Tokofóbia – keď má žena chorobný strach z pôrodu
Tokofóbia je chorobný strach z pôrodu. Niektoré zdroje uvádzajú, že je to aj chorobný strach z materstva. Fóbia je jednoducho strach, ktorý je extrémny a naozaj doslova až chorobný. Ľudia, ktorí netrpia vyslovene fóbiou, si úroveň a intenzitu takéhoto strachu nevedia predstaviť. Môže nadobudnúť také rozmery, až obmedzuje existenciu, normálny chod života a paralyzuje fungovanie človeka na všetkých úrovniach.
O tejto chorobe sme sa rozprávali s Nikol. Prečítajte si jej príbeh tu:
Tokofóbia. Čo to je?
Ide o patologický strach z tehotenstva a pôrodu. Prvýkrát bola popísaná už v roku 1897. Existuje v primárnej a sekundárnej podobe.
Primárna forma tokofóbie sa týka žien, ktoré nemajú skúsenosť s tehotenstvom a pôrodom a sekundárna vzniká práve, ako následok traumatizujúcej skúsenosti z predošlého tehotenstva, či pôrodu. Hoci strach, či úzkosti spojené s tehotenstvom sú bežné, pri tokofóbii majú rozmer, ktorý môže ženu dohnať až k rozhodnutiu vzdať sa možnosti mať vlastné biologické dieťa, napriek reálnej túžbe ho mať.
Aké strachy prenasledujú ženu s tokofóbiou?
- Tehotenstvo a pôrod prosto neprežijem, desí ma to viac, ako čokoľvek iné!
- A čo ak dieťa nebude zdravé?
- Čo ak dieťaťu počas pôrodu ublížim ja alebo zdravotníci?
- Tú bolesť počas pôrodu si nechcem ani len predstaviť, nie to zažiť!
- Už nikdy nebudem vyzerať tak, ako pred pôrodom. Moje telo sa navždy zmení, ako „navonok“, tak v intímnych partiách.
- Desí ma strata kontroly počas pôrodu! Spanikárim a ohrozím dieťa aj seba!
- Nemocnica, nepríjemní lekári, žiadne súkromie, pomoc!
- Tokofóbia môže dokonca vyústiť do vyhýbania sa sexuálneho styku s partnerom kvôli strachu z otehotnenia alebo podstúpenia interrupcie so zámerom vyhnúť sa pôrodu. Pre mnohé ženy s tokofóbiou je cisársky rez jedinou cestou, ako priviesť na svet vlastné dieťa. Taktiež vnímajú citlivejšie pôrodnú traumu a môžu mať dokonca problémy s naviazaním sa na dieťa.
Viac o tejto téme si prečítajte v skutočnom príbehu Nikol tu.