Liečba anémie v tehotenstve
- Prečítajte si naše články onedostatku železa.
- Pozrite si rozhovor o anémii s MUDr. Vierou Fábryovou, hematologičkou TU.
U zdravej tehotnej ženy sa zvyšuje objem cirkulujúcich erytrocytov o 20 až 40 % a objem plazmy o 40 až 60 %. Tento nepomer v prospech plazmy je príčinou tzv. dilučnej anémie v tehotnosti. Koncentrácia hemoglobínu v krvi klesá na 110 až 100 g/l. Najčastejšou príčinou skutočnej anémie v tehotnosti je nedostatok železa a kyseliny listovej. Všetky ostatné príčiny anémie, vrátane nedostatku vitamínu B12, sú v gravidite zriedkavé. V liečbe sideropenickej anémie sa podáva perorálne 100 až 300 mg elementárneho železa denne, výnimočne je potrebná parenterálna aplikácia. Nedostatok kyseliny listovej sa lieči podávaním 5 až 20 mg denne per os, liečbu je vhodné začať už prekoncepčne ako prevenciu vzniku anémie alebo neurologického poškodenia plodu. V ojedinelých prípadoch anémie v tehotnosti je potrebné podávať transfúzie erytrocytov.
Obsah článku:
- Čo presne je anémia v číslach?
- Príčiny anémie v tehotesntve
- Príznaky anémie v tehotenstve
- Základné informácie o železe v našom organizme, ktoré musíte vedieť
- Prečo môže vzniknúť nedostatok železa?
- Najviac ohrozené ženy sú…
Čo presne je anémia v číslach?
Anémia (málokrvnosť) je definovaná ako stav so zníženou koncentráciou hemoglobínu alebo erytrocytov v objemovej jednotke krvi pri porovnaní s referenčnými hodnotami. U zdravého muža sú tieto hodnoty: hemoglobín (Hb) 130-180 g/l , erytrocyty (Er) 4,4-5,9 x 1012/l a u zdravej ženy Hb 120-160 g/l a Er 3,8-5,2 x 1012/l.
Príčiny anémie v tehotenstve:
Anémia v tehotnosti má rôzne príčiny. Od 6. týždňa gravidity stúpa objem plazmy a masy červených krviniek a to o 40 až 60 %, resp. 20 až 40 %. Vzniká tzv. dilučná (fyziologická) anémia v gravidite. V 24. týždni gravidity sa hodnota Hb stabilizuje na úrovni okolo 110 g/l a hematokrit na úrovni 0,32-0,34 (referenčný rozsah hematokritu zdravej ženy je 0,35-0,47). Anémia je normocytová, pri deficite železa alebo kyseliny listovej môže byť mikrocytová, resp. makrocytová. Jedna z aktuálnych definícií anémie v gravidite hovorí: anémia je stav, keď hodnota hemoglobínu alebo hematokritu (HCT) je menej ako 5. percentil distribučnej šírky Hb a HCT v populácii vzhľadom na vek, pohlavie a stupeň gravidity.
Príznaky anémie v tehotenstve
K všeobecne známym príznakom patrí:
- únavnosť,
- spavosť,
- znížená výkonnosť,
- poruchy koncentrácie.
Pri objektívnom vyšetrení je viditeľná:
- bledosť kože a slizníc,
- niekedy tachykardia,
- dýchavica,
- hypotenzia až kolaps.
Môže sa pridružiť:
- bolesť jazyka,
- glositída,
- ragády v kútikoch úst,
- vypadávanie vlasov a
- lámavosť nechtov.
Neurologická symptomatológia vzhľadom na zriedkavý deficit vitamínu B12 v tehotnosti je vzácna.
Základné informácie o železe v našom organizme, ktoré musíte vedieť
Celkové množstvo železa v organizme je asi 4 až 5 gramov. Je to prvok potrebný pre živé organizmy ako transportér kyslíka a elektrónov. Na druhej strane je potenciálne toxický pre neschopnosť organizmu aktívne ho eliminovať pri jeho nadbytku.
Železo sa v ľudskom organizme vyskytuje v dvoch formách. Prvá forma je železo naviazané na porfyrín, s ktorým tvorí komplex – hem. Druhou formou je železo priamo chelatované na bielkovinu, bez porfyrínu.
Hlavnými zásobárňami železa sú:
- kostná dreň,
- pečeň,
- slezina,
- sliznica čreva a
- bunky monocytového-makrofágového fagocytujúceho systému.
Hemoglobín obsahuje 70 až 80 % celkového železa v organizme.
Prečo môže vzniknúť nedostatok železa?
Deficit železa sa všeobecne vyskytuje:
- fyziologicky, pri zvýšenej spotrebe železa v organizme (tehotnosť, laktácia, rast)
- pri nedostatočnom príjme v potrave
- za patologických okolností pri poruche vstrebávania železa alebo pri zvýšených krvných stratách (viditeľných alebo skrytých).
Tehotnosť predstavuje pre ženu významnú príčinu strát železa. Zistilo sa, že denne stratí gravidná žena v priemere 2,5 mg železa a počas celej tehotnosti asi 680 mg železa, čo zodpovedá asi 1300 ml krvi. Železo sa odsúva do plodu, je prítomné v placente, pupočníku. V tehotnosti stúpa objem masy erytrocytov a pokračujú prirodzené straty exfoliáciou epitelu. Straty železa sa významne zvyšujú od druhého trimestra a vrcholia pri pôrode. Denná potreba železa gravidnej ženy je na začiatku tehotnosti asi 2,5 mg, v treťom trimestri stúpa na 3 mg až 7,5 mg, čo vysoko prekračuje schopnosť vstrebať železo z čreva aj pri najlepšej diéte.
Odporúča sa zvýšiť príjem železa v potrave v každom trimestri asi o 30 mg denne, suplementácia železa je však u väčšiny tehotných potrebná. Denná strata železa počas laktácie je asi 0,5 až 1 mg, čo je podobné stratám počas menštruácie. Ak sa vyskytne akákoľvek iná príčina vedúca k zhoršenej bilancii železa, môže sa zvýrazniť fyziologická anémia tehotných.
Ohrozené sú najmä ženy:
- s opakovanými graviditami,
- s viacplodovou tehotnosťou,
- vegetariánky,
- ženy s poruchami príjmu potravy,
- tehotné s malabsorpciou (celiakia),
- so zápalovým ochorením tráviaceho systému (ulcerózna kolitída, terminálna ileitída) alebo
- močových ciest,
- ženy s krvácaním (gynekologické krvácanie,
- krvácanie z hemoroidov,
- z gingív alebo z iných častí tráviaceho alebo močového systému.
Viac o anémii z nedostatku kyseliny listovej v našom ďalšom článku tu.
Zdroj: Gynekologická prax 2006, D. Pavlíková