Trápi vás kandidóza?
Blíži sa leto, otvárajú kúpaliská, otepľujú sa jazerá a prírodné vody a ženy sa častejšie sťažujú na nepríjemné, svrbivé pocity v oblasti genitálií. Súvisí kúpanie s najčastejšou vaginálnou infekciou?
Na Slovensku až 40% žien vykazuje vo svojej vaginálnej mikroflóre prítomnosť kandidy, hoci nemajú žiadne ťažkosti a ani o nej nemusia vedieť. Až 85% tejto infekcie v pošve spôsobuje Candida Albicans. Čo hovorí veda na vulvovaginálnu kandidózu? Aké sú aktuálne liečebné metódy tejto nepríjemnej diagnózy?
Obsah článku
- Čo je kandidóza a kandida?
- Kedy mi najviac hrozí nákaza kandidou?
- Lokálne možnosti liečby
- Komplexné (systémové) liečenie kandidy
- Liečba akútneho stavu – výhody a nevýhody preparátov
- Liečba kandidózy v tehotenstve
- Intímny slovník žien
Čo je vlastne kandida a kandidóza?
Predpokladá sa, že s kandidou sa počas života stretnú až 2/3 žien. Vulvovaginálna kandidóza patrí k najčastejším mykotickým ochoreniam ženských genitálií. Tvorí 96-99,5 % všetkých mykotických infekcií rodidiel. Len 0,4-0,5 % mykóz spôsobujú iné kvasinky. Kandida je asporogénna, imperfektná, fakultatívne patogénna huba. Známych je už viac ako 200 druhov tohto rodu. Najčastejším je Candida albicans, menej časté sú ostatné druhy, niekedy tiež označované spoločným názvom nonalbicans druhy. V posledných desaťročiach dochádza k vzostupu počtu infekcií všetkými druhmi. V 5-8 %, v dôsledku pôsobenia rôznych rizikových faktorov, dochádza k pravidelným opakovaným relapsom infekcie. Takéto formy označujeme ako recidivujúca alebo chronická kandidóza. Za reciduvujúce považujeme ochorenie vtedy, ak dochádza v priebehu jedného roka k 4-5 alebo viacerým recidívam alebo za 6 mesiacom k 2 opakovaným infekciám.
Kedy mi hrozí infekcia kandidou?
Kandidóza sa nepovažuje za typické, sexuálne prenosné ochorenie, hoci sexuálny styk môže mať v prenose svoju úlohu. Zdravý organizmus sa vie dobre vysporiadať s touto infekciou a nemusí vôbec spôsobovať prenos alebo ťažkosti. Najčastejšie sa objaví, keď dôjde k celkovému oslabeniu imunity alebo k výraznej zmene mikroflóry v pošve. Typickým príkladom je vznik kandidózy pri liečbe antibiotikami. Zdá sa, že u zdravej ženy je akási rovnováha medzi kandidou a makroorganizmom, ktorý dokáže udržiavať kandidu v neinvazívnej forme. Zaujímavé, však? Kandida sa objaví nielen pri liečbe s ATB, ale napríklad aj pri premnožení kvasiniek v tele, pri premnožení Salmonely, E. coli alebo Psedomonas. Veľkú úlohu zohráva imunitný systém, ktorý nás vracia naspäť k téme ostať zdravé a udržiavať zdravé tráviaci systém.
Lokálne možnosti liečby
Od konca 50. Rokov min.storočia sa na liečbu kandidy používa nystatín. Na trhu sú aj rôzne kombinované preparáty, ktoré majú mykoticko-antibakteriálny charakter. Odporúčame vybrať si kvalitné preparáty, nakoľko sa v posledných rokoch objavujú aj rôzne alergické reakcie. Najčastejšie sa používajú tzv. imidazoly. Azoly sú najpoužívanejšie antimykotiká v súčasnosti. Majú minimálne nežiadúce činky pri lokálnom používaní. Zvykne to byť jemné pálenie, začervenanie, ale spravidla iba po prvej aplikácii a netrvajú dlhšie ako 24-36 hodín. Na liečbu sa používajú aj jednorázové depotné preparáty, ktorá majú vysoký antimykotický účinok, ktorý v pošve pretrváva aj niekoľko dní. Okrem toho s robia aj výplachy pošvy, ktoré je možné robiť preparátmi aj v gravidite.
Komplexné – systémové formy liečby
Systémová liečba kandidózy je veľmi účinná, hlavne odkedy sa na trhu objavili celkové antimyk otiká s minimálnymi vedľajšími účinkami. Niektoré preparáty môžu spôsobovať gastrointestinálne ťažkosti, ako bolesť brucha, hnačka, zvracanie, alebo aj poškodenie pečene. Novšie preparáty už nemajú takéto nežiadúce účinky ani pri dlhodobom podávaní. Najčastejšie využívaným sú flukonazol a intrakonazol.
Liečba akútneho stavu –výhody a nevýhody preparátov
Pri výbere akútnej liečby musíme brať veľký ohľad na subjektívne ťažkosti pacientky a objektívny klinický nález. Pre indikáciu antimykotickej liečby nie je dostačujúci len náhodný kultivačný nález kvasinky, pokiaľ žena nemá subjektívne alebo aj objektívne príznaky ochorenia.
Dobré výsledky sa pri akútnych formách ochorenia dosahujú použitím niektorého preparátu zo širokého spektra dostupných polyénových a azolových lokálnych antimykotických prípravkov. Tieto preparáty sa štandardne aplikujú počas 1-10 dní. Úspešnosť liečby sa medzi jednotlivými prípravkami signifikantne neodlišuje a pohybuje sa medzi 75-90 %. K úľave dochádza po 2-4 dňoch. Výhodou lokálnej terapie je dostupnosť širokého sortimentu prípravkov, vrátane depotných preparátov, málo vedľajších účinkov a nezávislosť na iných liekoch. Z nevýhod treba spomenúť malý prienik liečiva do hlbších vrstiev sliznice s rizikom recidívy ochorenia, možnosť lokálnych reakcií u samotnej pacientky a tiež u jej sexuálneho partnera. Preto počas liečby neodporúčame pohlavný styk. Do úvahy treba brať aj nepohodlnosť aplikácie, dyskomfort a sťažený hygienický štandard, čo často vedie k prerušeniu liečby.
Pri triazolových preparátoch dochádza k úľave už po 24 hodinách pri rovnakej úspešnosti. Výhodou celkovej liečby je prienik účinnej antifungálnej látky do hlbších vrstiev sliznice, prípadne iných rezervoárov mykotickej infekcie. Jednoduchá aplikácia liečby takmer vylučuje možnosť jej predčasného prerušenia. Nevýhodou je o niečo väčšia ekonomická náročnosť. Pri nonalbicans infekcii je vhodnejšie použiť preparáty s itrakonazolom.
Ženy majú skúsenosti s vlastnou liečbou kandidózy, vedia, čo im vyhovuje a lekári im radi vyhovejú, aby pri liečbe navrhli tú najvhodnejšiu z vlastných skúseností.
Ak sa ochorenie opakuje často, treba jednoznačne pristúpiť k nájdeniu a k eliminácii rizikových faktorov, ktoré ochorenie u ženy vyvolávajú. Niekedy si toto hľadanie vyžaduje vyšetrenia aj u iných lekárov. Stále diskutovanou otázkou je potreba preliečovať bezpríznakových sexuálnych partnerov, práve preto, že hoci sa to zdá byť zbytočné, je to jeden z rizikových faktorov. Pri liečbe sa vyžaduje dôkladná eliminácia rizikových faktorov, obzvlášť, ak sa ochorenie opakuje často.
Liečba kandidy v tehotenstve
Tehotnosť je jedným z rizikových faktorov vaginálnych mykóz. Recidívy ochorenia sú v gravidite častejšie a klinická odpoveď na liečbu býva pomalšia ako u netehotných žien. Pri liečbe v tehotnosti by sme mali vystačiť len s lokálnymi preparátmi. Systémové liečby nie sú odporúčané vzhľadom na možnosť potratu. Pri ordinovaní antimykotickej liečby v gravidite, najmä v prvom trimestri, by sme preto mali vždy veľmi dôkladne posúdiť závažnosť klinického stavu a subjektívnych ťažkostí pacientky a zvážiť benefit a riziko liečby.
Zdroj: Gynekologická prax 2007; 5 (2):117-123
Intímny slovník žien
Kandida
Najčastejšia vaginálna infekcia, ktorú spôsobuje hlavne huba Candida Albicans
Antimykotiká
Sú chemoterapeutiká, ktoré sú určené na liečbu kvasiniek, kvasinkových mikroorganizmov a pliesní.
Mykózy
Delíme na lokálne a systémové. Lokálne sú len na jednom mieste, kde obťažujú sliznicu, kožu atď. Systémové môžu dokonca ohrozovať život a vznikajú u pacientov s oslabenou imunitou. Najčastejším pôvodcom je Candida albicans.