Mýty o ženskej sexualite
Slovenský výskum o mýtoch a faktoch o vagíne
Ešte aj dnes existujú mýty, ktoré sú s ľudstvom späté už od nepamäti. Mýty sú neustále sa napĺňajúca studnica, ktorá nevysychá, čo má negatívny vplyv na ľudí. Mýty zasahujú do každého aspektu ľudského života, nevynímajúc sexualitu človeka. Primárnou nevýhodou mýtov je ich deštruktívny vplyv na jednotlivca, ktorý sa prejaví v somatickej aj duševnej oblasti.
Článok sa zaoberá ženským pohlavným orgánom a tým, ako ho samy ženy vnímajú, aké majú informácie a názory naň. Uvedené sa zisťovalo prostredníctvom výskumu, na ktorom participovalo 131 respondentiek z rôznych oblastí Slovenska.
Obsah článku:
- Zloženie výskumnej vzorky
- Aké boli otázky avýsledky výskumu?
- Odkiaľ ste čerpali informácie o vagíne prvýkrát a odkiaľ v súčasnosti?
- Stupeň poznania vlastného genitálu?
- Poznanie genitálu zo strany ich manželov (partnerov, priateľov)?
- Otázka o hĺbke (dĺžke) vagíny?
- Dosahovanie orgazmu?
- Druh dosahovaného vyvrcholenia (vaginálny, klitorisový, kombinovaný)?
- Spokojnosť s orgazmom?
- Dehumanizácia
- Komunikáciu respondentiek o vlastnom genitáli?
- Myslíte si, že porozumenie a poznanie vlastnej vagíny môže zvýšiť sexuálne uspokojenie?
- Ako je to vo svete?
- Záver
Zloženie výskumnej vzorky
Vekové rozpätie 14 – 48 rokov s priemerným vekom 24,47. Väčšina respondentiek (93,9 %) bola bezdetná, 5 (3,8 %) malo jedno dieťa a tri (2,3 %) mali dve deti.
Takmer tri štvrtiny žien bývali v meste (74 %) a zvyšných 34 (26 %) respondentiek bývalo na dedine.
Interpersonálne charakteristiky, teda vzťahové pomery boli nasledovné: sedemdesiat (56,5 %) probantiek je vo vzťahu, 40 (30,5 %) bolo slobodných, 16 (12,2 %) vydatých a 1 (0,8 %) rozvedená respondentka.
Čo sa týka vierovyznania skúmanej vzorky, najviac, 71 (54,2 %) respondentiek bolo „veriacich, ale nie aktívne (verím, ale nechodím do kostola pravidelne/nechodím, ale verím)“, k aktívnej viere sa prihlásilo 23 (17,6 %) žien zúčastnených na výskume a ateistiek bolo 37 (28,2 %).
Z hľadiska vzdelania tvorí najpočetnejšiu skupinu „vyučená“ v počte 84, čo v percentuálnom vyjadrení predstavuje 64,1 %. Najmenej zastúpená je kategória „stredná škola (SŠ – maturita)“ v počte jednej respondentky (0,8 %).
Aké boli otázky a výsledky výskumu?
Odkiaľ ste čerpali informácie o vagíne prvýkrát a odkiaľ v súčasnosti?
Z hľadiska čerpania informácií o vagíne najviac respondentiek 39 (29,8 %) uviedlo ako prvý zdroj ženské magazíny a knihy. Druhým boli kamarátky podľa 26 žien (19,8 %). K najmenej uvádzaným patril lekár v počte 3 ženy (2,3 %). Medzi najčastejšie súčasné zdroje podľa výsledkov patria všeobecné stránky o zdravotnej starostlivosti označené 31 ženami (23,7 %) a špecifické stránky o ženskom zdraví si zvolilo 29 žien (22,1 %). Medzi najmenej časté súčasné zdroje patrili kamarátky.
Respondentiek sme sa pýtali na „Stupeň poznania vlastného genitálu?
Osemdesiatjeden (61,8 %) respondentiek uviedlo, že svoj genitál pozná na 75 %, na 50 % ho pozná 26 žien (19,8 %), osemnásť (13,7 %) pozná svoj genitál na 100 %, štyri ho poznajú na 25 % a ani jedna respondentka neuviedla poznanie svojho genitálu na 0 %.
Poznanie genitálu zo strany ich manželov (partnerov, priateľov)?
Dobre poznalo genitál svojej partnerky 52 mužov (39,7 %). Percentuálna štvrtina, čo predstavuje v kvantitatívnom vyjadrení 33 mužov, poznala genitál partneriek podľa ich vyjadrenia veľmi dobre. Priemerne mu rozumie 28 (21,4 %), trochu 14 partnerov (10,7 %) a vôbec nepoznajú genitál partneriek 4 priatelia (3,1 %).
O hĺbke (dĺžke) vagíny?
Ako sa uvádza v rôznych literatúrach, priemerná dĺžka vagíny je približne 10 cm. Vo všeobecnosti sa odpovede respondentiek z výskumu pohybovali od 5 až po 30 cm. Správnu odpoveď uviedlo 22 (16 %) zo 131 žien zúčastnených na výskume. Zaujímavo pôsobili odpovede 15 a 20 cm, ktoré boli v zastúpení 15 (11,5 %) a 16 (12,2 %) a uzatvárala to odpoveď „neviem“ uvedená 18 respondentkami (13,7 %).
Otázky ohľadom dosahovania orgazmu?
Na základe výsledkov môžeme konštatovať, že 46 respondentiek (35,1 %) je schopných vyvrcholenia, 50 žien (38,2 %) uviedlo, že nie sú schopné dosiahnuť orgazmus a 35 žien (26,7 %) uviedlo, že sú schopné niekedy zažiť pocitové vyvrcholenie.
Druh dosahovaného vyvrcholenia (vaginálny, klitorisový, kombinovaný)?
Takmer polovica žien (60; 45,8 %) dosahuje vonkajší (klitorisový) orgazmus a rovnaký počet sa vyjadril k prežívaniu kombinovaného (klitorisovo-vaginálny) orgazmu. Vnútorné (vaginálne) vyvrcholenie bolo schopné zažiť 8 žien (6,1 %).
Spokojnosť s orgazmom
Tu môžeme konštatovať prostredníctvom protichodných pólov, že 3 ženy (2,3 %) nie sú s orgazmom vôbec spokojné, čo vyjadrili hodnotou 0 % a 49 (37,4 %) je s dosiahnutým vyvrcholením spokojných na 100 %.
Dehumanizácia
Nazeranie žien na vlastný genitál môže byť ovplyvnené tzv. dehumanizáciou. V dehumanizácii ide o to, ak sa napr. o vagíne hovorí ako „o tom“ či inak, vytráca sa z takejto komunikácie alebo pomenovania „človečina“ a vagína sa degraduje na niečo menej hodnotné, čo si nezaslúži takú pozornosť ako iné časti tela (napr. nohy, zuby, vlasy…), alebo sa porovnáva so zvieraťom. Vagína sa v tomto prípade stane niečím menej hodnotným, i keď potrebným, zároveň zatracovaným. Uvedené fakty majú psychologické (hanblivosť, uzavretosť, tabuizovanosť a iné) a somatické (rozpätie od zdravia k chorobe) dôsledky.
Typické pre dehumanizáciu je „Pomenovanie genitálu z detstva“ našich respondentiek.
Príklady pomenovaní z tohto výskumu: šušura, cikuľa, nepamätám si, pišula, šuška, nehovorilo sa o nej, pipina, punci, tam dole, pošva, škatuľa, pinda.
O komunikáciu respondentiek o vlastnom genitáli?
Po súčte možností „skôr nesúhlasím“ a „rozhodne nesúhlasím“ vidíme, že 57 respondentiek (43,4 %) nesúhlasí s výrokom, že je pre nich neprijateľná diskusia o ich vagíne. Ambivalentný postoj k uvedenej otázke vyjadrilo 21 žien (16 %). Rovnako tak väčšia časť 57 respondentiek (43,5 %) necíti negatívne emócie pri debate o svojej vagíne a 36 (27,5 %) je to jedno, resp. nezaujali jednoznačné stanovisko k uvedenej otázke. Viac ako polovica 88 žien (67,2 %) z celkového počtu nesúhlasí s tvrdením, že pri debate o vagíne v spoločnosti pociťuje hanbu. Neutrálny postoj zaujalo 25 respondentiek (19,1 %). Stigmatizovanie a predsudky boli tiež záberom výskumu a po spočítaní rozhodne súhlasím a skôr súhlasím väčšina, 76, respondentiek (58 %) je presvedčených o tom, že v spoločnosti sa nachádza veľa mylných názorov a predsudkov o vagíne a 47 žien (35,9 %) nemá na uvedenú otázku vyhranený názor. Deväťdesiattri (71 %) žien si myslí, že tabu a predsudky prispievajú k nevedomosti o vagíne. Bez názoru k uvedenému je 23 (17,6 %) žien. Viac ako polovica žien (54,2 %) z výskumu je presvedčených, že výskumu o zdraví vagíny sa nedostáva toľko pozornosti, koľko by si zaslúžil. Štyridsaťsedem respondentiek (35,9 %) má ambivalentný postoj k uvedenej otázke.
Pre drvivú väčšinu žien (96,9 %) je dôležité, aby boli o svojej vagíne informované.
Myslíte si, že porozumenie a poznanie vlastnej vagíny môže zvýšiť sexuálne uspokojenie?
Drvivá väčšina respondentiek (95,4 %) je presvedčená o takejto skutočnosti. Päť z nich (3,8 %) nezaujalo žiadne stanovisko k danej otázke.
Ako je to vo svete?
Vo svetovom výskume bolo o názore, že poznanie vlastného genitálu môže zvýšiť sexuálne uspokojenie, presvedčených 87 % žien. V našom výskume to bolo 94,2 %, čo je o 7 % viac. Podľa výsledkov nášho výskumu môžeme konštatovať, že anatomicko-fyziologické vedomosti o dĺžke (hĺbke) vagíny nie sú na dostatočnej úrovni. O tom nás presvedčila skutočnosť, že iba 22 respondentiek, čo predstavuje 16 %, vedelo uviesť správnu odpoveď na danú otázku z dotazníka. Zistená skutočnosť je zarážajúca, pretože o ľudskom tele sa učilo na základných školách v 8. ročníku. Ak by sme si náš výsledok porovnali s výsledkom svetového výskumu, ktorý je 53 %, zistíme, je to trikrát viac. Iste, opäť pripúšťame istý stupeň skreslenia nízkym počtom vzorky, no napriek tomu je to alarmujúci výsledok.
Ipsácia a s ňou spojené riziká (degradácia človeka, ochlpenie rúk, vypadávanie zubov, osýpky a u muža napr. vyčerpanie všetkého objemu semena a iné) dlhodobo traumatizujú spoločnosť. O prospešnosti masturbácie niet v súčasnosti pochýb, aj keď to nebolo v historickej perspektíve vždy tak. Pred 200 rokmi sa za morálne skazené považovali sexuálne praktiky ako orálny sex, či masturbácia. Takáto prax nie je známa respondentkám, keďže dve tretiny z nich masturbujú. Je to veľmi pozitívny znak, pretože masturbácia môže zlepšiť sexuálny život s partnerom. Najviac žien, 55 (42 %), je na 75 % spokojných s dosiahnutým orgazmom. V širších súvislostiach výsledky potvrdzujú, že najvyššiu spokojnosť udávali zosobášené ženy, kým najmenej spokojné boli respondentky tzv. singles. Z hľadiska typov sexuálnych biografií sú najspokojnejšie respondentky „monogamných sexuálnych biografií“ a, naopak, najnižšiu mieru sexuálnej spokojnosti zaznamenala u žien „nesexuálnych biografií“, teda v tých, kde pohlavný styk nebol doposiaľ realizovaný.
Záver
Cieľom príspevku bolo poukázať na mýty vyskytujúce sa v spoločnosti a ich možný vplyv na ženy, resp. ich vlastnú vagínu. Tiež sme sa zamerali na fakty, ako ženy nazerajú na svoj genitál – vagínu, ako jej rozumejú a sú o nej informované. Z výsledkov môžeme konštatovať, aj keď nie generalizovať na celú populáciu slovenských žien, že respondentky sú uspokojivo informované o svojej vagíne, čo tiež chápu tak, že takáto skutočnosť môže prispieť k zvýšeniu ich sexuálneho uspokojenia. Za dôležité považujeme upriamiť pozornosť na iniciálne získavanie informácií o vagíne medzi dievčatami, pretože sa tým môže predísť neskorším (vo vyššom veku) problémom z dezinformácií a následnej terapie (odstraňovanie dôsledkov skreslených informácií).
Na záver, nepodceňujme komunikáciu s pacientmi/kami a nepacientmi/kami, počúvajme a pýtajme sa ich. To, že nič nehovoria, neznamená, že nemajú otázky či problémy. Zaujímajme sa o sexuálny život pacientov/pacientiek v rámci nielen starostí, ale aj radostí. Buďme im ako profesionáli oporou a sprievodcami nielen pri ich utrpení, ale aj radosti.
Zdroj: Gynekol. Prax 2018; 16 (2): 77-81,
PhDr. Michal Chovanec, Ph.D. Katedra kriminalistiky a forenzných vied, Akadémia Policajného zboru v Bratislave