Rakovina krčka maternice a HPV
Rakovina krčka maternice patrí medzi jedno z mála rakovín, pri ktorej poznáme základného vyvolávateľa. Je ním ľudský papilomavírus, často sa môžete stretnúť so skratkou HPV, čo je z anglického Human Papillomavirus.
Obsah článku:
- Prevencia rakoviny krčka maternice
- Primárna a sekundárna prevencia
- HPV infekcia
- HPV vakcinácia
- Záver
- Intímny slovník žien
Prevencia rakoviny krčka maternice
Rakovina krčka maternice sa vyvíja dlhšie a zo začiatku je možné zachytiť tvorbu prekanceróz, kým dôjde k stanoveniu rakovinového ochorenia. Prekancerózy sú bunkové a tkanivové zmeny, ktoré predchádzajú vzniku zhubného nádoru. Samotné poznanie kauzálneho faktora, ktorým je HPV, vytvára zlepšenie možností prevencie.
Poznáme prevenciu primárnu a sekundárnu . Sekundárna prevencia je overená praxou a predstavuje včasnú diagnostiku a liečbu prekanceróz. Primárna prevencia je spojená s vakcináciou proti HPV. Vo vyspelých krajinách sa sekundárna forma uplatňuje pomocou celoplošných skríningov, čo spôsobilo pokles výskytu rakoviny krčka maternice o 50%. Najväčší problém pri skríningových programoch je organizačná a ekonomická stránka, preto zatiaľ nie je možné tento skríning vykonávať v rozvojových krajinách. Pri primárnej prevencii sa uplatňuje ochrana proti HPV infekcii a tú okrem vakcinácie môžeme dosiahnuť aj vyhýbaním sa promiskuitnému spôsobu života, používaním prezervatívu. Treba podotknúť, že pri používaní prezervatívu sa odborná literatúra rozchádza a nie je potvrdené, že či je prezervatív dostatočná ochrana proti HPV.
Čo je to HPV infekcia?
Na svete poznáme takmer 120 typov HPV infekcií. Nie všetky pôsobia rovnako a nie všetky spôsobujú rovnaké ochorenia. Niektoré pôsobia karcinogénne, iné zase spôsobujú nezhubné, ale veľmi nepríjemné ochorenia. Tieto ochorenia zväčša spôsobujú papilomatózne výrastky v oblasti genitálu, pohlavných orgánov a sú podobné bradaviciam. Môžeme ich pozorovať aj na mužskom pohlaví v okolí penisu. Tiež sa môžu vyskytnúť v pľúcach, kde tvoria papilómy a u detí môžu spôsobiť veľmi vážne život ohrozujúce stavy.
HPV rozdeľujeme na vysoko a nízkorizikové. Nízkorizikové spôsobujú papilómy, výrastky a bradavice. Vysokorizikové spôsobujú prekancerózy a tým neskôr rakovinu krčka maternice.
Čo je HPV vakcinácia?
V súčasnej dobe je vďaka vakcinácii preventabilných 26 ochorení. Vírusové vakcíny, ktoré sa teraz používajú, napodobňujú infekciu daným vírusom a predpripravujú imunitný systém na stretnutie s vírusom. Takto pripravený imunitný systém vyvolá rýchlejšiu obrannú reakciu a zničí infekciu v jej počiatku. Po podaní vakcíny má žena dokonca vyššie hladiny protilátok ako po prekonaní samotnej infekcie. Vakcína sa podáva v cykle troch dávok.
Na Slovensku je možné očkovať proti HPV dievčatá aj chlapcov vo veku medzi 12 – 13 rokom života.
Záver
Na Slovensku máme v súčasnosti k dispozícii aj primárnu aj sekundárnu prevenciu. Dôsledný skríning však ostáva nevyhnutný aj po primárnej prevencii, ako aj včasné zachytenie a liečba prekanceróz. Vakcinácia na žiadosť pacientky by mohla v budúcnosti výrazne znížiť výskyt karcinómu krčka maternice. Dostupná je zatiaľ iba v ekonomicky vyspelých krajinách. Bohužiaľ, treba pamätať aj na to, že doteraz vyrábané vakcíny chránia len pred 70% všetkých karcinómov krčka maternice. To znamená, že ani ženy po vakcinácii nie sú mimo ohrozenia.
Preto netreba podceňovať pravidelnú návštevu gynekológa a dobrý skríningový program .