Hormonálna antikoncepcia v klimaktériu?
Reprodukčné obdobie v živote ženy končí približne vo veku 45 rokov. Potom nastupuje klimaktérium, ktoré charakterizujeme ako postupné vyhasínanie ovariálnych funkcií, t.j. obdobie medzi plodným vekom ženy a starobou. Je to desivé, lebo doba je taká, že ženy v 45 sú v najlepších rokoch. Mnohé sú v najlepšej fyzickej kondícii svojho života s ľahkým nadhľadom o živote. Žiaľ, evolúcia a doba idú diametrálne odlišným tempom na úkor nášho reprodukčného obdobia.
Obsah článku
- Čo je klimaktérium, menopauza, postmenopauza a čo znamenajú v našich životoch?
- Akútny klimakterický syndróm
- Hormonálna substitúcia – áno, či nie?
- Intímny slovník žien
Čo znamenajú tieto pojmy?
Vo vyspelých krajinách sa dnes tohto obdobia dožíva až 95% žien. Predĺženie dĺžky života je spojené so zníženou tvorbou ženských pohlavných hormónov a tento stav môže byť príčinou viacerých zdravotných problémov.
Definíciu hlavných termínov, ktoré v našej práci používame, možno odvodiť z klinických prejavov, zo zmeny charakteru menštruačného cyklu a tiež z charakteristických zmien koncentrácie niektorých hormónov. Posledné fyziologické krvácanie z endometria, približne vo veku 45 – 50 rokov, sa nazýva menopauza. Je to presne určené obdobie, ktoré však vieme potvrdiť až retrospektívne, s časovým odstupom najmenej jedného roka.
Klimaktérium pokladáme za obdobie, ktoré nie je celkom jasne ohraničené. Charakterizuje ho vznik klinických ťažkostí, ktorých hlavnou príčinou sú hormonálne zmeny reprodukčného systému. Pojmy menopauza a klimaktérium by sa v žiadnom prípade nemali používať ako synonymá!
Postmenopauza je celé obdobie života po menopauze. V užšom slova zmysle začína menopauzou a končí začiatkom sénia, čo je okolo 65. roku veku.
Akútny klimakterický syndróm
Klimaktérium je síce prirodzená vývojová fáza v živote ženy, ale ťažkosti s ňou spojené sa môžu natoľko zvýrazniť, že nadobudnú charakter choroby.
Snaha zabrániť dlhodobou hormonálnou substitúciou vzniku príznakov z nedostatku estrogénov, je preto pochopiteľná. Hormonálna substitúcia, ktorú charakterizuje kombinovaná aplikácia estrogénov a gestagénov, sa zväčša označuje skratkou HRT (hormonal replacement therapy). Substitúcia samotnými estrogénmi bez gestagénov sa označuje ako ERT (estrogen replacement therapy).
Akútny klimakterický syndróm – týmto výrazom označujeme prechodné zmeny spôsobené nedostatkom estrogénov, ktorými trpí až 80 % ženskej populácie priemyselne vyspelých krajín.
Zaraďujeme sem:
- vazomotorické príznaky: návaly horúčavy,
- nočné potenie,
- palpitácie
- psychologické príznaky: nespavosť,
- úzkosť,
- strata libida,
- zmeny nálad,
- plačlivosť,
- popudlivosť
Hormonálna substitúcia – áno, či nie
Je niekoľko štúdií, ktoré sledovali ženy, ktorým bolo nariadené HRT alebo ERT. Ak by ste sa stretli s akoukoľvek štúdiou, prosíme, presvedčte sa, kto vykonal štúdiu, v akom zdravotnom stave boli účastníčky a aké preparáty im boli podávané. Výsledky môžu byť značne ovplyvnené, ako napríklad aj tieto. Týmto článkom vám chceme ukázať, že nie je štúdia, ako štúdia.
Kardiovaskulárne riziko:
- u žien v HRT súbore bol o 29 % vyšší výskyt akútnych koronárnych príhod, ako u placebového súboru, HRT nemá kardioprotektívne účinky, ako a predpokladalo.
Trombóza:
- Vykázal sa približne 3 – násobne vyšší výskyt hlbokej žilovej trombózy a pľúcnej embolizácie u žien, ktoré užívali substitúciu, oproti skupine užívajúcej placebo.
Nemožno jednoznačne tvrdiť, že HRT signifikantne zvyšuje kardiovaskulárnu mortalitu, ale skôr sa usudzuje, že môže existovať podskupina žien s genetickým polymorfizmom, ktorá predisponuje k vzniku akútnych koronárnych príhod pri tejto liečbe.
Karcinóm prsníkov
- Riziko vzniku karcinómu prsnej žľazy bolo o 26 % vyššie u liečených, ako u placebovej skupiny
Ovariálny karcinóm:
- Pri analýze výsledkov sa ukázalo, že pri ovariálnych karcinómoch je výskyt oproti placebovej skupine 1,58 násobne vyšší
Endometriálny karcinóm
- Pri zisťovaní výskytu endometriálneho karcinómu bol pri liečenej i pri placebovej podskupine výskyt približne rovnaký
Aj výskyt ostatných, zriedkavých gynekologických karcinómov bol pri liečenej i placebovej skupine podobný, odlišný len nesignifikantne.
Štúdie boli podnetom pre mnohé, často kritické diskusie. Vo viacerých prácach autori poukazovali na vyšší priemerný vek účastníčok štúdie (63 rokov), vysoký počet obéznych žien a fajčiarok, veľký počet hypertoničiek a tiež žien s poruchami metabolizmu lipidov. Poukazovalo sa tiež na skutočnosť, že v štúdii bol používaný preparát obsahujúci konjugované estrogény a medroxyprogesterón, ktorý sa v Európe používa veľmi málo, čím nemožno závery tejto štúdie celkom interpretovať na európsku populáciu. Rôzne diskusie o hormonálnej substitučnej liečbe sa často opierajú najmä o závery Severoamerickej menopauzálnej spoločnosti (NAMS) z roku 2003.
Isté je, že HRT nemožno predpisovať bez starostlivého individuálneho uváženia ako nevinnú, mladosť predlžujúcu zázračnú tabletku, bez možných závažných vedľajších účinkov.
Zdroj: Interná medicína 2005, 5 (11): 618-620
Intímny slovník žien
Menopauza
posledné fyziologické krvácanie ženy z endometria
Klimaktérium
obdobie, kedy sú prítomné ťažkosti pod vplyvom hormonálnych zmien reprodukčného systému
Postmenopauza
je obdobie už po menopauze
HRT
hormonálna substitúcia – Hormonal Replacement Therapy
ERT
substitúcia len estrogénmi (Estrogen Replacement Therapy)
Trombóza
je tvorba krvných zrazenín na stenách ciev. Takéto zrazenina sa nazývajú trombus. Môže cievu podstatne zúžiť alebo až uzatvoriť.
Polymorfizmus
je označenie pre stav, keď existuje v populácii pre určitý znak minimálne 2 genetické varianty (alely). Frekvencia výskytu musí presahovať v populácii 1%.