Ako vplýva oxytocín na vývoj človeka?
Fight or flight! Live or leave! Utok alebo útek! Ride or run!
Oxytocín je neurohormón, ktorý koordinuje celé spektrum adaptácií na úrovni správania a telesných funkcií súvisiacich s pôrodom a laktáciou, ale aj so sociálnymi interakciami a vzťahmi ako takými. Oxytocínový systém počas pôrodu, kontaktu koža na kožu bezprostredne po pôrode a počas laktácie umožňuje vytvoriť spojenie medzi matkou a dieťaťom (bonding). Rutinné opatrenia v pôrodniciach a biomedicínske zásahy do pôrodu (chirurgické a medikamentózne), ako aj stresové podnety z okolia môžu zasahovať do prirodzených regulácií a sťažovať vývin materských adaptácií, a tiež adaptácií novorodenca a dojčaťa, pravdepodobne aj s dôsledkami v neskoršom veku a v dospelosti.
Obsah článku:
- Hormón spokojnosti a vzťahové väzby od narodenia a celý život
- Boj hormónov v nás: fight or flight!
Hormón spokojnosti a vzťahové väzby od narodenia a celý život
Prenatálne obdobie, pôrod a spojenie matky a dieťaťa po pôrode (bonding) sú významnými témami aj pre psychiatrov. Tak napríklad, neisté štýly vzťahového správania sú rizikovým faktorom pre psychické a psychosomatické poruchy v dospelosti, pričom vzťahovo-komunikačný vývoj sa začína už v ranom detstve a môže mať vplyv aj na vzťahové fungovanie v neskorších obdobiach života. Pre optimálne nastavenie komunikačno-vzťahového správania, ktorého vzorce sa impregnujú v CNS ako „vnútorné pracovné modely“, má význam už spojenie matky a dieťaťa po pôrode (bonding). Na základe výskumov u zvierat a ľudí vieme, že významnú úlohu pri sociálnych interakciách a vzťahoch hrá oxytocín, označovaný aj ako „hormón blízkosti“, „hormón lásky“, „hormón vzťahovej väzby“ či „hormón spokojnosti“.
Prečítajte si aj náš článok: Mýty o ženskej sexualite
Boj hormónov v nás: fight or flight!
Oxytocín je proteín produkovaný v paraventrikulárnom jadre hypotalamu. Okrem endokrinného pôsobenia sa uplatňuje aj ako nervový prenášač – neurotransmiter, keď sa dostáva priamo cez oxytocinergné vlákna do rozličných významných regulačných oblastí mozgu, a tak sa uplatňuje napr. pri regulácii nálady, bdelosti, príjmu potravy, pri učení alebo pri redukcii vnímania bolesti, znižovaní stresu.
Oxytocín vzniká v rovnakom jadre (PVN) ako faktor uvoľňujúci kortikotropín (CRF), ktorý je súčasťou stresového systému (HPA osi). Oxytocín a CRF v podstate „bojujú proti sebe“. Oxytocín je schopný redukovať hladinu kortizolu na viacerých úrovniach stresovej (HPA) osi, takže výsledkom aktivácie oxytocínového systému je:
- pokles stresu,
- krvného tlaku,
- pulzovej frekvencie,
- zvyšuje sa aktivita tráviaceho systému,
- blokuje sa bolesť,
- celkovo sa posilňuje parasympatiková odpoveď.
CRF, naopak, aktivuje vylučovanie kortizolu a mobilizuje stresovú reakciu typu „boj alebo útek“ (fight or flight).
Oxytocín teda nie je len „hormón“, ale ide o oxytocínový systém s celou škálou účinkov. Z dlhodobého hľadiska pôsobí:
- anxiolyticky,
- analgeticky,
- protizápalovo,
- znižuje hladinu kortizolu,
- zvyšuje tonus vagu,
- zlepšuje učenie,
- pomáha nárastu hmotnosti a
- lepšiemu hojeniu rán
V minulosti sa oxytocín spájal najmä so samotným pôrodom a dojčením, avšak dnes sa už vie, že koordinuje celé spektrum adaptácií na úrovni správania a telesných funkcií súvisiacich nielen s pôrodom a dojčením, ale aj so sociálnymi interakciami a vzťahmi ako takými.
Odporúčame vám aj našu webovú stránku o odvrátiteľných ochoreniach a zdravom spôsobe života: Týždeň prevencie
Zdroj: N. Kaščáková, J. Hašto, Slov. Gyn.pôrod., 2018
Slovník:
Oxytocín je hormón – proteín produkovaný v jadrách hypotalamu v mozgu. Odtiaľ je transportovaný do krvného obehu. Chemicky ide o peptid.
spojenie medzi matkou a dieťaťom
centrálna nervová sústava
kortikotropín – hormón produkovaný v adenohypofýze, ktorého hlavným efektom je rast kôry nadobličiek a prostredníctvom toho produkcia hormónu kortizol.