Trvalé zmeny vplyvom nedostatku estrogénu
Estrogén je hlavný ženský pohlavný hormón. Je dôležitý hlavne pre zabezpečenie funkcie celého ženského reprodukčného systému. Estrogén je u žien produkovaný vo vaječníkoch a v žltom teliesku. Hladina estrogénu začne stúpať v puberte a s postupujúcim vekom jeho produkcia klesá. Estradiol – je hlavným ženským hormónom, ktorý je zodpovedný za menštruačný cyklus a úzko spolupracuje s iným hormónom, ktorý sa nazýva progesterón. Je produkovaný u žien v plodnom veku.
Estrón – je jediný estrogén, ktorý telo produkuje po menopauze.
Estriol – hlavný estrogén počas tehotenstva.
Obsah článku:
- Dôvody nízkej hladiny estrogénov
- Trvalé zmeny vplyvom nedostatku estrogénov
Nízka hladina estrogénu môže nastať z niekoľkých dôvodov:
- Syndróm polycystických vaječníkov – pri tomto ochorení klesá hladina estrogénu a môže dochádzať k výkyvom medzi estrogénom a progesterónom.
- Laktácia – hladina estrogénu klesá po pôrode a v období laktácie. Práve táto hormonálna zmena pomáha stimulovať produkciu mlieka a zabraňuje ovulácií.
- Odstránenie vaječníkov – ženy, ktoré podstúpia odstránenie vaječníkov podstúpia menopauzu omnoho skôr, pretože u nich nie je produkovaný estrogén a progesterón.
- Anorexia – anorexia patrí medzi veľmi závažné ochorenie, kedy telo nemá dostatočný príjem energie a živín. Pri nízkom percente tuku a energie telo prestane produkovať estrogén.
- Nadmerná telesná aktivita – s týmto majú problém predovšetkým aktívne športovkyne, kedy zníženú produkciu estrogénu môže spôsobovať veľmi malé percento tuku a potom aj skorší nástup menopauzy.
- Chronické ochorenie obličiek
- Poruchy štítnej žľazy
- Problémy s hypofýzou
Trvalé zmeny v dôsledku deficitu estrogénov:
- zmeny kože a vlasov,
- atrofia reprodukčného a uropoetického systému,
- atrofické i funkčné zmeny prsníkov,
- patologické zmeny kardiovaskulárneho systému,
- rozlične závažné narušenie fragility kostí.
Postupné stenčovanie, zvýšená fragilita a znížené prekrvenie kože je prejavom celkového starnutia organizmu, ale zároveň aj dôsledkom zníženej tvorby estrogénov. Reprodukčný systém: ovárium i maternica sa postupne zmenšujú. Ovariálne folikuly podliehajú atrézii a nahradzuje ich väzivové tkanivo. Pošva stráca elasticitu a celkove sa zmenšuje. Počet buniek schopných tvoriť glykogén a následne kyselinu mliečnu sa výrazne znižuje. V dôsledku týchto zmien je pošva suchá a môže sa vo zvýšenej miere osídľovať streptokokmi, stafylokokmi a E. coli, čím vzniká vaginitída s následnou dyspareuniou. Uropoetický systém: uretra a močový mechúr sú estrogén dependentné. Po menopauze sa môže vyvinúť hypoestrinná cystopatia, zníženie tonusu spojiva dolných močových ciest s následnou dysfunkciou močového mechúra. Najnepríjemnejším dôsledkom poklesu maternicových a pošvových stien je predovšetkým inkontinencia moču. Prsia: atrofujú, sú menšie a menej pevné. Bradavky sa zmenšujú a strácaju erektilitu.
Zvýšené straty kostnej hmoty možno pozorovať najmä 5 rokov po menopauze. Klinické následky typické pre klimakterickú osteoporózu sú kompresívne fraktúry stavcov a zlomeniny krčka stehennej kosti.
Kardiovaskulárny systém: pretrvávajúcim predmetom diskusií je vplyv zníženia koncentrácie estrogénov na kardiovaskulárny systém. Mnohé práce dokazovali priaznivé účinky ERT na koncentrácie LDL, resp. HDL lipoproteínov a významný vazodilatačný efekt na endotel a hladkú svalovinu cievnej steny. Priaznivé priame účinky na myokard a na funkčné parametre kardiovaskulárneho systému dokázala rozsiahla štúdia „Nurses Health Study“, ktorá sledovala 59 337 postmenopauzálnych žien počas 16 rokov. Podľa výsledkov tejto práce klesá riziko akútnej kardiovaskulárnej príhody u užívateliek HRT o 40 %
Zdroj: Interná medicína 2005, 5 (11): 618-620
Intímny slovník žien
Fragilita
– krehkosť. Známe aj ako „fragile“
Ovárium
– vaječník, vnútorný ženský pohlavný orgán
Folikuly
– obsahujú ich vaječníky. Folikuly obsahujú oocyty.
Atrézia
– vrodená nepriechodnosť dutého telesného orgánu
Dyspareunia
– výtok a bolesť pri súloži
Vaginitída
– zápal pošvy
Uropoetický systém
– močový systém
Uretra
– ženská močová rúra
Hypoestrinná cystopatia
– zníženie tonusu spojiva dolných močových ciest s následnou dysfunkciou močového mechúra
Inkontinencia
– nedobrovoľná strata moču, pomočovanie
HRT
– Hormone Replacement Therapy