HAK z pohľadu pediatra
Predpisovanie HAK adolescentným dievčatám môže mať svoje úskalia. Pediatri upozorňujú na rizikové správanie dievčat v súvislosti s predpisovaním HAK, ako aj možnosť zhoršenia priebehu akéhokoľvek základného ochorenia, možnosť tromboembólie a zbytočnosť predpisovania HAK pacientkam s anorexiou.
Obsah článku:
- Príčiny predpisovania HAK mladistvým
- Možné komplikácie z reálnych prípadov
- Pohľad pediatra na HAK dospievajúcim dievčatám
- Záver
- Intímny slovník žien
Príčiny predpisovania HAK mladistvým
Najčastejším dôvodom predpisovania HAK adolescentným dievčatám je porucha menštruačného cyklu. Druhým najčastejším dôvodom sú dermatologické dôvody. Zabránenie nežiaducej gravidite sa ako dôvod uvádza veľmi zriedkakedy. Z gynekologickej praxe vieme, že sa môže zhoršiť základné ochorenie detí, najmä ak sa zatají užívanie HAK.
Aké komplikácie nastali v týchto prípadoch?
- prípad:
17,5 ročné dievča zatajilo rodičom aj gynekológovi informácie o svojom zdravotnom stave. Rodičom zatajilo, že užíva HAK a gynekológovi zatajilo svoje ochorenie: lupus erythematosus. Toto jej ochorenie bolo stabilizované po liečbe, no došlo k náhlej reaktivácii ochorenia, ktorá si vyžadovala kombinovanú liečbu a podstatné zvýšenie dávok kortikoidov.
- prípad:
Ďalšie dievča, ktoré fajčilo, dostalo HAK pre poruchy menštruačného cyklu. Rajónny lekár zistil, že má vysokú hladinu cholesterolu a hraničné hodnoty krvného tlaku. Po 7 mesačnom užívaní HAK sa sťažovala na bolesti na hrudníku. Kardiogénny dôvod bol vylúčený a z RTG sa potvrdila pneumónia. Po zlepšení bola prepustená z nemocnice, no náhle exitovala. Patologicko – anatomický nález potvrdil trombózu pulmonálnej artérie.
- prípad:
16 ročná pacientka s amenoreaou schudla za 8 mesiacov 10 kg v dôsledku výrazného obmedzenia príjmu stravy. Dostala sa tak na úroveň -18% voči norme, ale napriek tomu sa pacientka cítila tučná a odmietala zvýšiť kalorický príjem. Bola diagnostikovaná mentálna anorexia. Po komplexnej liečbe dievča pribralo a vrátila sa jej aj menštruácia. Pediater považuje za nevhodné ordinovať takýmto pacientkám HAK. HAK sa nepovažuje za dostatočnú ochrany z hľadiska prevencie osteoporózy. Normalizácia hmotnosti pri správnej suplementácii kalcia a vitamínu D je najdôležitejším faktorom zvýšenia kostnej denzity.
Toto sú príklady, ktoré demonštrujú, ako je veľmi dôležitá informovanosť, ktorá v týchto prípadoch zlyhala. Okrem toho zlyhala aj informovanosť pacientky z príbalového letáku lieku, ktorý na podobné ťažkosti upozorňoval.
Pohľad pediatra
Podľa Národného programu ochrany reprodukčného zdravia SR mladistvé pacientky vysokým podielom participujú na pôrodnosti a interrupciách. Hranica začiatku sexuálneho života sa posúva čoraz nižšie.
Dievčatá v tomto veku majú spravidla veľa problémov súvisiacich s pubertou a sú psychicky zraniteľnejšie. Majú záujem o sexuálny život, niekedy je ich správanie nepredvídateľné a informácie získavajú radšej z internetu a od kamarátok. Žiaľ, na Sk nemáme dobrú sexuálnu výchovu, vhodnú k vekovým kategóriám. Často sa stáva, že dievčatá taja svoje chronické ochorenia alebo taja, že si dali predpísať HAK, neuvedomujúc si hrozbu, akú na seba berú. Gynekológ by mal vždy mať na zreteli to, že dospievajúce dieťa – dievča ešte nie je dospelá žena s plne zodpovedným správaním.
Záver
Pri voľbe HAK by mal gynekológ poznať zdravotný stav dievčaťa a mal by ju predpísať iba ak má istotu, že dievča hovorí pravdu a nebude mať žiadnu kontraindikáciu. Ideálne by bola možnosť verifikovať zdravotný stav v spoluprác s príslušným pediatrom.
Zdroj: Gynekológia pre prax 4/2009
Intímny slovník žien
HAK
Tromboembólia
hlboká žilová trombóza a jej možný bezprostredný následok – pľúcna embólia. Pozri aj „trombóza“.
Anorexia
alebo inak sa volá aj mentálna anorexia, je duševná choroba spočívajúca v odmietaní potravy a skreslenej predstave o svojom tele. Spolu s bulímiou sa radí medzi tzv. poruchy príjmu potravy.
Lupus erythematosus
je autoimunitné ochorenie, keď imunitný systém omylom napáda zdravé tkanivo a orgány organizmu. Označuje sa aj skratkou SLE.
Kortikoidy
alebo kortikosteroidy sú skupina steroidnýchhormónov vytváraných v kôre nadobličiek. Kortikoidy zasahujú do mnohých fyziologických systémov, ako odpoveď na stres, ako imunitná odpoveď, kontrola zápalu, metabolizmus cukrov, katabolizmus (rozklad) proteínov, hladina elektrolytov v krvi a správanie.
Trombóza
je tvorba krvných zrazenín na stenách ciev. Takéto zrazenina sa nazývajú trombus. Môže cievu podstatne zúžiť alebo až uzatvoriť. V prípade tepnovej (artériovej) trombózy tak dochádza k ischémii (nedokrveniu) časti tela, ktorú postihnutá tepna zásobuje krvou. V prípade žilovej (venóznej) trombózy krv z postihnutej časti tela dostatočne neodteká, a jej hromadenie vedie k opuchu. Tlak silného opuchu môže niekedy viesť až k ischémii. Krvná zrazenina – trombus sa môže časom uvoľniť. V tom prípade je unášaná prúdom krvi, kým neuviazne v niektorej cieve, ktorú čiastočne alebo úplne upchá. Tento dej sa nazýva embólia a upchávajúca zrazenina má meno embolus. Opakované, spravidla menšie embólie nemusia byť rozpoznateľné, ale časom spôsobujú poškodenie orgánov. Takýto dej sa nazýva embolizácia alebo tromboembolizmus.
Pulmonálna artéria
je pľúcna tepna, ktorá vedie do pľúc odkysličenú krv.
Amenorea
vynechanie menštruácie, minimálne 2 po sebe nasledujuúce mesiace – cykly.
Osteoporóza
je metabolická kostná choroba, ktorá sa prejavuje rednutím kostného tkaniva. V kostiach sa vytvárajú póry a dochádza k úbytku kalcia a minerálov. Najčastejšou príčinou je výživa, menopauza a nedostatok pohybu.