Tipnite si, čo je zaručeným zabijakom erotiky
Sexuálne problémy z pohľadu psychosomatiky
Dnešný pohľad západnej medicíny na človeka cez hmotu a všetko merateľné, dokumentovateľné a dokázateľné často opomína význam psychiky človeka a jej podstatný podiel na vzniku rôznych porúch a chorôb. Článok poukazuje na energetický model ľudského bytia so zameraním na biologický a psychický aspekt človeka.
Je to akési bio-psycho-socio-spirituo-model ľudského bytia.
V sexuálnej oblasti je citlivosť týchto vplyvov ešte výraznejšia, pretože psychické a emočné naladenie jedinca a jeho sociálne väzby ovplyvňujú kvalitu prežívania pohlavného styku.
Obsah článku:
- Telo aduša – význam z pohľadu ochorení
- Archeotypy žien – Luny aVenuše
- Telo aduša – význam z pohľadu ochorení
- Staroveké školy lásky
- Keď serotika po čase vytráca
- Zaručený zabijak erotiky
- Prieskum a výsledky
Telo a duša – význam z pohľadu ochorení
Formou dotazníka boli sledované súvislosti rôznych sfér ženského života:
- poruchy menštruačného cyklu,
- neplodnosť,
- tehotenstvo,
- pôrod,
- sexuálny život.
V súčasnosti sú prezentované najmä závery z oblasti sexuálneho života žien. Celková komplexnosť osobnosti človeka, jeho jedinečné prežívanie a skúsenosti, životné postoje i vzťahy a taktiež úroveň poznania samého seba sa rôzne odrážajú na prežívaní sexuality aj na následných možných zdravotných ťažkostiach.
Poprední významní lekári z histórie vnímali ľudskú bytosť z holistického pohľadu ako komplex tela (soma) a duše (psyché). Tento postoj zaujíma aj psychosomatika. Človek okrem spomínanej hmoty a duše žije aj v konkrétnych sociálnych vzťahoch, s energetikou vlastného tela a riadiac sa určitými vyššími zákonitosťami. Jednotlivé aspekty sa vzájomne ovplyvňujú a narušenie rovnováhy v jednom môže viesť k vychýleniu v druhom aspekte a platí to aj opačne. V sexuálnej oblasti citlivosť týchto vplyvov vidno výraznejšie, pretože najmä psychické a emočné naladenie jedinca a jeho sociálna väzba ovplyvňujú kvalitu prežívania pohlavného styku a eventuálnu sexuálnu „funkčnosť“ pohlavných orgánov.
Archeotypy žien – Luny a Venuše
Každá naša myšlienka má určitý emocionálny náboj, ktorého veľkosť zodpovedá dôležitosti jej obsahu pre nás. Emócie sa v tele premieňajú na konkrétne bielkovinové molekuly, ktoré sa viažu na špecifické receptory daných orgánov. Tieto signálne látky sprostredkujú komunikáciu medzi naším mozgom a telom. Následne dochádza k reakcii buniek orgánu na prvotný podnet a vyvolaná funkčná zmena orgánu spätne prezentuje telesný pocit, ktorý s následným emočným sprievodom spracúva a vyhodnocuje mozog.
Zatriedenie žien do jednotlivých ženských archetypov, napríklad princíp Luny alebo Venuše, nám môže pomôcť odhaliť ich individuálne preferencie a dôvody reakcií v konkrétnych situáciách.
U žien, u ktorých prevláda princíp Luny, je zvýraznená úloha materstva a všetko s ňou súvisiace. Tieto ženy preferujú pohlavný styk s cieľom možného otehotnenia, preto u nich dominuje folikulárna fáza cyklu, a muža podvedome vnímajú prevažne ako prostriedok na dosiahnutie želaného cieľa.
Na rozdiel od žien typu Venuše, pre ktoré je charakteristická luteálna fáza s nižšou pravdepodobnosťou otehotnenia, a teda sa môžu odovzdávať sexuálnej rozkoši bez hrozby nežiaducich následkov. Prezentujú sa skôr zmyselnosťou, erotikou, prežívaním lásky so zameraním na partnerstvo a nie deti ako také.
Staroveké školy lásky
K dosahovaniu vrcholného zážitku z pocitu jednoty, teda orgazmu, môže prispievať miera premeny dievčaťa v sebavedomú ženu, ktorá dokáže vyjadriť, čo sa jej v sexe páči. Za problémom orgazmu ženy sa často skrýva tienistá mužská stránka s deficitom dostatočnej trpezlivosti a príliš skorým mužským vyvrcholením, pričom je nutné aj vedenie a výchova dievčaťa zo sexuálnej stránky. Takmer všetko sa v živote učíme, od chôdze, rozprávania až po riadenie auta, tak určite stojí za pozornosť i učenie láske, partnerstvu a pohlavnému životu. Túto potrebu uznávali aj v školách lásky starovekého Grécka či v tradíciách Indie prezentovaných Kámasútrou alebo čínskou milostnou tantrickou kultúrou. Muži sa učia tiež podľa talianskeho umenia karezza (odložený orgazmus, coitus reservatus) lepšie uspokojiť svoje partnerky a v konečnom dôsledku aj samých seba.
Keď sa erotika po čase vytráca
Absencia schopnosti odovzdať sa, odpútať a oddať v dnešnej hektickej dobe narúša vnútornú vyrovnanosť a pokoj, pričom vedie k problémom prežívania jednoty. Neschopnosť orgazmu môže byť prejavom nedostatku pocitu istoty a bezpečia, ktoré ženy potrebujú. Súčasná západná spoločnosť núti ženy byť čoraz silnejšími a sebestačnejšími, čím sa stráca ich vzťah k slabosti a odovzdaniu. A, naopak, pre muža zvyčajne nie je príliš atraktívna silná žena, nebodaj ešte viac zarábajúca ako on sám. Sexualita je založená na napätí – výraz polarity. Tam, kde toto napätie je príliš presmerované do iných oblastí, nezostáva už dostatok miesta na lásku. Príkladom sú vrcholoví športovci, ktorí obmedzujú milostné akty s cieľom šetrenia energie a potreby podať adekvátne výkony v dôležitých zápasoch. Poľavenie napätia pozorujeme aj v dlhodobých manželských vzťahoch, kde sa erotika časom postupne vytráca.
Negatívne preťaženie, napätie a tlak v hraniciach distresu sú v súčasnosti pravdepodobne jedným z najčastejších faktorov ochudobňujúcich manželské postele o sexuálne radovánky. Chuť na sex môže odoberať aj nemožnosť naplniť biologickú stránku pohlavného spojenia – počať dieťa. Mnoho mužov sa musí pasovať s tým, že už „nemôžu“ tak, ako by chceli, a radšej predstierajú, že ani nechcú. Do akej miery sa na tom podieľa záplava sveta hormonálnymi disruptormi, je otázne, ale značne pravdepodobné.
Zaručený zabijak erotiky
Zaručeným zabijakom erotiky je nedostatok hygieny. Svoju úlohu zohráva aj deficit sebadôvery, prípadne málo cviku a skúseností. V neposlednom rade rozličné ochorenia, ako chronická únava, depresie, únik moču a podobne, neprospievajú kvalite sexuálneho života.
V podvedomí vytesnené negatívne zážitky a skúsenosti, či už vo forme pohlavného zneužívania, alebo negatívnej prezentácie mužských pohlavných orgánov, napríklad výchovou v rodine, môžu zohrávať svoju úlohu v neschopnosti precítenia pohlavnej rozkoše.
niektorých veriacich môžu zapríčiňovať problémy v sexuálnej oblasti náboženské pocity viny a morálne zábrany, u iných žien zase strach z možného otehotnenia či prenosu pohlavnej choroby a následnej neplodnosti.
Prieskum a výsledky
Z celkového počtu žien bolo 140 (93,3 %) vo vekovej skupine 21 – 45 rokov a 6,7 % (10) nad 45 rokov. Zo všetkých opýtaných malo 107 žien (71,3 %) vysokoškolské vzdelanie, 38 žien (25,4 %) stredoškolské vzdelanie s maturitou a 5 žien (3,3 %) absolvovalo strednú školu bez maturity.
V sexuálnej oblasti je úplne spokojných 22; 14,7 % oslovených žien, spokojných 93; 62 %, nespokojných 20; 13,3 % žien, úplne nespokojných 5; 3,3 % žien a 5 žien; 4,7 %, nemá žiaden sex. Viaceré ženy sa sťažujú na nižšiu frekvenciu pohlavného styku, ako by si priali. Určité zábrany v sexe priznáva 36 % žien, sú to najmä zábrany týkajúce sa análneho styku. Orgazmus prežíva 72 % pravidelne, 24 % občas a nemajú ho 3 % (4 ženy). Žiadosť partnera o sex vníma pozitívne polovica žien, 40 % žien to občas nevyhovuje, ale prispôsobia sa partnerovi. V 11 % žien väčšinou príde žiadosť o sex v nevhodnom čase a iba jedna vyslovene negatívne vníma žiadosť muža o pohlavný styk.
Zdroj: S. Žáčiková, A. Krištúfková, Gynekologická prax 2018/2