Karcinómy
Aké sú referenčné hodnoty nádorových markerov pri ovariálnych karcinómoch?
V článku nájdete prehľad a charakteristiku najdôležitejších nádorových markerov, ktoré produkuje ovariálny karcinóm. Prečítate si aj o možnostiach praktického využitia týchto markerov pri diagnostike.
Obsah článku
- Karcinómový antigény:
- CA 125
- CA 72-4
- Karcinoembryonálny antigén CEA
- CA 19-9
- Špecifický antigén TPS
- AFP
- HCG
- Skríning ovariálnych karcinómov
- Diagnostika a prognóza
- Liečba a progres
Produkcia zvýšených hladín nádorových markerov je charakteristickou črtou ovariálnych nádorov. Vyše 90 % z nich sú nádory žľazového pôvodu, pre ktoré je typická produkcia karcinómového antigénu 125 (CA 125), menej karcinómového antigénu 72 – 4 (CA 72 – 4), karcinómového antigénu 19 – 9 (CA 19 – 9) a karcinoembryonálneho antigénu (CEA).
CA 125
CA 125 je fyziologicky produkovaný v embryu predovšetkým tkanivami ovária, maternice, mezotelom pleury, perikardu a peritonea. Prítomnosť CA 125 bola zistená aj v tkanivách obličiek, pľúc, čreva a žalúdka. Patologicky zvýšené hladiny CA 125 produkuje vyše 80 % rôznych ovariálnych karcinómov. Marker CA 125 produkuje aj približne polovica karcinómov endometria. Referenčnou hodnotou CA 125 je 30 U/ml. Ku mierne zvýšenej produkcii CA 125 dochádza aj počas menštruačného cyklu, a preto v tom čase nie je vhodné odobrať krv na jeho vyšetrenie.
CA 74-2
CA 72 – 4 je produktom stredne a dobre diferencovaných nádorových štruktúr žľazového pôvodu. Fyziologicky je produkovaný v embryonálnom období tráviacim traktom. Patologicky je CA 72 – 4 prítomný najmä v tkanivách karcinómu žalúdka, čreva. Z ovariálnych karcinómov ho produkujú dve tretiny mucinóznych karcinómov, polovica seróznych cystadenokarcinómov a približne tretina svetlobunkových a endometrioidných karcinómov. Referenčná hodnota CA 72 – 4 je 3,5 U/ml.
CEA
Karcinoembryonálny antigén – CEA je markerom stredne a dobre diferencovaných adenokarcinómov, predovšetkým čreva, žalúdka a pľúc. V ovariálnych karcinómoch je CEA podobne ako CA 72 – 4 ukazovateľom prítomnosti malígnych štruktúr žľazového pôvodu. Referenčnou hodnotou CEA je 5 µg/ml.
CA 19 – 9
CA 19-9 je markerom malígnych mucinóznych štruktúr. Zvýšene ho produkuje 70 % karcinómov pankreasu a žlčových ciest, 30 – 40 % karcinómov čreva ako aj mucinóznych karcinómov ovárií. Referenčná hodnota CA 19 – 9 je 37 U/ml. Spolu s CA 72-4 poukazujú na dynamiku ochorenia.
TPS
Tkanivový polypeptidický špecifický antigén – TPS je antigénom cytokeratínu 18. Fyziologicky funguje ako stavebná zložka cytoskeletu a len minimálne prechádza do cirkulácie. Zvýšený prechod TPS do cirkulácie sa pozoruje pri zvýšenej delivej aktivite u rôznych typov karcinómov, v menšej miere aj u rôznych zápalových procesov. Po ústupe aktivity ochorenia sa hladiny TPS normalizujú. Za referenčnú hodnotu sa považuje 80 U/ml.
AFP
Alfa fetoproteín – AFP je glykoproteín fyziologicky produkovaný embryonálnym žĺtkovým vakom a pečeňou. Patologicky zvýšená produkcia AFP sa objavuje u vyše 90 % hepatoblastómov pečene a u nádorov germinatívneho pôvodu. Tento marker produkuje aj vyše 80 % zriedka sa vyskytujúcich ovariálnych embryonálnych karcinómov a teratokarcinómov. Naopak, produkcia AFP sa nevyskytuje pri ovariálnych choriokarcinómoch a dysgerminómoch. Hraničnou hodnotou pre AFP je 20 µg/ml.
HCG
Humánny choriový gonadotropín – HCG je glykoproteín fyziologicky produkovaný trofoblastom placenty. Patologicky ho zvýšene produkujú mola, chorioadenóm, choriokarcinóm placenty a nádory germinatívneho pôvodu. Tento marker produkuje vyše 95 % ovariálnych choriokarcinómov a necelá tretina dysgerminómov. Hraničnou hodnotou pre HCG je 6 mIU/ml.
Určovanie sérových hodnôt nádorových markerov možno využiť pri skríningu, diferenciálnej diagnostike, pri určení prognózy, pri sledovaní účinnosti liečby a pri včasnom záchyte progresie ovariálnych karcinómov.
Skríning
Ovariálne karcinómy patria vzhľadom k najťažšie diagnostikovateľným malígnym ochoreniam vo včasnom štádiu. Medzi najcitlivejších včasných ukazovateľov ovariálnej malignity patrí nádorový marker CA 125. Pri skríningu ovariálneho karcinómu okrem sa vykonáva aj transvaginálna sonografia vaječníkov. Význam skríningu ovariálnej malignity stúpa u žien s vysokým rizikom ovariálneho karcinómu, teda u žien s výskytom tejto malignity u prvo alebo druhostupňových príbuzných. Ak sa u týchto žien potvrdí prítomnosť dominantne dedičného génu (BRCA1, BRCA2), je riziko vzniku ovariálnej malignity až 60 %. U týchto žien treba vykonávať skríning už od veku 35 rokov.
Diagnostika a prognóza
Jednorazové vyšetrenie markerov nie je dostatočný dôkaz prítomnosti alebo neprítomnosti ovariálnej malignity. Pri náleze zvýšenej hladiny CA 125 (mimo obdobia menštruačného cyklu) je potrebné toto vyšetrenie do dvoch mesiacov zopakovať. Ak sa opakovane potvrdí pozitivita CA 125, je vhodné vyšetriť aj sérovú hladinu markeru CA 72 – 4 (prípadne CEA alebo CA 19 – 9) a vykonať transvaginálnu ultrasonografiu. CA 125 presahujúce 250 U/ml sú prognosticky nepriaznivé, lebo kolerujú s väčším rozsahom nádorovej masy. U väčšiny pacientok sú signifikantne skrátené intervaly bez klinických prejavov, ako aj celkové prežívanie. Uvedené výsledky poukazujú na potrebu včasnej diagnostiky ovariálnych karcinómov, lebo napriek účinnej chemoterapii je prežívanie pacientok s pokročilými štádiami ochorenia limitované.
Liečba a progres
Sledovanie hodnôt markerov počas liečby je najcitlivejší spôsob hodnotenia jej účinnosti.
Hladiny nádorových markerov treba vyšetriť pred vykonaním chirurgického zákroku, pred aplikáciou jednotlivých cyklov chemoterapie. Pokles hladín nádorových markerov je prejavom účinnosti liečby, naopak, opakovane potvrdený štatisticky signifikantný vzostup hodnôt je včasným prejavom jej neúčinnosti a progresie ochorenia. Za prejav liečebnej odpovede možno považovať pokles vstupnej hodnoty CA 125 na polovicu. Hladiny CA 125 je potrebné počas prvého roku remisie určovať v dvojmesačných, neskôr v trojmesačných intervaloch. Vzostup hodnoty markerov treba do jedného mesiaca overiť opakovaným vyšetrením. Stúpanie hodnôt treba považovať za prejav progresie a je indikáciou na vykonanie zobrazovacích vyšetrení (CT, MR, prípadne PET). Prejavom progresie ovariálnych karcinómov môžu byť aj štatisticky signifikantné zmeny hladín nádorových markerov pod referenčnými hodnotami.
Zdroj: Gynekologická prax 2007; 5 (1) 27-28
Intímny slovník žien
Peritonea
Podbrušnica, nájdete tiež aj ako peritoneum. Je to tenká blana, ktorá vystiela brušnú dutinu a obaľuje orgány v nej.
Perikard
Osrdcovník alebo tenký obal, ktorý chráni srdce
Mezotel pleury
Mezotel je tenká vrstva buniek a pleura je popľúcnica alebo pohrudnica, tenká blana pokrývajúca vonkajšiu časť pľúc a vnútornú časť hrudnej dutiny.
Mucinózny
hlienotvorný
AFP
Alfafetoproteín je špecifický fetálny alfa – globulín. Koncentrácia AFP u dospelých je minimálna. Zvýšenie koncentrácie AFP je asociované s nádormi
HCG
Human Chorionic Gonadotropin alebo ľudský choriový gonadotropín, ktorý je do krvi uvoľňovaný po tom, čo sa oplodnené vajíčko zahniezdi do sliznice maternice. HCG je jeden z prvých ukazovateľov prípadného tehotenstva ženy.
Remisia
je stav, ktorým sa označuje zmiernenie až vymiznutie príznakov choroby. Opakom tohto stavu je relaps.
Transvaginálna sonografiaa
alebo transvaginálny ultrazvuk je veľmi bežný neinvazívny gynekologický diagnostický test. Môže byť dvoj- alebo trojrozmerný, obvykle je spojený s gynekologickým vyšetrením a umožňuje posúdenie vnútorných reprodukčných orgánov a okolitých orgánov pomocou sondy umiestnenej vo vagíne.
Hepatoblastóm
je raritný, ale najčastejší nádor pečene detského veku.
Chorioadenóm
adenomatózny nádor chória prerastajúci do placenty. Adenóm je nezhubný nádor podobnej stavby ako žľaza.
Cytoskelet
je dynamický systém proteinových vlákien a tubulov, ktorých hlavná funkcia spočíva v transporte látok a komponentov bunky, v opore bunky a v účasti na jej delení
Cytokeratín
sú proteíny tvorené špecializovanými bunkami tzv. epitelové bunky. Tieto bunky sa nachádzajú na povrchu tkaniva. Môže to byť vonkajší povrch, ako je koža, alebo vnútorný povrch, ako je vnútro hrubého čreva.