Zvedavé šteklivé otázky ... o erotike. Ktoré to sú?
Z prieskumu pani doktorky Žáčikovej sme pre vás vybrali zaujímavé otázky a odpovede Vás, žien. Skúsite si aj Vy doma zodpovedať tieto otázky? Možno Vám odhalia kúsok medzi nebom a zemou – medzi telom a dušou. O tom je psychosomatika, ktorá dokáže výrazne ovplyvniť naše vnímanie všetkého navôkol nás.
Obsah článku:
- Mali alebo majú negatívne prvé skúsenosti so sexom vplyv na sexuálny život?
- Malo alebo má stretnutie so sexuálnym zneužitím počas života vplyv na sexuálny život?
- Podieľajú sa určité zábrany v sexe na jeho prežívaní?
- Ovplyvňuje vzťah k partnerovi chuť na sex?
- Súvisí odmietanie sexu s častými výtokmi z pošvy?
- Výsledky
- Záver
Výsledky z odpovedí
Mali alebo majú negatívne prvé skúsenosti so sexom vplyv na sexuálny život?
Negatívne prvé skúsenosti so sexom zažilo 17,4 % žien, 49,3 % malo pozitívne skúsenosti a 33,3 % neutrálne. Jedna sa zdržala komentára. Z 25 žien s negatívnymi prvými skúsenosťami so sexom orgazmus dosahuje 65 %, občas 23 % a nemá ho 12 % žien. Viac ako polovica z týchto žien (54 %) pozitívne vníma žiadosť partnera o sex, občas je nevyhovujúci u 27 % a piatim (19 %) väčšinou žiadosť o sex od partnera nevyhovuje. Celkovú spokojnosť so sexuálnym životom (stupnica 1-2) z tejto skupiny žien udáva tiež viac ako polovica žien (12 % a 46 %), viac ako tretina (35 %) je nespokojná a dve nemajú žiaden sexuálny život (8 %). Určité zábrany v sexe pociťuje 42 % žien s negatívnou prvou sexuálnou skúsenosťou. Jedinú významnú koreláciu v prvej negatívnej skúsenosti so sexom a následnými ťažkosťami v pohlavnom živote možno pozorovať u žien, ktorým sa nedarí dosahovať orgazmus. V ostatných sledovaných parametroch sa významnejšie rozdiely nezistili oproti celej skupine žien.
Malo alebo má stretnutie so sexuálnym zneužitím počas života vplyv na sexuálny život?
Markantnejšie nemožno jednoznačne preukázať negatívny vplyv sexuálneho zneužitia na prežívanie a chuť na sex u 10 % žien z celej skupiny, čo predstavuje 15 respondentiek. Štyri ženy, ktoré sa stretli počas života so sexuálnym zneužitím, pociťujú vplyv tohto zneužitia na svoj sexuálny život, tri to nevedia určiť a zvyšok je bez pocitu negatívneho ovplyvnenia. Vplyv pociťujú ženy napríklad v prílišnej kontrole samej seba alebo v nepochopení manželom. Jedna žena so skúsenosťou sexuálneho zneužitia ešte nemá sexuálny život, čaká na svadbu. Prežívanie orgazmu udávajú všetky, ktoré pohlavne žijú. Pravidelne má orgazmus 73 % a občas 20 % z daných respondentiek. Pozitívny prístup k sexu má skoro polovica, zvyšku to občas nevyhovuje a jednej žene väčšinou nevyhovuje žiadosť partnera o sex. Zábrany v sexe majú z tejto skupiny len tri ženy (20 %).
Podieľajú sa určité zábrany v sexe na jeho prežívaní?
Zo všetkých respondentiek určité zábrany v pohlavnom styku opisuje viac ako tretina, a teda 54 opýtaných žien. Z nich 76 % je spokojných so svojím sexuálnym životom, 3 ženy nemajú pohlavný život a iba jedna je nespokojná. Pozitívne vnímanie žiadosti o sex od partnera má 40 % z nich, 50 % to občas nevyhovuje a 15 % žien žiadosť partnera o sex väčšinou nevyhovuje. Z uvádzaných zábran je najčastejšie uvádzaný análny sex.
Ovplyvňuje vzťah k partnerovi chuť na sex?
Takmer celá skupina opýtaných má partnera (136; 91 %). Osem žien s negatívnym hodnotením (na stupnici 4 – 5) vnímania svojho partnera nemá v prežívaní orgazmu problém. Trom sex väčšinou nevyhovuje, ďalším trom občas nevyhovuje. Táto skupina je však príliš malá na nejaké zovšeobecňovanie. Zaujímavé sú však nedostatky, ktoré by ženy u svojich mužov rady zmenili. Najviac cítia potrebu zlepšiť komunikáciu, chýba im u partnera empatia, spoločné naladenie a ciele a v neposlednom rade by ocenili zmenu v sexe (nekonkretizovali však či frekvenciu, kvalitu, alebo iné atribúty). Celkovo pozitívne vníma partnera 80 % žien a niekde v strede medzi pozitivitou a negativitou 14 %. Najviac cítia ženy potrebu zlepšiť komunikáciu, a to až v 43 %, 20 % chýba u partnera empatia, v 18 % spoločné naladenie a ciele, v 16 % by chceli zmeniť sex. Ďalej pociťujú nedostatok dôvery, zodpovednosti, finančného zabezpečenia, lásky, spoľahlivosti a cieľavedomosti. Uvádzané vo vzostupnom trende.
Súvisí odmietanie sexu s častými výtokmi z pošvy?
Z 24 žien, ktoré uvádzali častý výskyt vaginálneho výtoku, 34 % sa občas a 25 % sa väčšinou prispôsobuje sexuálnej požiadavke partnera bez toho, aby im to vyhovovalo. Z väčšieho počtu žien v skupine s častými výtokmi oproti celej skupine (25 % vs 11 %), ktoré sa nevedia zladiť s partnerom a ich požiadavkami na sex a sú pre nich v prevažnej miere obťažujúce, môže vyplývať otázka, či podvedomé odmietanie sexu nemôže byť prameňom fyzických ťažkostí, ktoré potom sex na fyzickej rovine znemožnia.
Záver
Sexuálna oblasť ako taká je háklivá sama osebe. V našej západnej spoločnosti je na jednej strane príliš tabuizovaná a zakazovaná, na druhej strane erotické motívy a podtóny vidieť všade vôkol nás v časopisoch, reklamách, televízii, hudbe a podobne. Nadmiera sexuálnych podnetov a dostupnosť bezhraničných foriem sexuálneho uspokojenia pretvára prirodzené očakávania a fantázie nejedného človeka a na druhej strane znižuje sebavedomie pocitom neschopnosti podávať porovnateľné výkony. Okrem toho všetkého nám chýba určitá prirodzená výučba k racionálnemu vyrovnaniu sa s vlastnou sexualitou. Z toho môže prameniť veľa problémov v tejto sfére. Dievčatá od prvotného vstupu do ženského sveta v podobe menarché nepociťujú žiadnu významnejšiu zmenu a pozitívne ladenie na svoju ženskú rolu, ako je to napríklad v oslavných rituáloch amazonských Indiánov v Kolumbii či u dievčat s prvým menzesom v Mexiku. Skôr niekedy naopak. Zmena charakteru spoločnosti výmenou mužských a ženských úloh sa podpisuje svojou mierou pod zníženie libida. Na všetky spomínané okolnosti, situácie, podvedomé motívy a konanie či emočné ladenie by sme mali pri pátraní po príčinách problémov v sexuálnej oblasti myslieť.
Zdroj: Žáčiková, Krištúfková, Gynekologická prax 2018/2