Čo je endometrióza?
Endometrióza je diagnóza, o ktorej sa dlhé roky verejne nehovorilo. Mnoho žien ticho trpelo, kým sa táto téma otvorila aj na konferenciách a v médiách. Našťastie. Je to veľmi vážne ochorenie a jeho včasné odhalenie môže ušetriť pacientky od mnohých bolestí.
Obsah článku:
- Čo je endometrióza?
- Aké sú jej prejavy?
- Aké sú jej rizikové faktory?
- Ako sa diagnostikuje?
- Záver
- Intímny slovník žien
Čo je endometrióza?
Je to gynekologické ochorenie spôsobené prítomnosťou endometriálneho tkaniva mimo jeho normálny výskyt. Jeho normálny výskyt je v stene maternice, kde tvorí jej sliznicu. Endometrióza je chronické a progresívne ochorenie, ktoré sa spája s reprodukčným vekom ženy. Tkanivo uložené mimo maternice je rovnako senzitívne na hormóny ako maternica a to spôsobuje komplikácie. Ďalším problémom je, že do ložísk endometriózy vrastajú cievy a nervy, ktoré spôsobujú bolesti. Endometrióza je ochorenie, ktoré je závislé od ženských hormónov. Preto znížením hladiny estrogénu vieme ovplyvniť symptómy a priebeh ochorenia.
Aké sú prejavy endometriózy?
Bunky, ktoré sa nachádzajú inde ako v maternici, spôsobujú v okolitom tkanive zápalové zmeny a opuch a správajú sa invazívne. V dôsledku toho potom môže dochádzať ku vzniku zrastov a to môže viesť ku chronickej a postupne zhoršujúcej sa bolesti v oblasti brucha a panvy. Jedným z najčastejších príznakov je výrazná dysmenorea, čo je výraz pre bolestivú menštruáciu. Prejavuje sa aj inými gynekologickými poruchami, ale zväčša takými, ktoré sú viazané na menštruačný cyklus ženy. Ženy sa zväčša sťažujú na bolesti v podbruší, ale môžu pociťovať aj bolesti lokalizované na chrbte. Pri vážnejších stavoch môže dochádzať aj ku poškodeniu tráviaceho traktu a to sa môže prejavovať vracaním, zápchou alebo naopak hnačkami. Zriedkavo dochádza aj ku postihnutiu konečníka, čo vedie k bolestivému vyprázdňovaniu a ku krvi v stolici. Problémy sa môžu objaviť aj pri močení alebo nechcený únik moču so zvýšeným nutkaním na močenie.
Rizikové faktory endometriózy
Presný faktor, ktorý by toto ochorenie spôsoboval, nie je dosiaľ známy. Predpokladá sa, že riziko vzniku endometriózy stúpa s počtom menštruácii, čiže ak má žena skrátený menštruačný cyklus alebo v prípade dlhého krvácania. Často je však zistená ako náhodný nález pri vyšetrení z dôvodu sterility.
Ako sa diagnostikuje endometrióza?
Priamu a definitívnu diagnózu môže lekár stanoviť len na základe histologického nálezu, ktoré je spojené s invazívnou metódou získania bioptického materiálu. Častejšie sa využíva menej presná, ale menej invazívna metóda, ako napr. ultrasonografia. Môže sa využiť aj MRI, čo je pomerne finančne náročné vyšetrenie pre pacientku, ale ložiská endometriózy diagnostikuje spoľahlivo. Menej presná diagnostika sa dá spraviť aj z odberov krvi vyhodnotením istých markerov.
Záver
Endometrióza je závažné ochorenie, ktoré postihuje veľkú časť ženskej populácie v plodnom veku. Jeho diagnostika aj liečba sú zložité a po stanovení diagnózy alebo začatí liečby by pacientky mali byť stále sledované v pravidelných intervaloch podľa odporučení lekára.
Intímny slovník žien
Endometrióza
je gynekologické ochorenie žien, najčastejšie sa vyskytujúce v reprodukčnom období. Endometriózu spôsobujú malé čiastočky, tzv. endometrie, ak sa nachádzajú mimo dutinu maternice, čiže mimo určenú lokalizáciu. Endometrie môžu byť zachytené napríklad na vaječníkoch, v oblasti močového mechúra alebo aj v črevnom trakte. V dôsledku endometriózy sa v tele ženy môžu vytvárať cysty aj maternicové myómy, a dochádzať tak k nepríjemným bolestiam.
Dysmenorea
ide o menštruáciu spojenú s výraznými bolesťami alebo menštruačnými kŕčmi.