Anémia – otázky a odpovede
Rozhovor s pani doc. MUDr. Vierou Fábryovou, hematologičkou
Vítam vás na rozhovore, ktorý bude venovaný téme anémia.
Srdečne vítam pani docentku Vieru Fábryovú, ktorá je hematologička a pôsobí v nemocnici Svätého Michala.
Moje meno je Angelika Kutišová a pripravujem pre vás – pre nás, platformu Lekári ženám.
Pani docentka, čo je teda anémia?
Definícií anémii je veľmi veľa, ale ja mám najradšej takú jednoduchú, ktorá vystihuje vlastne celkový stav. Anémia je stav, kedy organizmus pre nedostatok krvného farbiva alebo počtu eritrocytov trpí nedostatkom kyslíka. Eritrocyty sú totiž nositelia kyslíka a to je vlastne tá podstatná funkcia, ktorá chýba pri anémii.
Je veľký rozdiel medzi anémiou a nedostatkom železa?
Je veľa rôznych anémií, ale to, čo ste naznačili je fakt, že najčastejšia anémia, s ktorou sa aj na Slovensku najčastejšie stretávame je anémia z nedostatku železa.
Aká je najčastejšia forma anémie?
Rovno prejdem k tej otázke, ktorá je teda najčastejšia forma. A ako vzniká?
Anémia z nedostatku železa sa nazýva sideropenická anémia a jej príčiny sú rôzne. Táto anémia vzniká v rozličných obdobiach ľudského vývoja, jednak na ňu trpia malé deti, hlavne kojenci, batoľatá a neskôr sa potom objavuje u mladých žien, kedy začína menštruačné obdobie. Taktiež u mladých mužov, u ktorých sa v určitom období zväčšuje svalová hmota, ktorá tiež samozrejme potrebuje prívod železa. No a potom neskôr táto sidoropenická anémia býva u starších ľudí.
Anémia vzniká buď preto, že je nedostatočný prívod železa v potrave, čo je dnes veľmi v móde, že sa nekonzumujú všetky potraviny, ktoré by sa mali. Alebo potom preto, že dochádza k veľkým fyziologickým stratám, to sa týka hlavne žien v období menštruácií. Príliš veľké menštruácie vedú k úplnému vyprázdneniu rezerv železa, čo potom samozrejme vedie k anémii ťažkého stupňa. Omnoho horšie je to potom ale u patologických stavov ako sú rozličné nádory, vredy a niektoré hematologické ochorenia. Takže s touto sydoropenickou anémiou sa stretávame veľmi často a možno povedať, že tvorí asi 50% všetkých anémií, ktoré my liečime na ambulancii.
Aké zdravotné a vitálne ťažkosti môže spôsobovať táto najčastejšia forma anémie?
Klinický stav sú subjektívne ťažkosti, ktoré majú pacienti alebo skôr by som povedala pacientky, lebo anémie sú väčšinou choroby žien. Prejavuje sa slabosťou, malátnosťou a neschopnosťou sa koncentrovať. Keď sa pozrie tá žena do zrkadla vidí, že je:
- bledá,
- má bledé spojovky,
- má bledé sliznice,
- vidí, že má zvýšenú lomivosť nechtov,
- vypadávajú jej vlasy.
U malých detí je to zaujímavé, lebo malé deti sa samozrejme nevedia prejaviť ináč, ale také extrémne prejavy deficitu železa môžu byť, že tie deti pojedia dajú nezvyklé látky ako piesok, alebo odtrhávajú omietku zo steny. To už je skutočne veľmi vážny príznak a vtedy by rodičia mali zbystriť pozornosť.
To je veľmi zaujímavé, lebo toto s týmto vlastne aj sa stretávame a hlavne na dedinách ja si to pamätám z detstva, že niektoré deti naozaj, že škrabali vyslovene až omietky.
Áno, presne tak.
Neviem či aj niekoho vtedy napadlo, že to môže byť práve anémia.
Áno, pravdepodobne nie – nenapadlo. Dnes by sa už na Slovensku také niečo nemalo stať, pretože tá starostlivosť pediatrov je veľmi veľká, však k tomu sa ešte asi dostaneme.
Vravíte, že je to častejšie ochorenie žien, čo je teda pochopiteľné aj z hľadiska menštruácie a pôrodu. Koho ešte, okrem žien, najčastejšie postihuje anémia? Majú niektoré ženy väčší predpoklad na vznik anémie ako iné?
Edopenická anémia je v podstate veľmi jednoduchá choroba, buď je tam znížený prívod železa v potrave, alebo teda ženy majú veľké menštruačné straty. Často sa to aj kombinuje a ženy tomu nejako nevenujú pozornosť až potom, keď to dôjde do veľmi ťažkého stavu, tak vtedy sa teda objavia u lekára. Existuje veľmi zriedkavá príčina, a to je nedostatočné vstrebávanie železa z potravy, ale to sú skôr vrodené situácie.
Ak nemáte čas dočítať článok, vypočujte si náš videorozhovor s doc. Fábryovou.
Čo je vlastne normálna menštruácia?
Vedia ženy, čo je normálna menštruácia?
To je veľmi správna otázka. Čo je správna menštruácia? Čo sú tie normálne krvné straty? To je naozaj veľmi ťažko nejako ohodnotiť, pretože samé ženy to vnímajú veľmi rôzne. Najlepším ukazovateľom je stav krvného obrazu, ktorý povie, či treba hľadať gynekologickú príčinu alebo nejakú inú príčinu.
Prevencia je veľmi dôležitá. Krvný obraz to je prvé vyšetrenie, ktoré sa robí v rámci prevencie a tam sa dá hneď, zistiť či ide o anémiu alebo nie.
To musí byť nejaký rozšírenejší krvný obraz alebo stačí základný?
Úplne stačí ten najzákladnejší. K najzákladnejším parametrom krvného obrazu patrí:
- počet červených krviniek,
- hodnota hemoglobínu teda krvného farbiva a
- hodnota hematokrytu, čo je pomer medzi plazmou a počtom krviniek alebo hmotnosťou krviniek.
Pre základnú diagnostiku úplne stačí takéto vyšetrenia.
Sú aj nejaké predispozície alebo dedičnosť na vznik anémie?
Dedičnosť na sidoropenickú anémiu sa nepredpokladá okrem takých, čo som spomínala poruchy vstrebávania železa. Ale tie sa zvyknú prejaviť už v detskom veku, takže už pediater pátra po príčine. Ale nejaká predispozícia na tento typ anémie nie je známa.
Prečítajte si aj náš článok: Liečba anémie v tehotenstve
Anémia z nedostatku vitamínov?
Ktorá z dnešných trendových diét je nebezpečná z hľadiska vzniku anémie?
Môj názor ako hematológa je, že?
- treba jesť všetko s mierou,
- mať pestrú vyváženú stravu a
- dostatok pohybu.
- A zdravý životný štýl, čo znamená nefajčiť a
- alkohol s mierou.
Treba už tu teda povedať, keď sme narazili na túto otázku, že „dnes sa neje mäso“. My teda tých vegetariánov a vegánov nemáme veľmi radi. Ide totiž o to, že železo z mäsa a železo zo zeleniny sa vstrebáva rozličným spôsobom a u človeka je to vstrebávanie železa z mäsa výhodnejšie ako vstrebávanie zo zeleniny. Nehovorím, že netreba jesť zeleninu a že treba jesť len mäso, nie. Znova sa vraciam k tomu, že treba mať vyváženú stravu vo všetkých zložkách. To sa už samozrejme týka aj ostatných typov anémií, lebo stále hovoríme o sideropenickej, ktorá je síce najčastejšia, ale druhá taká najčastejšia je anémia z nedostatku vitamínov. Vitamín B12, kyselina listová, vitamín B6 to sú vitamíny, ktoré sú dôležité pre etrytropoézu teda pre funkciu kostnej drene. A keď som sa už dotkla teda toho vitamínu B12, takže druhá najčastejšia anémia je tzv. perniciózna anémia, ktorá je spôsobená práve tým, že sa nevstrebáva vitamín B12 z potravín. Je to choroba väčšinou starších ľudí, ktorý už majú problémy, určité patologické zmeny v žalúdočnej sliznici, a preto sa vitamín B12 nevstrebáva. Je zaujímavé, že táto anémia sa prejaví až vtedy, keď je skutočne už veľmi zlý krvný obraz, lebo starší ľudia to veľmi dobre tolerujú. Pri tomto type anémii majú pacienti taký nažltlý kolorit kože a ten nás hneď upozorní, že by sa teda mohlo jednať o tento typ anémie. Aj v krvnom obraze sú potom úplne iné zmeny. Tie 3 parametre, o ktorých som hovorila hemoglobín, počet eritrocytov a hematokrit tie sú samozrejme všetky znížené. Ale tvar tých krviniek je iný ako pri sideropenickej anémii, takže keď sa na ten krvný obraz pozrie hematológ alebo aj dobrý všeobecný lekár, tak by to podľa veľkosti erytrocytov mal odhadnúť.
Veľmi zaujímavé. Treba teda sledovať nielen počet erytrocytov, ale aj ich tvar a veľkosť.
Áno, a ako vidíte, netreba robiť žiadnu veľkú diagnostiku a ten kto tomu rozumie, kto na to myslí, tak už z obyčajného krvného obrazu môže veľa zistiť.
Viac sa dozviete aj v tomto článku: Anémia z nedostatku kyseliny listovej
Anémia športovcov a mužov
Železo ako dôležitý prvok pri stavbe svalov
Spomínali ste aj to, že anémia sa môže týkať aj mužov. Resp. športovcov, a teda tí, čo dennodenne športujú alebo majú extrémne výkony, by mali dbať na prísun stravy bohatej na železo.
Presne tak. U mladých mužov, adolescentov alebo športovcov dochádza k výstavbe svalovej hmoty. Svalová hmota je veľmi, veľmi dôležitá a železo je veľmi dôležité pre výstavbu svalov. Toto obdobie je prvé z období, kedy sa u mužov môžeme stretnúť s anémiou, teda s chudokrvnosťou. Trpia deficitom železa, lebo nemajú dostatočný prívod v potrave.
Rovnako to môže byť aj u výkonných športovcoch. Aj tí chodievajú k nám do ambulancie a to je zase preto, lebo oni majú veľké fyzické výkony, pri ktorých samozrejme dochádza k veľkej spotrebe železa a vitamínov a takisto samozrejme u nich tá svalová hmota je väčšia ako u bežného obyvateľstva.
Anémia u starších mužov je veľmi závažná
Ďalšou kategóriou výskytu anémie u mužov je v staršom veku. U starších mužov sa anémia prejavuje bohužiaľ skôr v patologických situáciách, kedy sa objavujú vredy alebo nádory zažívacieho traktu. Takže u starších mužov treba dať skutočne veľký pozor, keď sa objaví anémia, tak treba siahnuť k širšej diagnostike, tzn. v prvom rade vyšetrenie zažívacieho traktu.
V pokračovaní článku sa ešte dozviete ďalšie fakty o anémii – chudokrvnosti:
- Anémia a stres
- Vplyv anémie na orgány
- Prejavy anémie podrobne
- Neliečená anémia
- Lieky vs výživové doplnky na anémiu
- Nežiadúce účinky železa – ako sa im vyhnúť?
- Anémia v ambulancii všeobecného lekára a u hematológa
- Otázky čitateľov
Sledujte nás, zdieľajte a vzdelávajte sa s nami o zdraví a ochoreniach.
Nájdete nás na: