Antikoncepcia v perimenopauze? Pred čím vás ochráni?
Perimenopauza, alebo aj inak nazývané klimaktérium, je obdobie v živote ženy, keď dochádza k útlmu ovariálnej funkcie. WHO odporúča ešte rok po začatí tohto obdobia chrániť sa pred nežiadúcim tehotenstvom, hoci štatistika uvádza, že spontánne otehotnenie po 43. roku života je raritné.
Akú ochranu – antikoncepciu zvoliť na toto, aj tak mimoriadne náročné, obdobie v živote ženy?
Obsah článku:
- Kombinovaná hormonálna antikoncepcia (CC)
- Čisto gestagénna antikoncepcia
- Vnútromaternicový systém
- Prevencia osteoporózy
- Antikoncepcia pri cukrovke, pri obezite apri dislipidémii
Kombinovaná hormonálna antikoncepcia (CC)
Výhodou kombinovanej antikoncepcie v perimenopauze je výborná kontrola cyklu, eliminácia počiatočných príznakov klimakterického syndrómu a ochrana kostnej hmoty. Ideálne je voliť nizkodávkovanú hormonálnu antikoncepciu. Tá v praxi nahradzuje aj sekvenčnú hormonálnu substitučnú terapiu. Podávanie CC v postmenopauzálnej substitúcii sa neodporúča pre kardiovaskulárne riziká. Kardiovaskulárna bezpečnosť je pri kombinovanej hormonálnej antikoncepcii výrazne ovplyvnená fajčením a prítomnosťou cukrovky alebo už existujúceho kardiovaskulárneho ochorenia. CC nesie isté riziko karcinómu pŕs, ak je podávaná vo veku medzi 50-55 rokov, zároveň sa však spája so znížením rizika karcinómu endometria a ovária.
Čisto gestagénna antikoncepcia
Bráni rozvoju problémov z relatívneho hyperestrogenizmu, ale vzhľadom na vyššiu frekvenciu nepravidelného krvácania môže vyvolať obavy z prehliadnutia patológií endometria. Gestagénna antikoncepcia nemá protektívny účinok na kostnú hmotu, v sledovaniach sa zistil pokles kostnej denzity.
Vnútromaternicové teliesko s levonorgestrelom (LNG-IUS)
Tento spôsob ochrany je odporúčaný hlavne pre jeho nulový vplyv na metabolické procesy v tele. Nehormonálne telieska sú spojené s predĺžením a zosilnením menštruačného krvácania. Oproti tomu LNG-IUS pozitívne ovplyvňuje oba tieto parametre. Nebol preukázaný vplyv LNG-IUS na kostnú denzitu, no napríklad preukázanou výhodou je možnosť jeho využitia ako opozícia systémovej estrogénnej terapie v perimenopauze. WHO preferuje pre ženy v perimenopauze nehormonálnu antikoncepciu v podobe telieska s meďou, kde dominantný účinok majú medené ionty s antispermicidným účinkom. Zavádza sa po dobu 5 až 12 rokov. Nežiadúcim účinkom je aj v tomto prípade zosilnenie menštruačného krvácania. Nie je vhodné pre ženy s hypermenorheou a so submukóznymi myómami. Znižuje riziko karcinómu endometria až o 20%, pri dlhšom ako 10 ročnom používaní až o 40%.
Medzi nezvratné nehormonálne ochranné metódy patrí tubárna sterilizácia, ktorá má veľmi priaznivý vplyv aj proti rakovine ovária.
Prevencia osteoporózy
Najväčší vplyv na kosti majú:
- Endokrinopatia (ochorenia štítnej žlazy)
- Stav výživy (hlavne nedostatok vitamínu D akalcia)
- Životný štýl (pohyb, fajčenie, alkohol)
- Aužívanie liekov (steroidy, heparin).
Kostná hmota ubúda pred menopauzou rýchlosťou 0,5-1% ročne. Užívanie CCpozitívneovplyvňuje kostnú hmotu, dokonca viac ako pravidelné užívanie kalcia. Čím dlhšie sa užíva CC, tým je vplyv pozitívnejší.
Antikoncepcia v perimenopauze pri cukrovke, obezite a dislipidémii
S vekom narastá aj prevalencia chronických ochorení, čo znamená, že pri voľbe antikoncepcie musíme zvažovať aj tieto faktory.
Diabetes mellitus – cukrovka
– pri cukrovke sa ženám vo vyššom veku odporúča čo najúčinnejšia antikoncepcia, nakoľko tehotenstvo v tomto stave by bolo vysoko rizikové. Rovnako by bolo vysoké riziko vrodených vývojových vád u dieťaťa. Pri výbere je nutné zvažovať aj účinnosť, aj bezpečnosť. Účinnosť nie je ovplyvnená samotným ochorením. Pri metóde CC treba brať do úvahy fakt, že cukrovka, ale aj CC zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení.
Obezita
– pri vyššom BMI môže hroziť zlyhanie hormonálnej antikoncepcie. Niektoré zdroje uvádzajú, že sa spoľahlivosť systémovo podávanej CC znižuje, ak je hmotnosť vyššia ako 90 kg. Obezita ako taká je kritická pre tromboembóliu a pri podávaní CC sa toto riziko zvyšuje. Bezpečnou voľbou je v takomto prípade LNG-IUS.
Dislipidémia
– estrogénna zložka CC znižuje hladinu LDL a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu, no estrogén zároveň zvyšuje hladinu triglyceridov. Na tieto zmeny majú mierne pozitívny vplyv progestíny. V takomto prípade sa najskôr odporúča užívanie CC s tým, že sa mesačne kontroluje lipidový profil. Pri nekorigovanej dislipidémii sa odporúčajú radšej gestagénne metódy, ktoré nezvyšujú riziko infarktu myokardu.
Pri výbere antikoncepcie v perimenopauze je najväčším činiteľom stav kardiovaskulárneho systému a s tým spojené možné zdravotné riziká.
Zdroj: Gynekologická prac 2019; 17(4): 197-199
Intímny slovník žien
Perimenopauza
alebo klimaktérium, či hovoro aj klimax. Obdobie pred menopauzou, akýsi prechod zproduktívneho obdobia ženy, ktorý môže trvať aj 2 roky.
Postmenopauza
obdobie pokoje vživote žien, kedy je produkcia hormónov z vaječníkov minimálna.
Endometrium
vnútorná sliznica maternice, vystiela dutinu maternice apočas menštruácie sa mení jej hrúbka aj funkcia.
Ovárium
je vaječník, samičia alebo ženský pohlavná žľaza produkujúca vajíčka.
Hyperestrogenizmus
je zdravotný stav charakterizovaný nadmernou tvorbou estrogénov v
Gestagén
steroidný hormón, ktorý sa viaže na progesterónové receptory aaktivujú ich. Progesterón je hlavný a najdôležitejší gestagén v
Levonorgestrel
je hormonálny liek, ktorý sa používa pri mnohých metódach antikoncepcie. Najčastejšie sa používa vkombinácii s estrogénom ako kombinovaná metóda. Známa je aj pod názvom „Plán B – Plan B“, ktorá je účinná do 72 hodín pre neželané oplodnenie.
Spermia
je mužská pohlavná bunka, ktorá vzniká vmužských pohlavných orgánoch a je spôsobilá k oplodneniu ženského vajíčka.
Hypermenorhea
alebo sa stretnete aj shypermenorea či hypermenorrhea – je nadmerné silné menštruačné krvácanie, ktorá zvyčajne trvá aj viac dní /viac ako 5 dní).
Submukózne myómy
sú myómy, ktoré rastú pod sliznicou maternice avnárajú sa do tela maternice.
Tubárna sterilizácia
je najčastejšou formou permanentnej antikoncepcie užien.
Endokrinopatia
bližšie nešpecifická porucha endokrinnej žľazy /žľazy svnútornou sekréciou – vylučovaním)
Steroidy
polycyklické lipidy, biologicky aktívne zlúčeniny, ktorú majú štruktúrnu aregulačnú funkciu. U človeka je najvýznamnejším steroidom cholesterol.
Dislipidémia
patrí medzi metabolické ochorenie, ktoré je charakterizované kvantitatívnymi a kvalitatívnymi zmenami lipoproteínov v krvnej plazme v ich dôsledku poruchy odbúravania a syntézy.
Cukrovka – diabetes mellitus
cukrovka alebo diabetes mellitus – najčastejšie sa vskytuje cukrovka 2.typu, čo je metabolické ochorenie v dôsledku zlého životného štýlu. Cukrovka 1. Typu je autoimunitné ochorenie a tvorí iba 10% diabetov.
Obezita
obezita je diagnóza, ktorá patrí do skupiny metabolických ochorení nazývaných tiež metabolický syndróm. Vyznačuje sa výraznou, až morbídnou nadváhou. Najčastejšie je pre laickú verejnosť definovaná indexom BMI (body mass index), čo je pomer výšky a váhy.
Tromboembólia
hlboká žilová trombóza a jej možný bezprostredný následok – pľúcna embólia. Pozri aj „trombóza“.
Progestíny
je syntetický progestogén