Čo je predmetom detskej gynekológie?
Detská gynekológia je téma, ktorá je často prehliadaná resp. mnohí ani netušia, že existuje aj takéto odvetvie gynekológie. Pri dievčatách do 18 rokov sa nevykonáva pravidelná gynekologická prehliadka. Podstupujú len preventívne prehliadky u svojho pediatra. Pokiaľ sa vyskytnú problémy s pohlavnými orgánmi, ktoré by pediater nevedel zvládnuť, malo by nasledovať vyšetrenie detským gynekológom.
Najčastejšími problémami, ktoré môžu nastať ešte v dojčenskom období alebo v období batoľaťa sú výtok, svrbenie a zaparenie rodidiel. Svrbenie môžu spôsobovať napríklad mrle, ktoré vyliezajú vo večerných hodinách a spôsobujú tým nepríjemné pocity. Výtok môže byť spôsobený napríklad prekonaním streptokokovej infekcie. Je dôležité vedieť, že v tomto veku ešte nemôžu vznikať výtoky na základe pohlavných hormónov. Častým problémom sú aj plesňové infekcie, ktoré môžu pochádzať napr. z verejných kúpalísk alebo z nedostatočného vymieňania plienok.
Nevýhodou detských pacientok je hlavne neschopnosť komunikovať a objasniť ich presné problémy a príznaky. Rodičia a zdravotnícky personál môže malým pacientkam pomôcť vyjadriť alebo ukázať, čo ich trápi, bolí. Chceme rodičov vopred ubezpečiť, aby sa nebáli detského gynekológa. Vyšetrenie prebieha podobne ako pri dospelých ženách, ale používajú sa detské nástroje. Je vhodné, aby rodičia vopred dievčatkám vysvetlili, čo ich u lekára čaká. Láskavá a prirodzená komunikácia o týchto témach zakladá dôveru v gynekologické vyšetrenie aj do budúcna. Zároveň sa zníži stresová záťaž na dieťa, rodiča aj lekára.
Prečítajte si naše články, ktoré sa venujú detskej gynekológii.
Čo je predmetom gynekológie pre dospievajúce dievčatá?
V období dospievania, keď tvorba pohlavných hormónov prebieha naplno, sa začína u dievčat obdobie prvej menštruácie. Toto obdobie môže byť pre dievčatá náročné nielen fyzicky, ale aj mentálne, keďže ich organizmus prechádza početnými zmenami. Medzi najvýraznejšie patria zmeny na tele a pokožke. Vytvárajú sa typické ženské znaky a akné. Obdobie začiatkov menštruácie môže byť sprevádzané nepravidelnou menštruáciou a môže trvať niekoľko mesiacov, kým sa cyklus ustáli. Menštruácia by sa mala opakovať každých 28 dní a mala by trvať v priemere 5-7 dní. Menšie odchýlky nemusia značiť žiadne ochorenie, ale v prípade výrazných odchýlok vyhľadajte lekára.
Už aj u dospievajúcich dievčat sa môže vyskytnúť amenorrhea, čo je vynechanie menštruácie u žien v reprodukčnom veku. Jeho príčinou môže byť vysoká mentálna alebo fyzická záťaž, úbytok na váhe alebo aj tehotenstvo, poprípade iné gynekologické ochorenia. Okrem problémov s menštruáciou sa môžu v tomto veku vyskytnúť plesňové infekcie, zápaly alebo ochorenia pohlavných orgánov.
Od dovŕšenia 18. roku života je pacientka povinná navštevovať každoročne gynekologickú ambulanciu, kde sa prevedú stery z krčka maternice a fyzické gynekologické vyšetrenie. Pravidelne sa robí aj ultrazvuk maternice a vaječníkov.
Návšteva preventívnych prehliadok má obrovský význam v prevencii ochorení rôznych typov rakoviny. Vedia zachytiť aj infekcie a sexuálne prenosné ochorenia skôr, než stihnú vážne poškodiť zdravie pacientok.
V tomto veku je nezanedbateľnou súčasťou gynekologickej poradne sexuálna edukácia a príprava dievčat na vstup do sexuálneho života. Súčasťou tejto edukácie sú vysvetlené možnosti, plusy a mínusy dostupných antikoncepcií, ktoré môžu chrániť nielen pred počatím, ale aj pred prenosom pohlavných ochorení.
Viac o týchto témach si prečítajte v našich článkoch v kategórii Deti.