tušili. Keď sa budeme o nadváhe a obezite rozprávať a nebudeme ich bagatelizovať a vyhovárať sa na gény a vek – zachránime životy. Doslova!
Obsah článku:
- Aký je rozdiel medzi nadváhou a obezitou?
- Čo spôsobuje nadváhu a obezitu?
- Aké sú dôsledky nadváhy a obezity?
- Prvý krok – ako predísť alebo sa zbaviť nadváhy či obezity!
- 3 základné kroky, ako predísť nadváhu a obezitu
- Ako to vyzerá v Európe?
- Kde sa nachádzajú slovenské ženy?
- Grafy
Čo je nadváha a čo je obezita?
Nadváha a obezita sú definované ako abnormálne alebo nadmerné hromadenie tuku, ktoré môže poškodiť zdravie. BMI, teda index telesnej hmotnosti je jednoduchým ukazovateľom tohto stavu populácie., pričom je to pomer hmotnosti k druhej mocnine výšky v metroch.
Pre dospelých je nadváha definovaná ako BMI vyššie alebo rovné 25 a obezita vyššie alebo rovné 30. BMI je rovnaké pre obe pohlavia a pre všetky vekové kategórie dospelých. BMI je však mierne skreslené stavbou tela – pomerom tuku a svalov. Pri športovcoch, akými sú kulturisti, fitness atď. je BMI skreslené, pretože môžu mať vysokú váhu pre veľký objem svalov a pochopiteľne nie sú obézny, hoci ich BMI sa môže hýbať v tých rovinách.
Čo spôsobuje nadváhu a obezitu?
Základnou príčinou nadváhy a obezity je energetická nerovnováha medzi prijatými a vydanými kalóriami. Jednoduchý výdaj a príjem. Ak je príjem vyšší ako výdaj priberáme. Ak je príjem dlhodobo vyšší ako výdaj – priberáme a začíname si spôsobovať zdravotné problémy, pretože pre organizmus je nadmerný príjem záťažou. Navyše, ak je tento nadmerný príjem z poloproduktov, hotových jedál, výrobkoch, sladených nápojov, salám, kupovaných žemlí a alkoholu – zarábame si na ochorenia ešte viac. Na toto sa zvykne hovoriť, že nie sú kalórie ako kalórie. Samozrejme 1000 kcal je vždy 1000 kcal, ale nie je jedno, či ich prijmeme z paradajok s ricottou a kváskovým chlebom alebo z kaiserky so salámou a syrom z črievka. Schválne som uviedla príklade, ktoré sú celkom typické pre slovenskú kuchyňu.
Dá sa konštatovať, že globálne došlo ku zvýšenému príjmu potravín, ktoré sú energeticky bohaté a sú zložené hlavne z priemyselne spracovaných tukov a cukrov/škrobov. Zároveň sa dá konštatovať, že populácia sa prestala hromadne hýbať vplyvom motorizácie a automatizácie. Zmeny vo vzorcoch správania ľudí, životosprávy, stravovania a pohybu sú teda akýmsi výsledkom spoločenských, industriálnych a environmentálnych zmien spojených s rozvojom a nedostatkom podpory v oblasti zdravotníctva, poľnohospodárstva, životného prostredia alebo aj v oblasti spracovania potravín, marketing a vzdelávanie.
Aké sú dôsledky nadváhy a obezity?
Nadváha a obezita, o ktorom nám ako prvé napovie nielen už spomínané BMI, ale obyčajné zrkadlo a kritický pohľad na vlastné brucho – sú rizikovým faktorom pre vážne, tzv. neprenosné ochorenia.
- Kardiovaskulárne ochorenia (najmä srdcové choroby a mozgová príhoda)
- Cukrovka
- Ochorenia pohybového aparátu
- Rakovina (najmä rakovina endometria, prsníka, vaječníkov, prostaty, pečene, žlčníka, obličiek a hrubého čreva)
A podľa posledných informácií je Slovensko na 1. mieste v ochoreniach pečene – cirhózy na celom svete. Nuž, takéto prvenstvo sme si nemuseli vybojovať. Ale keď ho už máme, hovorme o tom. Pozreli ste sa už do toho zrkadla na svoje brucho? Milé dámy! Nie na zadok! Na brucho. Z veľkého zadku a štíhleho brucha cukrovku nedostaneme!
Detská obezita je spojená hlavne s vyššou pravdepodobnosťou obezity aj v dospelom veku, predčasnej smrti a invalidity v dospelosti.
Rovnako však, nech sú to dospelí alebo detí – všetkým sa rapídne zhoršuje kvalita života: zadýchanosť, ťažkosti pri fyzickej námahe alebo dokonca neschopnosť vykonať bežnú fyzickú námahu – bežný šport, základné veci na telesnej výchove bez ohľadu na vek…Ďalej sa zvyšuje riziko zlomenín, hypertenzie, skorých markerov kardiovaskulárnych a rakovinových ochorení, inzulínová rezistencia a následná cukrovka, fibróza, stukovatenie pečene a v neposlednom rade aj neplodnosť. S tým všetkým môžu byť spojené vážne psychické problémy!
Prvý krok – ako predísť alebo sa zbaviť nadváhy či obezity!
Nie je to ľahké. Hneď na úvod si povedzme, že to nie je ľahké. Jedlo je magické a opantavé…. Ale je to vôbec jedlo, čo jete? Lebo, žiaľ, najčastejšie ani nie. Stačilo by vylúčiť všetky ale že úplne všetky spracované potraviny a začať jesť iba zo základných surovín. Zmena na hmotnosti a zdraví by bola absolútna a radikálna. Táto doba nám však svojou hojnosťou neuľahčuje nejesť aj iné „veci“, ako jedlo.
Dobrou správou je, že nadváhe a obezite, a s nimi súvisiacim ochoreniam, sa vo veľkej väčšine dá predísť. Genetika v tomto prípade zohráva skutočne iba malú úlohu, hoci sa na ňu radi vyhovárame. A hoci je to nepekný pohľad do zrkadla, ale aj za mnoho svojich ochorení si môžeme sami svojou životosprávou. Nie je veľa ľudí, ktorí si toto dokážu priznať a skutočne zmeniť svoj postoj.
3 základné kroky ako predísť nadváhu a obezitu? Tak dajme 3 s bonusom:
- Eliminovať 80% ultraspracovaných potravín
- 80% jedla si tvoriť zo základných surovín, ktoré neprešli priemyselnou výrobou
- Sledovať si príjem a výdaj a urdžiavať ho v rovnováhe
+ 1 extrémne dôležitý bonus: pohyb = šport.
Fyzická aktivita je nesmierne dôležitá. Ale doba nám ukazuje, že už nestačí ísť so susedou na 3km prechádzky, pri ktorej sa zastavujeme pri každej druhej záhradke a obdivujeme tulipány. To nie je pohyb. Preto, hoci som vždy bola zástancom, že pohyb je najdôležitejší – dnes už hovorím, že šport je dôležitý. Treba sa jednoducho vrátiť na hodiny telesnej výchovy a oprášiť základy rozcvičky, atletiky, strečingu a meditácie. Je jedno, či máte 6 rokov alebo 60. Čim skôr začnete s pravidelným – samozrejme primeraným a postupne navyšujúcim športom v akomkoľvek veku, tým viac si skvalitníte život a upevníte zdravie. Aj posledné štúdie a odporučenia, ktoré doteraz hovorili o 75 min intenzívneho pohybu a 150 min mierneho pohybu na týždeň pre dospelého človeka už zisťujú, že to nestačí.
Ako to vyzerá v EURÓPE?
Problémy s hmotnosťou ľudí narastajú vo väčšine Európskych štátov (nielen EU). V roku 2019 malo nadváhu vyše polovica populácie Európy, až 53%.
Vedeli ste, že v Európe existujú podstatné rozdiely v pomere žien a mužov s nadváhou/obezitou? Rovnako veľké rozdiely existujú aj z hľadiska sociálno-ekonomického.
Najmenej obéznych ľudí žije v Taliansku, 37,1% a najviac v Chorvátsku 58,5% u žien a u mužov najmenej vo Francúzsku 52,9% a najviac opäť v Chorvátsku, až 73,2%. Najvyšší podiel obéznych žien a mužov bol zaznamenaný na Malte (2019).
Kde sa nachádzajú slovenské ženy?
Zdroj: WHO, Eurostat