Preventívne gynekologické vyšetrenia – po prvej prehliadke
Prvú gynekologickú preventívnu prehliadku sme popísali v kategórii Deti a mládež. Veríme, že v tejto kategórii si túto informáciu nájde mnoho dievčat a pomôže im. Aké preventívne gynekologické vyšetrenia nás, ženy, čakajú v pravidelných intervaloch?
Obsah tohto článku:
- Základné gynekologické vyšetrenie žien
- Vyšetrenia pri individuálnych anamnézach
- Preventívne prehliadky tehotných žien
Základné vyšetrenia na preventívnej prehliadke sú:
- palpačného vyšetrenia prsníkov,
- ultrasonografického vyšetrenia sondou vaginálne a abdominálne, teda cez brucho,
- každé dva roky sa robí tiež ultrasonografické vyšetrenie prsníkov,
Ďalšie vyšetrenia podľa anamnézy
V dospelom – produktívnom veku podstupuje žena od veku 30 rokov, ktorá má dokázanú mutáciu BRCA 1 génu, odber krvi na vyšetrenie tumor markeru Ca 125, a to raz za 6 mesiacov.
Ženy s pozitívnou rodinnou anamnézou karcinómu vaječníkov staršie ako 35 rokov podstupujú raz za rok odber krvi.
Preventívna starostlivosť pomáha pri vyhľadávaní rakoviny prsníka a krčka maternice.
RTG mamografia sa vykonáva u žien vo veku 40 – 69 rokov raz za 2 roky. Cytológia biologického materiálu z krčka maternice sa na základe verejného zdravotného poistenia vykonáva u žien vo veku 23 – 64 rokov. Prvé dva odbery cytológie sa realizujú v ročnom intervale. V prípade negativity týchto dvoch cytologických výsledkov sa pokračuje v 3-ročnom intervale do veku 64 rokov. Vo veku 64 rokov sa skríning ukončí, ak sú posledné 3 cytologické nálezy negatívne.
Preventívne prehliadky počas tehotenstva by mali ženy absolvovať raz mesačne a raz do šesť týždňov po pôrode.
Kompletná preventívna prehliadka tehotných žien zahŕňa:
- podrobnú anamnézu a celkové fyzické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia výšky, hmotnosti, krvného tlaku a pulzu,
- pri vyšetrení brucha a panvy lekár stanoví veľkosť maternice, vyšetrí kostennú panvu na symetriu a primeranosť, vyšetrí kŕčok maternice a od 6. týždňa vyšetruje aj ozvy plodu.
- laboratórne vyšetrenia moču, krvi, krvnej skupiny a Rh-faktora,
- špeciálne vyšetrenia podľa potreby vzhľadom na zdravotný stav tehotnej ženy alebo plodu: externé kardiotokografické vyšetrenie,
- ultrazvukové sledovanie tehotenstva spolu s biometriou a posúdením vývoja orgánov vrátane obrazovej dokumentácie, a to najviac tri razy počas fyziologického tehotenstva.
Týmto chceme všetky ženy poprosiť, aby nezanedbávali preventívne prehliadky, ani gynekologické, ani u všeobecných lekárov, pretože môžu včas odhaliť zdravotný problém. Dbajte o svoje zdravie, starajte sa o seba a absolvujte všetky odporúčané vyšetrenia. Sledujte svoje telo a akúkoľvek anomáliu, či už hmatateľnú, viditeľnú alebo cítiteľnú konzultujte so svojim lekárom.
Nemusí znamenať nič, ale môže zachrániť váš život a vašu rodinu od bolesti z prípadného ochorenia, či straty.